Coraz więcej klientów dostrzega zalety ubezpieczeń wzajemnych. Świadczą o tym rekordowe wyniki TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych. Należące do Grupy PZU towarzystwo w szybkim tempie zmierza do pierwszej dziesiątki największych ubezpieczycieli majątkowych w Polsce.

Elastyczna oferta, dostosowana do potrzeb i możliwości finansowych klientów, to atut ubezpieczeń wzajemnych w stosunku do tych komercyjnych. – Ubezpieczenia wzajemne polegają na współpracy według zasady: „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Nie działamy dla zysku. Nie używamy nawet takiego pojęcia jak zysk. Jest nadwyżka finansowa. Jeśli zostanie wypracowana, jest zwracana członkom towarzystwa, którymi są ubezpieczeni – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.
W konsekwencji towarzystwo może oferować atrakcyjną składkę, a dzięki temu, że ubezpieczenia wzajemne są ustawowo zwolnione z rygorów Prawa zamówień publicznych – nie potrzeba ogłaszać przetargów na wybór ubezpieczyciela. Umowy są negocjowane, a przez to – lepiej dopasowane do potrzeb klientów.

Rekordowe wyniki

O tym, że to atrakcyjne dla ubezpieczonych rozwiązanie, świadczą ogłoszone właśnie wyniki TUW PZUW. Towarzystwo pobiło własny rekord, zbierając w 2021 roku prawie 800 mln zł składki. To o ponad jedną czwartą więcej niż przed rokiem. W piątym roku swojej działalności TUW PZUW przekroczył też liczbę 500 członków. Na koniec 2021 roku miał ich 518, o jedną piątą więcej niż rok wcześniej.
– W szybszym niż założone tempie zbliżamy się do strategicznego celu w postaci miliarda złotych składki rocznie, który wyznaczyliśmy sobie na 2024 rok. Zwiększa się też nasz udział w ogólnym wyniku Grupy PZU. To dowód na to, że nasz rozwój jest oparty na solidnych podstawach i daje obiecujące perspektywy – podkreśla prezes Kiliński.
Zwraca też uwagę na wysokie bezpieczeństwo kapitałowe TUW PZUW, czego dowodzi wskaźnik Wypłacalność II na poziomie 205 proc. (wobec 189 proc. przed rokiem). Siłę finansową TUW PZUW potwierdza jego rating na poziomie A-, określony przez renomowaną międzynarodową agencję Standard & Poor’s.

Odpowiedź na oczekiwania

– Osiągnięte wyniki pokazują, że radzimy sobie nawet w trudnych rynkowych okolicznościach, potrafimy odpowiadać na wyzwania rynku i oczekiwania klientów – mówi Rafał Kiliński. Jako przykład podaje wprowadzoną niedawno „Polisę na biznes”, czyli ubezpieczenie ryzyka biznesowego dla franczyzobiorców.

Nie działamy dla zysku. Nadwyżkę finansową zwracamy ubezpieczonym.

– Ma dla nas historyczny wymiar, ponieważ ubezpieczając dotąd duże podmioty gospodarcze, otworzyliśmy się na te średnie i małe. Ma też aspekt społeczny, ponieważ jest odpowiedzią na wynikające z pandemii finansowe problemy drobnych przedsiębiorców, którzy dają zatrudnienie milionom Polaków i decydują o sile polskiej gospodarki – dodaje.
Nowością są też tzw. parasolowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla podmiotów medycznych. Polegają na obejmowaniu dodatkową ochroną grup szpitali, a nie tylko pojedynczych placówek. Zwiększają ich bezpieczeństwo, a jednocześnie minimalizują koszty.
Towarzystwo poszerzyło w zeszłym roku ofertę również o nowe ubezpieczenia elektrowni wiatrowych „Siła Wiatru” i instalacji fotowoltaicznych „Moc Słońca”. To propozycja dla klientów korporacyjnych i kolejny proekologiczny projekt TUW PZUW po ubezpieczeniach paneli fotowoltaicznych dla indywidualnych klientów. – Chcemy w ten sposób angażować się w zieloną transformację – podkreśla Rafał Kiliński.

Sprawna opieka medyczna

TUW PZUW ubezpiecza majątek strategicznych podmiotów gospodarczych, szpitali, samorządów, instytucji administracji publicznej, uczelni i instytucji kościelnych. Menedżerom szpitali proponuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zapewnia ochronę przed skutkami błędów w zarządzaniu, jak niewykonanie kontraktu z NFZ, naruszenie przepisów podatkowych albo doprowadzenie do zaległości w płatności składek na ZUS.

Zaletą ubezpieczeń wzajemnych jest też ich elastyczność. Są dopasowane do potrzeb i możliwości klientów

Towarzystwo dynamicznie rozwija się także w obszarze ubezpieczeń zdrowotnych. To oferta dla pracodawców, którzy w formie dodatkowego benefitu mogą zapewnić swoim pracownikom prywatną opiekę zdrowotną. Te usługi TUW PZUW świadczy poprzez sieć ponad 2500 przychodni PZU Zdrowie. Zapewnia konsultację lekarską przez telefon albo Internet w ciągu kilku godzin, wizytę u lekarza rodzinnego w ciągu dwóch dni, a u specjalisty – bez skierowania i nie później niż w ciągu pięciu dni.
– O atrakcyjności tej oferty świadczy fakt, że ubezpieczenia zdrowotne to najszybciej rozwijający się segment naszej działalności. Przypis składki z tych ubezpieczeń wzrósł w zeszłym roku prawie trzykrotnie – mówi Rafał Kiliński.

Najlepiej oceniani

Systematycznie i szybko, w zeszłym roku o 27,5 proc., rośnie też składka w ubezpieczeniach strategicznych podmiotów gospodarczych, które stanowią prawie 40 proc. członków TUW PZUW.
– Jesteśmy doceniani przez rynek i przez własnych pracowników. W ankiecie przeprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego znaleźliśmy się w ścisłej czołówce najlepiej ocenianych przez brokerów towarzystw ubezpieczeniowych. W badaniach zaangażowania pracowników uzyskaliśmy rekordowy wynik: sięgnął 78 proc. i był o prawie dwie trzecie wyższy od średniej rynkowej – zaznacza prezes
TUW PZUW.
Jego zdaniem szybki przyrost składki i liczby ubezpieczonych, przy imponującym zaangażowaniu pracowników, to dobry prognostyk dla założonego na 2024 rok celu w postaci w postaci miliarda złotych składki rocznie. To jednocześnie najlepsza rekomendacja dla klientów.