Pracodawca ma obowiązek potwierdzić prawo do wcześniejszej emerytury

autor: Bożena Wiktorowska06.04.2012, 07:18; Aktualizacja: 06.04.2012, 09:34

Sąd ma obowiązek sprawdzenia, czy wykonywana praca uprawnia do wcześniejszej emerytury. Sama nazwa stanowiska nie może bowiem powodować pozbawienia takiej osoby prawa do pomostówki.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • zosia(2012-04-06 07:55) Zgłoś naruszenie 00

    do kiedy obowiazuja wczesniejsze emeryturt.

    Odpowiedz
  • ustawodawca(2012-04-06 08:08) Zgłoś naruszenie 00

    do 2014r.

    Odpowiedz
  • absurdy prawne RZĄDU(2012-04-06 08:11) Zgłoś naruszenie 00

    zatrudnie sie w szczególnych warun. aby otrzymac pomostówkę chocby na 1 miesiac.

    Odpowiedz
  • l(2012-04-06 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    do 2014r NARAZIE,nic pewnego w tym państwie nie ma..więc należy to ciągle sprawdzać...ja już naciąłem się 3 razy na obietnicach rządów poczynając od 1991r

    Odpowiedz
  • Społeczny Inspektor Pracy(2012-04-06 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Całe Polskie społeczeństwo słyszało jak Donald Tusk oświadczył publicznie ,że emerytur mundurowym nie może zmienić w trakcie zatrudniania "gdyż tak się nie godzi,gdyż tak jest nie fer i zmiany mogą dotyczyć tylko nowo przyjętych do służby"-och jaki ON "szlachetny ,"odważny ,wrażliwy Premier".

    ---A co ten POlityczny Cwaniakj ustawą o emeryturach POdmostowych zrobił PRACUJĄCYM zatrudnionym w dotychczasowych szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy bez względu na Ich staż pracy ,bez względu na Staż pracy także w czasie ponad ustawowym ??

    Co ten "Odważny" Premier zamierza teraz zrobić z tak długotrwale zatrudnionymi? którym lekarz nie daje dopuszczenia do pracy ze względu na Ich stan zdrowia !!
    Czyżby Donald Tusk Premier RP zamierzał uruchomić PO konsultaci z lekarzem Mengele KREMATORIA w Oświęcimiu dla tak spracowanych i Oszukanych osób.???Zaiste Odważny z Niego Premier.

    Mis Fedak odpisuje wszystkim ,że za prace w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy należy skarżyć pracodawców --tylko jak -- TY niedouczona Kobieto skoro przedawnienie w Kodeksie pracy upływa po 3 latach a temat dotyczy dekat lat 80:90 i 2000?
    Przecież właśnie dlatego Ustawa o emeryturach pomostowych w starym brzmieniu takie wykorzystywanie w przeszłości tak zatrudnionych kompensowała.

    Donaldze Tusku i rządzie POlitycznych Cwaniaków -przestań oszukiwać ten Naród gdyż Przeciw-wskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- \
    -- pracodawcom już często tacy wyeksploatowani pracownicy nie są potrzebni więc co Twój Rząd zamierza z Nimi zrobić - ??? zamierza uruchomić krematoria?- a może Ktoś Tobie pokarze Ku-ku i będziesz miał się z Pyszna?

    Odpowiedz
  • Górnik(2012-04-06 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    My Górniki i robiocny Związkowcy PISani na dole Kopalni jak momy 43 lata , to idymy bezdyskusyjnie na wczesne pensyje.
    Bo nikt nom nie bydzie podskakiwoł.

    Odpowiedz
  • Górnik(2012-04-06 13:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nieprowda.
    Bo my Górniki i robionce Związkowce PISane na dole Kopalni zawsze chodzymy na wczesne pensyje w wieku 43 lot.
    A reszta Hołoty mo robić na nos do wieku 67 lot.

    Odpowiedz
  • Wiza(2012-04-06 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli pracodawca ma obowiązek potwierdzić prawo do wczesniejszej emerytury to dlaczego chory ZUS tego nie chonoruje tylko kwestionuje zapisy w świadectwie pracy i wie lepiej kto na jakim stanowisku i ile lat pracował. Skoro pracodawca bierze ustawowo odpowiedzialność za treść zapisów w świadectwie pracy, to dlaczego ja musiałem walczyć aż w Sądzie Najwyższym z ZUS aby udowodnić prawdę. Niech pracodawca się tłumaczy w ZUS czy w Sądzie dlaczego zrobił błąd a nie pracownik.

    Odpowiedz
  • stan 2300(2012-04-06 23:34) Zgłoś naruszenie 00

    jestem w takiej samej sytuacji ,na decyzje o odmowie czekalem 4 -m-ce ,wedlug ich wyliczen mam przepracowane 14lat 8m-cy i 20 dni gdyz nie uznano mi swiadectwa z archiwum panstwowego wystawionego na podwtawie moich dokumentow ,ponadto jest rowniez przepis mowiacy ze jesli ktos zostal zabrany do wojska z takiego stanowiska i w ciagu 30 dni powrocil na to samo stanowisko to okres sluzby ma byc zaliczony do tych okresow ,i co ciekawe jesli zolnierz zawodowy jest kierowca czolgu to jemu sie to zalicza do warunkow szczegolnych ,ja bylem na wozie eksploatacyjnym ,jezdzilem przez 2 lata i twierdza ze to nie praca tylko sluzba ,tak to bylo darmowe mieso armatnie ,te 2 lata pozbawily mnie dochodow i ewentualnego awansu zawodowaego ,a teraz nie mam pracy i musze zusowi udawadniac ze nie jestem wielbladem

    Odpowiedz
  • zosia(2012-04-10 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    dzieki za odpowiedz ale do stycznia 2014 czy do grudnia 2014r

    Odpowiedz
  • zosia(2012-04-10 19:44) Zgłoś naruszenie 00

    czy wcześniejsza emerytura obowiązuje do końca roku 2014 r. Bardzo proszę o informacje.

    Odpowiedz