Pracowałem w firmie, która od pewnego czasu miała duże kłopoty finansowe. Przez ostatnie kilka miesięcy nie otrzymywałem pensji. W tej sytuacji rozwiązałem stosunek pracy z winy pracodawcy. Wkrótce potem zarejestrowałem się w powiatowym urzędzie pracy i nabyłem prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Po upływie 6 miesięcy pobierania tego zasiłku chcę wystąpić o przyznanie świadczenia przedemerytalnego. Czy będzie mi ono przysługiwać w sytuacji, gdy stosunek pracy został rozwiązany z mojej inicjatywy?
Tak. Taki tryb rozwiązania umowy nie wpłynie na prawo do świadczenia.
Świadczenie przedemerytalne mogą uzyskać m.in. osoby, których stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy w rozumieniu przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, to jest m.in:
wzgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników lub zgodnie z przepisami kodeksu pracy – w przypadku rozwiązania stosunku pracy przez pracodawcę zatrudniającego mniej niż 20 pracowników,
wz powodu ogłoszenia upadłości pracodawcy, jego likwidacji lub likwidacji stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych, organizacyjnych, produkcyjnych lub technologicznych.
Do przyczyn dotyczących zakładu pracy przewidzianych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy należy również rozwiązanie stosunku pracy przez pracownika na podstawie art. 55 par. 11 kodeksu pracy – z uwagi na ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków wobec pracownika. Oznacza to, że rozwiązanie stosunku pracy w takim trybie nie przeszkodzi czytelnikowi w uzyskaniu prawa do świadczenia przedemerytalnego.
Warunkiem uzyskania świadczenia przedemerytalnego przez osoby zwolnione z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy jest ukończenie wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn oraz posiadanie okresu składkowego i nieskładkowego w wymiarze co najmniej 30 lat (kobieta) i 35 lat (mężczyzna). Obydwa te warunki muszą być spełnione do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy. Ponadto konieczne jest pozostawanie w stosunku pracy u byłego pracodawcy przynajmniej przez 6 miesięcy. Przepisy przewidują jednak również możliwość uzyskania świadczenia przedemerytalnego bez względu na osiągnięty wiek. Taką możliwość mają osoby zatrudnione przynajmniej przez 6 miesięcy u pracodawcy, który ich zwolnił, o ile najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy miały staż ubezpieczeniowy w wymiarze co najmniej 35 lat (kobieta) lub 40 lat (mężczyzna).
Osoby, których stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, muszą także spełnić ogólne warunki wymagane od wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne, czyli:
- pobierać zasiłek dla bezrobotnych przynajmniej przez 6 miesięcy,
- w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówić powiatowemu urzędowi pracy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, a także zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych,
- złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne wraz z odpowiednią dokumentacją w ciągu 30 dni od daty wydania przez powiatowy urząd pracy zaświadczenia potwierdzającego pobieranie przynajmniej przez 6 miesięcy zasiłku dla bezrobotnych, a w dniu zgłoszenia tego wniosku nadal mieć status osoby bezrobotnej.
Podstawa prawna
Art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. nr 170).
Art. 2 ust. 1 pkt 29 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 z późn. zm.).
Art. 55 par. 11 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).