Prezydent zapowiada debatę w sprawie OFE. W wywiadzie dla TVN24 Bronisław Komorowski mówił, że jeszcze nie ma wyrobionej opinii w sprawie propozycji rządu.

Zdaniem prezydenta, obniżenie deficytu budżetowego to bardzo ważne zadanie dla rządu, jednak zanim wyrobi sobie opinię w sprawie przyszłości OFE musi zasięgnąć opinii u swoich doradców ekonomicznych. Chce też poznać zdanie konstytucjonalistów. Poza tym planuje spotkanie ekspertów w Kancelarii Prezydenta i apolityczną debatę.

Bronisław Komorowski liczy również, że OFE i ZUS powinny przedstawić Polakom argumenty na swoją korzyść. Dopiero po takiej kampanii każdy będzie mógł sam ocenić co będzie dla niego lepsze - mówił prezydent.

Wczoraj rząd ogłosił, że środki OFE zainwestowane w obligacje zostaną przeniesione na subkonto w ZUS, natomiast akcyjne pozostaną w Funduszach. Obywatele będą mieli trzy miesiące na wybór - subkonto czy OFE. Brak wyboru w tym czasie oznacza przeniesienie ich do ZUS. Proces przenoszenia na subkonto ma się rozpocząć 10 lat przed emeryturą. Rząd wykluczył natomiast nacjonalizację Funduszy - nie przejmie akcji z ich portfela.