Taki system ma działać w całej Unii Europejskiej do 1 maja 2014 roku. Wynika to z tego, że wszystkie państwa członkowskie zobowiązane zostały przez prawo unijne do włączenia się do systemu elektronicznej wymiany informacji dotyczących zabezpieczenia społecznego.
– Przekazywanie danych odbywać się będzie bezpośrednio przez internet w ramach wspólnej bezpiecznej sieci, zapewniającej poufność i ochronę danych – mówi Elżbieta Rożek, dyrektor departamentu koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

18 mln zł będzie kosztować Polskę wdrożenie systemu elektronicznej wymiany informacji dotyczących zabezpieczenia społecznego

Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który określa zasady wdrożenia nowego systemu. Projekt przewiduje powołanie do życia trzech instytucji łącznikowych.
ZUS zajmowałby się kontaktami z organami rentowymi w państwach unijnych. Przesyłałby do innych krajów informacje dotyczące określania właściwego ustawodawstwa i świadczeń pieniężnych z tytułu choroby, macierzyństwa (i równoważnych świadczeń dla ojca), inwalidztwa, starości, rent rodzinnych, wypadków przy pracy i choroby zawodowej, przedemerytalnych oraz o charakterze nieskładkowym.
ZUS poinformuje swoje zagraniczne odpowiedniki również o zasiłkach na wypadek śmierci i zasadach odzyskiwania należności z tytułu składek oraz nadpłaconych świadczeń.
Druga instytucja znajdowałaby się w resorcie pracy i obsługiwałaby sektor świadczeń z tytułu bezrobocia i świadczeń rodzinnych. Trzecia w NFZ. Fundusz odpowiadałby za przesyłanie danych z zakresu rzeczowych świadczeń zdrowotnych.
Utworzenie punktów kontaktowych będzie kosztować łącznie 18 mln zł. Środki na ten cel będą pochodzić z budżetu państwa, a także wszystkich wyżej wymienionych instytucji. Pieniądze pójdą głównie na zakup i rozbudowę serwerów oraz urządzeń przekaźnikowych, a także na zapewnienie odrębnego podłączenia do sieci s-TESTA w celu umożliwienia odbierania i wysyłania dokumentów drogą elektroniczną.
Etap legislacyjny
Projekt