Bez chodzenia na zajęcia nie ma renty rodzinnej

autor: Bożena Wiktorowska20.02.2013, 07:19; Aktualizacja: 20.02.2013, 08:20
Samo formalne posiadanie statusu słuchacza szkoły bez chodzenia na zajęcia nie wystarcza do uzyskania prawa do renty rodzinnej.

Samo formalne posiadanie statusu słuchacza szkoły bez chodzenia na zajęcia nie wystarcza do uzyskania prawa do renty rodzinnej.źródło: ShutterStock

ZUS ma prawo zażądać zwrotu renty rodzinnej, jeśli uprawniony do niego zapisał się do szkoły policealnej tylko w celu jego otrzymania.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • Anonim(2018-06-12 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    A jak chodzi o ZUS .... : Czy osoba która ma powyżej 18 lat ale nie ma 25 jeszcze czy, gdy jest zapisana do szkoły i ma prawie 100 % frekfencji ale mimo tego nie zda do następnej klasy czy nie zda do następnego semestru bo coś sie nie uda to czy ktoś kto jest dalej uczniem i chodzi regularnie na zajęcia ale Nie Zda dalej to czy dalej ma tą ręte rodzinną z ZUS czy nie ????

    Odpowiedz
  • BluE(2017-11-21 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    Ostatnie dni zapisów! Przyjdź do BLUE Education!!!Potrzebujesz statusu ucznia, uprawnień do zniżek na przejazdy, legitymacji, zaświadczenia renty, do ZUS? Zapisz się na ciekawe kierunki bez czesnego w BLUE Education i podnieś swoje kwalifikacje! Zapraszamy do sekretariatu przy ul. Szpitalna 1/10, piętro 3, Warszawa. Więcej informacji pod numerem tel. 533 075 975

    Odpowiedz
  • renta(2014-11-25 18:35) Zgłoś naruszenie 11

    Sluchajcie, mi odebrano rente mimo ze ucze sie reguralnie w szkole jednej i drugiej i sama renta na ich oplate nie wystarcza ! paranoja mam oddac 2000 zl !!!

    Odpowiedz
  • zenek(2014-09-03 16:21) Zgłoś naruszenie 101

    Mam nadzieje że w Polsce w końcu upadnie socjalizm i zlikwidują ten ZUS.
    Jeżeli ja pracuje całe życie i całe życie płace te składki, to w razie mojej śmierci od razu powinny być wypłacone mojemu dziecku pieniądze. MOJE PIENIĄDZE, A NIE PAŃSTWA jak tu niektórzy piszą.

    Odpowiedz
  • DOMINIKA(2014-04-04 07:53) Zgłoś naruszenie 21

    nie okradał nas wszystkich bo przypominam wam ze renta jest rownierz opodatkowana i jest z niej odprowadzany podatek

    Odpowiedz
  • anonim(2014-03-13 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Mam pytanie odnośnie tego że studiuje dziennie ale także robiłam studium i ze studium dałam zaświadczenie do Zusu ukończyałam 2 semestry tego studium a 3 semestru już nie. Czy jak zus mnie sprawdzi bede musiała zwracać pieniądze? Prosze o odpowiedz

    Odpowiedz
  • C(2013-11-20 19:32) Zgłoś naruszenie 32

    "muszą sobie radzić sami, a u nas rodzice przejęli władzę nad nierobami i potem sami lądują w domach opieki" renta rodzinna przysługuje osobie która straciła rodzica, bądź nawet obu. Więc jak można porównywać studentów ze Stanów do osób w Polsce które otrzymują rentę rodzinną która stanowi ich jedyna pomoc finansową jeśli oboje rodziców nie żyje. Ja osobiście uważam że nie powinno to być uzależnione od nauki danej osoby. Większość z nas ma osobę która jest w stanie utrzymać nas finansowo, osoby którym przysługuje renta rodzinna najczęściej nie mają takiej osoby. Więc skoro taka osoba nie uczęszcza szkoły (z jakiegokolwiek powodu) trudno może też jej być znaleźć prace... co taka osoba może w takiej sytuacji zrobić skoro nie ma bliskiej osoby która mogłaby ją wesprzeć finansowo. Warto się zastanowić o kim tu mowa, nie mówimy o dzieciakach/ nastolatkach którzy żyją w luksusach i okradają państwo, większość tych osób rezygnuje ze szkoły przez brak autorytetu itp. lecz niestety pieniądze są im niezbędne. Uważam że to prawo powinno się zmienić odnośnie sierot, nie każdy jest na tyle ambitny żeby pójść na studia ale z drugiej strony finansowo są uzależnieni od ZUS'u.

    Odpowiedz
  • anna(2013-11-09 14:20) Zgłoś naruszenie 70

    do pracującego!
    to nie Twoje pieniądze tylko jego ojca który umarł i też płacił składki!
    nie okradał państwa ani ciebie!!!

    Odpowiedz
  • Zła(2013-10-31 19:15) Zgłoś naruszenie 241

    Do wszystkich którzy twierdzą, że osoby, które otrzymują rente rodzinną a nie chodzą do szkoły okradaja państwo- a więc NIE, NIE OKRADAMY PAŃSTWA, nikogo z was, na te pieniadze zapracowali Ci, którzy zmarli, jak w moim przpadku moja Mama, ciężko pracowała przez ponad 30lat i płaciła składki, a mnie to pomaga teraz bo ciężko mi było prace znaleźć, więc mam jakis grosz dla siebie, tak samo ja z tej renty wpłacam składki na ZUS i ubezpieczenie ok 300zł miesięcznie, więc nie pierdzielić mi tu że ja was okradam...

