Senat upomina się o emerytów spoza rocznika 1953

autor: Paulina Szewioła30.07.2020, 08:50; Aktualizacja: 30.07.2020, 08:54
W ocenie senatorów ustawa z 19 czerwca br. nie w pełni realizuje orzeczenie TK, bo przyjęto w niej zbyt wąski krąg beneficjentów.

W ocenie senatorów ustawa z 19 czerwca br. nie w pełni realizuje orzeczenie TK, bo przyjęto w niej zbyt wąski krąg beneficjentów.źródło: ShutterStock

Osoby urodzone w innym roku niż 1953 także powinny mieć możliwość przeliczenia emerytury na korzystniejszych zasadach – uważają senatorowie. Przygotowali więc projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego pierwsze czytanie odbędzie się jutro na posiedzeniu Komisji Ustawodawczej i Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. 

Wydawało się, że ustawa z 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. poz. 1222) wykonała orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16). TK uznał w nim, że ustawodawca naruszył konstytucję, wprowadzając z zaskoczenia nieznaną wcześniej zasadę obniżenia emerytury powszechnej o kwoty uprzednio pobranych wcześniejszych świadczeń. Najbardziej ucierpiały na tym osoby urodzone w 1953 r. Orzeczenie trybunału nie rozwiązało jednak problemów pokrzywdzonych, bo TK analizował sprawę za długo i w efekcie minął czas na występowanie do ZUS z wnioskami o zmianę decyzji. Dlatego konieczna była nowelizacja przepisów, do której doszło 19 czerwca.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (113)

  • Ob.(2020-08-07 12:55) Zgłoś naruszenie 10

    Termin przeliczenia emerytury wcześniejszej na powszechna po wyroku TK dla rocznika 1953 trwa już 17 miesiąc dla wcześniejszych było, tylko 6 miesięcy. wiele z nas dowiedziało się o wprowadzeniu art.25ust 1b dopiero w 2013r. Na stronie ZUS informacja podana dopiero 01.01.2013r / musztarda po obiedzie /.Z uwagi na różny stan zdrowia emerytów /zawały,udary,choroby onkologiczne / brak dłuższego okresu przejściowego i działania ustawy wstecz emeryci powinni być ujęci w ustawie naprawczej.

    Odpowiedz
  • Stanisława emerytka(2020-08-07 11:32) Zgłoś naruszenie 20

    emerytka z roku 1954,jak pewnie nie wszyscy wiedzą rocznik ten został podzielony na urodzone kobiety do 30 czerwca 1954r i idą na emeryturę na starych zasadach ( naliczenie metodą mieszaną dużo korzystniejszą) a od 1 .07 do 31 12 .1954r mają naliczoną emeryturę ustawą na nowych zasadach z kapitału i zgromadzonych składek dużo mniej korzystną.

    Odpowiedz
  • Anna(2020-08-06 23:14) Zgłoś naruszenie 10

    Jestem rocznik 1951 przeszłam na emeryturę mając 55 lat bo wszyscy mówili że nic nie jest pewne ,ale pracowałam do 2016r w moim przypadku dołączono mi całość pobranej wcześniej emerytury i wyszło mi że mam tyle samo gdybym nie pracowała a miałam mieć dużo większą emeryturę, teraz po przeliczeniu to mogłabym mieć 800zl więcej gdzie ta sprawiedliwość

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Niech(2020-08-05 12:18) Zgłoś naruszenie 31

    oddadzą to co ludziom POPiS pozabierał !

    Odpowiedz
  • Alik(2020-08-03 21:22) Zgłoś naruszenie 30

    Wszystkie roczniki powinny być przeliczone nie tylko wybrane. Pracowaliśmy A oni nas okradli aby jak najmniej wypłacić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emerytka 1952(2020-08-03 10:39) Zgłoś naruszenie 10

    Dlaczego roczniki 1953 wystepujący po wyroku TK pierwszy raz o przeliczenie emerytury mają nie ograniczony czas / 7 miesiecy / tak jak roczniki 1949-1952. Dla tych emerytow mija już blisko 17 miesiecy jak moga występować o przeliczenie.Dla roczników wcześniejszych uważa sie ,że termin 7 miesięczny był wystarczający przy znikomym nagłosnieniu,a najlepiej 31.12.2012r

    Odpowiedz
  • enjot(2020-08-02 12:43) Zgłoś naruszenie 30

    szanowni emeryci, emerytury ma każdy takie jakie sobie wypracował, jak pracował lat 20, 25 i więcej, to stosownie do lat pracy i wynagrodzenia uzbierał na swoją emeryturę. Trudno oczekiwać emerytury po kilka tysięcy przy słabym wynagrodzeniu i lat pracy niezbyt długich. Pewnie moja wypowiedź się nie spodoba, ale znam kobiety mające po dwoje lub troje dzieci i pracowały, a znam takie, którym nie chciało się pracować choć dzieci były duże a teraz narzekają, czy słusznie ?

