statystyki

ZUS nie wyśle informacji do zawieszonych emerytów

autor: Bożena Wiktorowska27.05.2014, 09:24; Aktualizacja: 27.05.2014, 10:36
Pieniądze

19,1 tys. osób złożyło wnioski do ZUS o wypłatę zaległych emeryturźródło: ShutterStock

Nie opadają emocje wokół zasad wypłaty zaległych emerytur osobom, które pracując, nabyły prawo do świadczeń przed 1 stycznia 2011 r. Ta grupa zyskała możliwość otrzymania zaległości na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 169).

Niestety, okazuje się, że nie wszyscy uprawnieni o tym wiedzą, tymczasem ZUS nie będzie ich informować o nowych uprawnieniach. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważa bowiem, że akcja informacyjna jest zbyteczna.

Resort wskazuje, że większość emerytów odwołała się od decyzji zakładu wydawanych po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 2/12), odmawiających wypłaty zawieszonych emerytur za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. W części tych odwołań zapadły już wyroki, natomiast w większości spraw nadal toczą się postępowania odwoławcze. „Emeryci, którzy zgłosili wniosek na podstawie przywołanej ustawy z 13 grudnia 2013 r., otrzymują z zakładu szczegółowe informacje dotyczące ich sytuacji prawnej oraz dalszego trybu postępowania. I to zarówno w przypadku, gdy postępowanie toczy się wskutek odwołania (apelacji) wniesionego przez emeryta, jak i w przypadku, gdy apelacja została wniesiona przez zakład” – czytamy w odpowiedzi resortu na interpelację poselską.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Gabriela Zglińska(2014-05-27 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  Zamieszanie z wypłatami zawieszonych emerytur jest na rękę ZUS-owi, przecież zawsze coś pozostanie w kasie po niedoinformowanych emerytach.Ale a propos powyższego artykułu, proszę dokładnie wyjaśnić, co oznacza, że w przypadku osób mających wyrok sądowy, złożenie wniosku o wypłatę nie jest konieczne; czy to oznacza, że ZUS sam decyduje o terminie wykonania wyroku? Tych emerytów nie dotyczy art.7.1. ustawy z 19.02.2014r ? Proszę to pilnie emerytom wyjaśnić, bo różne oddziały ZUS inaczej do tych spraw podchodzą, najczęściej na ich niekorzyść .

  Odpowiedz
 • xyz(2014-05-27 14:44) Zgłoś naruszenie 00

  Doskonały dowód na wątpliwą "uczciwość" polskiego państwa.Nasze państwo za rzadów Tuska w moim przekonaniu stało się wrogo nastawione do zwykłego szarego obywatela. Jest wiarołomne , i oszukańcze - nie wywiązuje się ze swoich elementarnych zobowiązań wobec szarych zwykłych obywateli , których traktuje jako gorszą kategorie ludzi w przeciwieństwie do grup uprzywilejowanych ( sędziów , prokuratorów , mundurowych ...) Zachowanie Tuska i jego ekipy to w moim przekonaniu oczywista nikczemność , tym sposobem wyrządza Polsce , społeczeństwu polskiemu krzywdy , różnicuje i dzieli Polaków wbrew zapisom konstytucyjnym .Tym samym Konstytucja dla większości obywateli ma wartość papieru na którym została wydrukowana - postępowanie politycznych bezmózgowców wyrządzi w dłuższym horyzoncie czasu niepowetowane straty.

  Odpowiedz
 • Majka(2014-05-27 16:25) Zgłoś naruszenie 00

  W majestacie prawa okrada się emerytów .W śród tych osób mogą być emeryci , którzy zmagają się z ciężkimi chorobami i nie mają czasu ani zdrowia ,aby śledzić zmiany w przepisach ( nowotwory , udary itp.) Osoba opiekująca się taką osobą mając pełnomocnictwo mogłaby załatwić zwrot zaległości z ZUS. Sama mam , też problem z przeliczeniem emerytury wcześniejszej na powszechną według starych korzystnych przepisów, bo walczyłam o zdrowie ( 8 pobytów w szpitalu w 2012/2013 r) .Kiedy w lutym tego roku wystąpiłam do ZUS o przeliczenie emerytury na powszechną , to okazało się , że przepisy od 01.01.2013r się zmieniły na niekorzystne. Wystarczyło ,tylko przy wysłaniu pisma z ZUS o waloryzacji dołączyć przypomnienie o zmieniającym się przepisie ( przecież ZUS ma w komputerze wszystkie moje składki i staż). Jestem stratna około 250 zł miesięcznie. Myślę, że takich osób jak ja , też jest tysiące.

  Odpowiedz
 • 11alek(2014-05-27 23:14) Zgłoś naruszenie 00

  Winny jest również (nie)szacowny Trybunał konstytucyjny.Uznając niekonstytucyjność przepisów wg. których ZUS zawiesił wypłaty winien orzec aby ZUS z mocy prawa naprawiła zawieszone wypłaty w określonym terminie bez wnioskowania pokrzywdzonych. W zasobach ZUS znajdują się wszystkie dane osób pokrzywdzonych i to powinno być zasadą w praworządnym państwie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane