W marcu podjąłem pierwszą w życiu pracę, przenosząc się jednocześnie do innego miasta. Rodzina dała mi teraz znać, że jakiś czas temu dostałem list informujący mnie o konieczności wyboru funduszu emerytalnego. Nie zdawałem sobie sprawy, że mam jakieś obowiązki związane z emeryturą, a teraz nie bardzo wiem, jak z tego wybrnąć – pisze pan Paweł. – Co będzie, jeśli tego nie zrobię? – pyta.
Wszyscy urodzeni po 31 grudnia 1968 r., którzy zatrudnili się po raz pierwszy, muszą zapisać się do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Tam będzie kierowana część ich składek na przyszłą emeryturę. W zasadzie tę formalność powinno się załatwić w ciągu siedmiu dni od podpisania umowy o pracę. O konieczności wyboru OFE przypomina ZUS, wysyłając pisma. Ale jeśli pan Paweł nie dopilnował w porę zapisania się, ma jeszcze czas do 10 lipca.
Jeśli dotrzyma tego terminu, ZUS w drodze losowania przydzieli go do któregoś z 14 funduszy. Losowanie odbywa się dwa razy w roku: 31 stycznia i 31 lipca. Co prawda fundusze emerytalne biorące udział w losowaniu muszą spełniać pewne warunki (osiągnęły wyniki powyżej średniej w dwóch kolejnych zestawieniach publikowanych przez nadzór oraz zarządzają aktywami stanowiącymi mniej niż 10 proc. aktywów netto wszystkich OFE), ale nie są to największe fundusze na rynku – chodzi o to, by zwiększyć konkurencję i zapobiec praktykom monopolistycznym.
Nie warto jednak zdawać się na los, bowiem od prężnego działania funduszu zależy wysokość przyszłej emerytury. Fundusz zawsze można zmienić, ale ważny jest każdy miesiąc zarządzania naszymi pieniędzmi. Jeśli pan Paweł zdąży sam wybrać fundusz emerytalny, powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim jego efektywność inwestycyjną. Pomogą mu w tym analizy Komisji Nadzoru Finansowego. Na stronie internetowej KNF (www.knf.gov.pl) można znaleźć zarówno wyniki inwestycyjne poszczególnych funduszy, jak i dane o ponoszonych opłatach.
Zapisanie się do funduszu – gdy już podjęliśmy decyzję o jego wyborze – nie jest trudne. Wystarczy wypełnić i podpisać deklarację przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego. Najszybciej jest wejść na stronę internetową wybranego OFE i wypełnić deklarację online. Telefoniczne zgłoszenie oraz wizyta w siedzibie towarzystwa emerytalnego zabiorą trochę więcej czasu.
Do funduszy nie muszą przystępować studenci i uczniowie do 26. roku życia, którzy podjęli pracę na podstawie umowy-zlecenia, umowy o dzieło albo rozpoczęli studia doktoranckie.
Podstawa prawna
Art. 81 ustawy z 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (t.j. Dz.U. z 2010 r., nr 34, poz.189 z późn. zm.).
Par. 2–6 rozporządzenia Rady Ministrów z 20 grudnia 2011 r. w sprawie sposobu i trybu zawarcia umowy, na podstawie której następuje uzyskanie członkostwa w otwartym funduszu emerytalnym (Dz.U. z 2011 r. nr 284, poz. 1669).