ZUS, KRUS oraz poszczególne resorty krytykują projekt w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat. Rząd może mieć problemy z przygotowaniem jego ostatecznej wersji.
Dzisiaj po raz kolejny Komisja Trójstronna będzie zajmować się przygotowanym przez rząd projektem ustawy, która zakłada wydłużenie wieku emerytalnego mężczyzn o dwa lata do 2020 roku, a w przypadku kobiet – o siedem lat do 2040 roku. Związkowcy nie zgadzają się na takie zmiany. Obawiają się wzrostu bezrobocia wśród osób w wieku przedemerytalnym. Podobne obawy mają ministrowie. Poniżej przedstawiamy najpoważniejsze zastrzeżenia zgłoszone do projektu.

Nauczyciele

Obecnie dyrektor szkoły ma obowiązek rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem, który ukończył 65 lat. W takim przypadku obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazuje, że wydłużając wiek emerytalny do 67 lat, nie zmienia się jednocześnie przepisów oświatowych i na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 4 Karty nauczyciela nadal trzeba będzie zwalniać nauczycieli po ukończeniu 65. roku życia (mimo że nie osiągną oni jeszcze nowego wieku emerytalnego).

Rolnicy

KRUS zwraca uwagę, że wydłużenie wieku emerytalnego do 67 lat spowoduje zwiększenie o dwa lata różnicy między czasem przechodzenia na wcześniejsze świadczenia. Kasa wskazuje, że konieczne jest zmniejszenie o 5 proc. emerytury podstawowej za każdy rok wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Natomiast dłuższa praca powinna być premiowana zwiększeniem świadczenia (o 5 proc.). Obecnie rolnicy otrzymują bowiem świadczenie składające się z dwóch części, ale tylko w przypadku przechodzących na wcześniejszą emeryturę część uzupełniająca jest obniżana o jedną czwartą.

Pielęgniarki

Ministerstwo Zdrowia przestrzega, że bardzo duża grupa pielęgniarek i położnych wykonuje zawód w formie indywidualnej praktyki i jest zatrudniona w placówkach medycznych na podstawie kontraktu. Umowy takie są krótkotrwałe i istnieje ryzyko, że pielęgniarki i położne w wieku przedemerytalnym nie będą mieć pracy. A więc bezrobocie w tej grupie osób może gwałtownie rosnąć. Podobne niebezpieczeństwo istnieje w przypadku lekarzy.

Górnicy

ZUS zwraca uwagę, że przygotowany projekt dotyczący świadczeń dla górników nie jest jednoznaczny. Można wręcz przypuszczać, że nie obejmuje emerytur górniczych przyznawanych na podstawie przepisów obowiązujących od 1 stycznia 1999 r . do 31 grudnia 2006 r. Dlatego ZUS proponuje, aby emerytury wypłacane górnikom, bez względu na datę ich przyznania, były ustalane na tych samych zasadach.

Tancerze

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wskazuje na konieczność utrzymania świadczeń pomostowych dla tancerzy, którzy rozpoczynają karierę we wczesnym wieku. Ze względu na to, że emerytury pomostowe są świadczeniami wygasającymi, osoby wykonujące ten zawód musiałyby stopniowo zmieniać zawód.
Jest szansa na porozumienie
Marek Bucior, podsekretarz stanu, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Projekt nowelizacji ustawy emerytalnej podnoszący wiek emerytalny do 67 lat znajduje się w konsultacjach międzyresortowych i społecznych. Obecnie wpływają do MPiPS uwagi dotyczące zarówno rozwiązań merytorycznych, jak i samej formy zapisu konkretnych regulacji. Wszystkie uwagi będą dokładnie analizowane i rozpatrywane. Konsultacje będą trwały do połowy marca, a jednocześnie odbywają się negocjacje w Komisji Trójstronnej. W ubiegłą środę odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych. Kolejne jest zaplanowane na dzisiaj, a następne – na przyszły tydzień. Tak szeroko prowadzone konsultacje mają na celu wypracowanie stanowiska, które będzie do zaakceptowania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Mam nadzieją, że uda się nam wspólnie wypracować jak najlepsze rozwiązania.