    Odpowiedz
  • Też znam kilku wyłudzaczy(2013-07-31 15:39) Zgłoś naruszenie 12

    Czy nie można byłoby płacić "z dołu", tzn. po zaliczonym semestrze? - mniej byłoby naciągaczy.

    Odpowiedz
  • adam(2013-07-11 23:10) Zgłoś naruszenie 10

    Haha sąd nie mógł wydać innego wyroku. ZUS nie ma kasy. Inna sprawa, że wyłudzanie naszych pieniędzy nie jest rzeczą chwalebną.

    Odpowiedz
  • kuhan(2013-05-16 20:21) Zgłoś naruszenie 00

    ale ten chlopak byl skreslony z listy a co z osobami co nie byli bo maja zaswiadczenie powiedzmy do tego i tego np 1 semestr

    Odpowiedz
  • xxx(2013-03-27 17:53) Zgłoś naruszenie 10

    Znam przypadek,że młody chłopak nie chciał się uczyć,tylko rozboje,alkohol,narkotyki w młodym wieku dostawał rentę socjalną,potem zmajstrował 2 dzieci,których matka podała go o alimenty i sam z nią korzystał z nich.Następnie zamknęli go za rozbój i po wyjściu z karnego jakimś cudem dostaje rentę po zmarłym ojcu...Jeszcze żali się,że zabierają mu z tej renty na zaległe alimenty.Tak orzeka ZUS w Lublinie,a inni naprawdę chorzy ludzie,spracowani w sądach walczą bo zus im renty zabiera!

    Odpowiedz
  • Student(2013-03-22 07:42) Zgłoś naruszenie 11

    i jeszcze jedno. Na zapytanie do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS otrzymałem odpowiedź -cytuję:"Ten przepis ani kolejne nie precyzują, na jaki okres organ rentowy musi przyznać prawo do renty. Prawo to może być przyznane na pół roku, na jeden rok, jak również na cały okres trwania studiow-jest to kwestia uznaniowa organu rentowego.
    Szczególnie fajne są ostatnie słowa ... kwesta uznaniowa.
    PAŃSTWO W PAŃSTWIE!!! czy BEZPRAWIE

    Odpowiedz
  • student(2013-03-22 07:11) Zgłoś naruszenie 20

    Są też sytuacje odwrotne. ZUS wydaje decyzje o rencie w wersji skróconego okresu, czyli przed zakończeniem semestru tj.do końca lutego. Kto studiuje to wie, że rozliczenie semestru nastepuje po całej sesji czyli w marcu. A co studnet ma zrobić, z czego żyć jesli renta została wstrzymana do czasu dostarczenia zaświadczenia z uczelni? Art.68 i jego interpretacja dokładnie mówi, że zaświadczenie dostarcza się raz w roku, i należna jest do końca wakacjii, czyli w przypadku studenta do końca września... czy nie?

    Odpowiedz
  • medyk(2013-03-16 16:29) Zgłoś naruszenie 15

    takie zaświadczenia powinny być weryfikowane co 3 miesiące elektronicznie z uczelnią. a jeśli udowodnią oszustwo to niech spłaca do końca życia.W Ameryce studenci biorą kredyty na naukę i spłacają po ukończeniu studiów, muszą sobie radzić sami, a u nas rodzice przejęli władzę nad nierobami i potem sami lądują w domach opieki

    Odpowiedz
  • emi(2013-03-11 15:17) Zgłoś naruszenie 20

    moja znajoma ma 29 lat i zus nadal przysyła jej rente rodzinna,taki mają bałagan!szkołę skończyła 4 lata temu,żadnych zaświadczeń im nie wysyłała,a nowe decyzje i rewaloryzacje dalej przychodzą!!

    Odpowiedz
  • opt(2013-03-09 16:15) Zgłoś naruszenie 38

    Sąd ma rację. Dość w szkolach tych uczniów i słuchaczy, ktorzy zapisali się tylko , by korzystać ze świadczeń a na zajęcia chodzą sporadycznie lub wcale, nie uczą się , przeszkadzają innym w nauce. Trudo premiować cwaniactwo i nieuctwo, póżniej takim Tusk dołoży jeszcze w czasie waloryzacji kwotowej , bo przecież nic nie dali z siebie a mają mało.Nie chcę Polski, która wspiera patologie.

    Odpowiedz
  • Mikołaj(2013-03-04 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    DO xyz...Sędziowie Sądu II instancji (i SN) leiej znali się na przepisach niż TY.

    Odpowiedz
  • xyz(2013-02-28 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    renta przysluguje osobie ktora nie ukonczyla 26 roku zycia a posiada status sluchacza , tak jest zapisane w regulaminie zus , nie ma ani slowa o NAUCE jak to opisane jest w tym artykule , jak wół stoi napisane ze chodzi o status ucznia , wiec jak mozna pozniej komus kto taki status posiadal kazac cos zwrocic , to jest jawne wprowadzanie w błąd i to zus chyba pwinien zaplacic

    Odpowiedz