    Odpowiedz
  • Judzin(2020-08-01 14:08) Zgłoś naruszenie 00

    Ja rocznik 60 jestem 3 lata na świadczeniu kompensacyjnym dla nauczycieli tj. 70% emerytury które otrzymam mając 65 lat s obecnie 2088pln jestem mile zaskoczony ...pozdrawiam

    Odpowiedz
  • Halina Urbanczyk ,(2020-08-01 11:42) Zgłoś naruszenie 10

    Co z. Kobietami idąc na wcześniejszą emeryturę miały 38 lat pracy bez ZSŻ w tym23 lata w szkodliwym za które nie ma dodatku bo Pani Suchocka je skreśliła a urodzone 1950 roku

    Odpowiedz
  • Wlodek B były SB-ek(2020-08-01 10:15) Zgłoś naruszenie 20

    A co z emerytami byłych służb MSW.Pan Kaczyński znowu przy żłobie,a my klepiemy biedę.

    Odpowiedz
  • GREEN(2020-08-01 09:59) Zgłoś naruszenie 02

    Nie jestem nauczycielka zawsze "pokrzywdzona" grupa zawodowa, lecz krawcowa rocznika 1942. Troszcze sie nie tylko o swoja kase ale i o to skad ZUS wezmie na te wszystkie pretensje pieniadze. Czy to aby nie jest aby podgrzewanie klimatu w Polsce przea POKO ? cOS MI TU SMIERDZI !!! Wzrostowi epidemii koronowirusa tez jest winny obecny rzad I kACZYNSKI oczywiscie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Marianna(2020-08-01 09:55) Zgłoś naruszenie 20

    Dlaczego rocznik np. 1947 za wychowanie dzieci ma przelicznik 0,7, a przecież to nasze dzieci obecnie pracują na dochód narodowy.

    Odpowiedz
  • Emerytka (2020-08-01 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem z rocznika 1959 i gdy złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury gdy ukończyłam 60 lat to odliczono mi pobrane emerytury brutto ale przewidywany dalsze lata życia wydłużono o 30 miesięcy.Wyszlo że emeryturę powinnam mieć niższa niż pobierałam.Pewnie gdy przejdzie projekt ustawy ZUS zrobi to samo i znów wszystkim przedłuży życie w tej wyliczance byśmy dostali jak najmniej zwłaszcza kobiety.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emeryt z 1950(2020-08-01 09:04) Zgłoś naruszenie 10

    A Emeryci z rocznika 1950 to "na odstrzał" ???..mam 1032zł.emerytury i ...pytam Prezydenta ..??czy da się żyć za taka niska emeryturę ??jak rząd polski możne podwyższać tym co mają ponad 3000zl emerytury??a my z tak niską emerytura mamy umierać z głodu??Panie Prezydencie gdzie sprawiedliwość!!?

    Odpowiedz
  • BYLY PRACOWNIK HUTY I KOPALNI NA DOLE 25 LAT ECIK(2020-08-01 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    JA JESTEM Z ROCZNIKA 1948 R. JAK CHCIALEM PRZELICZYC EMERYTURE TO SIE OKAZALO ZE MNIE SI NIE NALEZY BO W OSTATNICH 20 LATACH BRAKUJE MI 1/5 % DO 250 % ALE MOJE ZAROBKI ZOSTALY OKROJONE BEZ 13 BEZ 14 I BARBORKI BO NIE MA TEGO NA DOKUMENTACH W ARCHIWUM BO TO NAPEWNO MYSZY ZJADLY I NIC EMERYT NIE ZROBI BO NIEMA DOKUMENTOW PLACOWYCH POZDRAWIM

    Odpowiedz
  • Senior(2020-08-01 07:32) Zgłoś naruszenie 10

    Kto się upomni o najstarszych emerytów, tych którzy odeszli przed 1948r. Tzw. Stary portfel?

    Odpowiedz
  • Zofia(2020-08-01 07:15) Zgłoś naruszenie 40

    A co z rocznikiem 1949 ?

    Odpowiedz
  • Zreimizak (2020-08-01 07:08) Zgłoś naruszenie 10

    A co z emerytami którzy złożyli wnioski o emeryturę w czerwcu .a nie zostali ostrzeżeni jak P. Kaczyński J.Kto im pomoże?Senacie obudź się!!!Traktujemy wszystkich pokrzywdzonych emerytów jednakowo...

    Odpowiedz
  • Emerytka (2020-07-31 22:33) Zgłoś naruszenie 10

    Emeryturę powzechną uzyskujemy kończąc 60/65 lat i tak powinny być przeliczane wszystkie wcześniejsze emerytury bez zastosowania art.25 ust.1b , a nie w wieku tuż przed 70-tką. Jednym sie wszystkie wcześniejsze pobrane emerytury odlicza od kapitalu kiedy o em.powszechna występuje tuż po ukończemiu 60/65 lat, a innym kapitał rośnie i występując pierwszy raz o em.powszechną w wieku np.67-70 lat nie ma odjętej ani jednej wcześniejszej emerytury zyskując 1000-1700zł.

    Odpowiedz
  • Jer(2020-07-31 21:58) Zgłoś naruszenie 20

    Rocznik 1946. A co z tymi, którzy byli zmuszeni przejść na świadczenie przedemerytalne i później na emeryturę. Czy oni nie powinni być ponownie przeliczeni a korzystniejszych warunkach. Obecnie podwyższa się nawet obibokom, a uczciwie pracujących pomija.

    Odpowiedz