OFE będą informować oszczędzających nie tylko o zgromadzonych środkach, lecz także o tym, gdzie są inwestowane ich pieniądze
Do końca lipca osoby obowiązkowo oszczędzające w II filarze mają czas na wybór, gdzie będą trafiać ich środki (ZUS czy OFE). Wpływ na decyzję mogłyby mieć informacje o polityce inwestycyjnej konkretnego funduszu, ale do tego czasu osoby uprawnione nie uzyskają takiej wiedzy. Dopiero w kolejnych latach, gdy znów będzie możliwy wspomniany wybór, decyzja może być prostsza. Ustawodawca nałożył bowiem na wszystkie działające na polskim rynku fundusze obowiązek przesyłania każdemu członkowi, nie rzadziej niż co 12 miesięcy, informacji o środkach znajdujących się na jego rachunku. Taka osoba powinna także dowiedzieć się o terminach dokonanych w tym okresie wpłat składek i wypłat transferowych oraz o przeliczeniu tych środków na jednostki rozrachunkowe.
Osoba dobrowolnie oszczędzająca w takiej formie powinna także zostać powiadomiona o wynikach działalności lokacyjnej funduszu. Zainteresowani muszą posiadać dane dotyczące zasad polityki inwestycyjnej i celu inwestycyjnym funduszu. Nie mogą to być ogólniki. Niezbędne jest podanie wskaźników, do których są porównywane stopy zwrotu osiągane przez fundusz.
Dodatkowo powszechne towarzystwo emerytalne zarządzające konkretnym OFE zostanie zobowiązane do podania stopy zwrotu osiąganej w przeszłości oraz kosztów związanych z prowadzeniem rachunku, a także do opisania ryzyka inwestycyjnego związanego z członkostwem w danym funduszu.
Informacja taka będzie przesyłana w trybie i formie uzgodnionym z członkiem funduszu. Na tej podstawie osoby będą mogły podjąć decyzję, czy nadal chcą wpłacać środki do konkretnego OFE, czy też wrócić do ZUS (w 2016 r., a później co cztery lata).
Dodatkowo otwarte fundusze zostaną zobowiązane do przesyłania członkowi funduszu informacji o rozpoczęciu przekazywania do ZUS środków zgromadzonych na jego rachunku w związku z ukończeniem przez niego wieku niższego o 10 lat od wieku emerytalnego oraz o sposobie ich przekazywania.