Z ochrony przedemerytalnej można skorzystać tylko raz

autor: Bożena Wiktorowska18.09.2014, 07:35; Aktualizacja: 18.09.2014, 10:25
emeryt-świadczenia

Prawo do ochrony osób przechodzących na emeryturę w obniżonym wieku potwierdzają orzeczenia Sądu Najwyższego.źródło: ShutterStock

Podstawą do ochrony pracowników w wieku przedemerytalnym jest art. 39 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Na tej podstawie przedsiębiorca nie może wypowiedzieć umowy o pracę osobie, której do osiągnięcia wieku emerytalnego brakuje nie więcej niż cztery lata. Przy czym muszą być też spełnione warunki odpowiedniego stażu pracowniczego i okresu składkowego i nieskladkowego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • alek(2014-09-18 17:47) Zgłoś naruszenie 10

  lepiej myslec na przod, sam oszczedzam na lokacie w Getin i wiem ze te pieniadze bede mogl zawsze wybrac

  Odpowiedz
 • ciekawy(2014-09-19 16:09) Zgłoś naruszenie 00

  Nasze prawo też mówi że odprawę można dostać tylko raz,przy przejściu na rentę lub emeryturę.A wcale nie jest to prawdą,na rentę przechodzisz z zasiłku dla bezrobotnych,nikt nie daje ci odprawy,a gdy przechodzisz już na emeryturę/choć dorabiasz,pracując/to mówią że dostałeś przy przejściu na rentę.Co za cudacy tworzą takie ułomne prawo?Zabierają rentę osobie bez grupy inwalidzkiej ,może dostać tzw kuroniówkę,zabierają rentę osobie,z znacznym stopniem niepełnosprawności,żadnej kuroniówki nie dostanie,ładne klocki prawda,co za cudak tworzy takie prawo.Może ktoś z Gazety Prawnej potrafi to wytłumaczyć,bo te sytuacje nie mają nic wspólnego z zdrowym rozsądkiem.

  Odpowiedz
 • Zbulwersowany(2014-09-19 16:47) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo jest dla elit rządzących , a dla pozostałych to jest praca do tzw. wieku emerytalnego a prościej ująć to do śmierci 64 procent nie dożyje emerytury a jeżeli nawet przy jakimś cudownym szczęściu doczekasz emerytury to ile miesięcy będziesz pobierał??i jaką kwotę?? Szczycą się ze jesteśmy w uni europejskiej to niech płacą jak w uni a nie jak Nairobi parę złotych za mało na cukierki nawet.

  Odpowiedz
 • temida(2014-10-03 07:04) Zgłoś naruszenie 00

  Nasze państwo traktuje osoby prowadzące działalność gospodarcza jak krowy dojne,kiedy jesteś po 60-tce i masz kłopoty ze zdrowiem,to nic nie zostało tylko zlikwidować działalność i iść na zasiłek dla bezrobotnych,ta sama osoba pracująca w firmie może przejść na świadczenie przedemerytalne,może przejść na wcześniejsza emeryturę lub pomostówke ale nie osoba prowadząca działalnośc,ona musi ryc do końca lub życ z zasiłku mimo,że ma swoje lata i długi staż pracy.Gdzie tu jest równouprawnienie gdzie tu jest równe prawo dla wszystkich?czym rózni sie pracownik w firmie od pracownika np,taksówkarza?jeden i drugi może być wypalony,miec kłopoty zdrowotne lub inne losowe.Państwo potraktowało tyvh ludzi jak maszynki do zarabiania pieniędzy na zus i rząd.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane