Emerytury stażowe to emerytury głodowe

autor: Oskar Sobolewski12.03.2020, 06:33; Aktualizacja: 12.03.2020, 08:39
Choć w Polsce istnieje prawna i systemowa możliwość wprowadzenia emerytur stażowych i nie jest to skomplikowane, konsekwencje dla całego systemu emerytalnego i przyszłych pokoleń będą trudne do oszacowania. Należy wprost zaznaczyć, że skutkiem tego rozwiązania będzie obniżenie wieku emerytalnego, czego efektem będą bardzo niskie, często minimalne świadczenia.

Choć w Polsce istnieje prawna i systemowa możliwość wprowadzenia emerytur stażowych i nie jest to skomplikowane, konsekwencje dla całego systemu emerytalnego i przyszłych pokoleń będą trudne do oszacowania. Należy wprost zaznaczyć, że skutkiem tego rozwiązania będzie obniżenie wieku emerytalnego, czego efektem będą bardzo niskie, często minimalne świadczenia.źródło: ShutterStock

W debacie publicznej od pewnego czasu zaczął pojawiać się temat emerytur stażowych. Chodzi o umożliwienie przejścia na świadczenie osobom legitymującym się odpowiednim stażem pracy. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się środowisko prezydenta Andrzeja Dudy. Ten pomysł pojawił się zresztą już w jego poprzedniej kampanii prezydenckiej. Na razie jednak nie przedstawiono założeń projektu ustawy w tej sprawie.

Choć w Polsce istnieje prawna i systemowa możliwość wprowadzenia emerytur stażowych i nie jest to skomplikowane, konsekwencje dla całego systemu emerytalnego i przyszłych pokoleń będą trudne do oszacowania. Należy wprost zaznaczyć, że skutkiem tego rozwiązania będzie obniżenie wieku emerytalnego, czego efektem będą bardzo niskie, często minimalne świadczenia.

Policzmy. Zgodnie z prezentowanymi pomysłami przejście na taką emeryturę byłoby możliwe dla kobiet po przepracowaniu 35 lat i mężczyzn po przepracowaniu 40 lat. Oznacza to, że pani, która pracę zawodową rozpoczęła w wieku 18 lat i przez dwa lata miała przerwę w zatrudnieniu (ze względu na urlop macierzyński lub wychowawczy), w wieku 55 lat mogłaby zakończyć aktywność zawodową. Mężczyzna, który rozpoczął karierę zawodową jako osiemnastolatek, mógłby skorzystać ze świadczenia w wieku 58 lat.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (68)

 • grazyna(2020-05-07 16:10) Zgłoś naruszenie 01

  Jeśli chcemy mieć w miarę wysokie emerytury to musimy dodatkowo odkładać pieniądze. Dobrym sposobem jest ppk. Dzięki temu programowi, każdy moze mieć parę stówek więcej co miesiąc do emerytury.

  Odpowiedz
 • emil(2020-04-23 23:16) Zgłoś naruszenie 01

  Emerytury od dawna są dość niewygodnym tematem. Teraz jednak jest wprowadzany rządowy program do oszczędzania ppk, gdzie dobrowolnie będzie można odłożyć finanse i zabezpieczyć się w ten sposób.

  Odpowiedz
 • iza(2020-04-01 19:52) Zgłoś naruszenie 01

  To niestety jest fakt, że mamy ciągle przyrost ujemny. Ludzie muszą wręcz obecnie walczyć o pieniądze, a to powoduje, że dzieci są odkładane na nigdy. Myślę, że mogą tutaj pomóc pracownicze plany kapitałowe (PPK), które są mało inwazyjnym i długotrwałym oszczędzaniem, które ostatecznie zapewnią nam dodatkowy fundusz.

  Odpowiedz
 • łukasz(2020-03-29 16:22) Zgłoś naruszenie 11

  Na emeryturze rozmawiając z dziadkami, jedynie czego brakuje to zdrowia i pieniędzy. Na pierwsze mamy połowicznie wpływ ale na drugie, śladami krajów zachodnich mamy ppk czyli pracownicze plany kapitałowe. Kontrowersyjny program, ale to nasze oszczędności, które z pomocą pracodawcy są wysoki i na starość nie jedna osoba to doceni.

  Odpowiedz
 • Gość (2020-03-29 12:27) Zgłoś naruszenie 10

  Mam wybór. Chcę to idę na emeryturę, nie chcę, to pracuję dalej. MÓJ WYBÓR. KONIEC KROPKA!

  Odpowiedz
 • miecio(2020-03-17 12:14) Zgłoś naruszenie 00

  Mam takie pytanie. Dlaczego pracownik po 40 latach składkowych pracy może godnie żyć jeśli dla większości nie wystarcza na dom starców .Dlaczego ten temat nie jest poruszany.

  Odpowiedz
 • marek (2020-03-15 18:42) Zgłoś naruszenie 40

  Cała prawda o emeryturach w Polsce to sponsorowanie silnych przez słabych tj. młody górnik, policjant, strażnik graniczny, itp odchodzi na emeryturę wcześniej pomimo iż większość z nich pracuje za biurkiem i nie jest narażona na utratę zdrowia. Nie jest tajemnicą że w służbach mundurowych wszyscy dostają podwyżki przed emeryturą aby dostać wyższe świadczenia a 99% górników pracuje po przejściu na emeryturę... A politycy co nic nie umieją po 5 latach w parlamencie europejskim to już patologia...Gdyby nie było przywilejów wszyscy mogli by przechodzić na godną emeryturę po 35 latach pracy...

  Odpowiedz
 • zenek(2020-03-15 10:21) Zgłoś naruszenie 30

  Emerytury stażowe należą się jak psu buda nikt łaski nie powinien robić 40 lat składkowych to dużo. Mało tego powinny to być godne emerytury w przeciwieństwie do tych co 25 lat przepracowali.

  Odpowiedz
 • 3-(2020-03-14 21:29) Zgłoś naruszenie 20

  Nigdy w polsce nie będzie emerytur stażowych 35/40 poniewż mamy system partycypacjny co oznacza ze obecne emetury są wypłacane z podatków osób pracujących.Zgromadzone na naszych kontach w zus srodki są wirtualne i służą jedynie do wyliczenia przyszłej emerytury.

  Odpowiedz
 • Polka(2020-03-14 21:14) Zgłoś naruszenie 31

  Leni mamuśki , które w życiu nie pracowały otrzymują z naszych składek emerytury, które mają każde dziecko z innym to jest w porządku a za tego rządu znalazły sobie sposób na życie i my je utrzymujemy i wszystko im się należy mieszkanie , zasiłki z dodatkami , rodzicielskie dopłaty do mieszkań co otrzymały od miasta dopłaty do prądu, , a ich dzieci już w wieku 14 lat mają swoje dzieci bo widzą jak mamuśka postępuje i robią to samo, mnoży się patologia , dlaczego mamy na leni i cichodaiki pracować, na przywileje, propagandową telewizję itd

  Odpowiedz
 • Mmmmmm(2020-03-14 18:53) Zgłoś naruszenie 03

  Dlaczego nie wyświetlają komętarze

  Odpowiedz
 • My, naród(2020-03-13 19:03) Zgłoś naruszenie 1832

  Niech żaden pseudoekspert nie interesuje się wielkością naszych emerytur. Pseudointeligenci niech się zajmą wielkością emerytur służb mundurowych. Dlaczego po 25 latach pracy mają tak wysokie emerytury? My po 35/40 latach składkowych powinniśmy mieć prawo decydować czy pracujemy do osiągnięcia wieku tzw. emerytalnego, czy ze względu na stan zdrowia odchodzimy wcześniej na zasłużony odpoczynek emerytalny. PAD niech się wywiąże z umowy programowej z 5 maja 2015 roku w której znalazł się zapis, że Andrzej Duda już jako prezydent będzie prowadzić politykę zmierzającą „do powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy”.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • kobieta 38 lat składkowych (2020-03-13 18:40) Zgłoś naruszenie 40

  Dość kłamstwa -Prezydent obiecał emerytury stażowe , albo emerytury albo mój głos pójdzie na przeciwników obecnego prezydenta -kobieta 38 lat składkowych , nie mam już siły jestem schorowana chciałabym wziąść chociaż kilka emerytur

  Odpowiedz
 • Niestety(2020-03-13 12:49) Zgłoś naruszenie 40

  Komentarze nawet najbardziej logiczne nic NIE pomogą trzeba wyjść NA ULICĘ I DOMAGAĆ SIĘ SWOICH SŁUSZNYCH PRAW ... NASZE PISANIE WSZYSCY OLEWAJA i tak pozostanie bez echa

  Odpowiedz
 • wujek Dobra Rada(2020-03-13 09:35) Zgłoś naruszenie 51

  Szkoły będą zamknięte dwa tygodnie, ok żaden problem. Przecież NIKT nie musi tracić "programu" lub tworzyć fikcji o zdalnym nauczaniu. Rozwiązanie jest bardzo proste, a mianowicie wakacje zaczną się dwa tygodnie później.

  Odpowiedz
 • Niezadowolony(2020-03-13 07:49) Zgłoś naruszenie 70

  Telewizja głośno namawia społeczeństwo SENIORZY PO 60 R ŻYCIA ŻEBY NIE WYCHODZILI BEZ POTRZEBY Z DOMU W ZWIĄZKU Z WIRUSEM A RZECZYWISTOŚĆ JEST TAKA ŻE MAM PRZEPRACOWANYCH 42 LATA I 62 LATA ŻYCIA I MUSZĘ CO DZIEŃ ZASUWAC DO PRACY Bo co BO JESZCZE NIE ZAROBIŁEM NA GODNA EMERYTURĘ BLAMASZ DLA RZĄDZACYCH JAK DŁUGO BĘDZIECIE WMAWIAĆ FALSZYWY OBRAZ EMERYTUR STAŻOWYCH 35 I 40 LAT STAŻU ŻADAMY EMERYTUR STAŻOWYCH

  Odpowiedz
 • Prawda(2020-03-13 06:28) Zgłoś naruszenie 71

  Niech państwo zniesie szybsze emerytury policji,wojsku innym ,bo jako młodzi w pełni wieku się byczą,a co oni wiedzą o ciężkiej pracy murarzy,elektromonterów,i tych co pracują w akordach.To są obiboki które tylko żerują na tych ciężko pracujących obywatelach.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Berta(2020-03-12 22:22) Zgłoś naruszenie 30

  Ja tez pracowalam od 15 roku zycia w wieku 30 lat urodzilam corkie z glebokim porazenie mozgowym z winy lekazy ona potrzebowala 24 godziny opiekie kto mi zaplaci za 31 lat ciezkiej pracy przy kalekim dziecku plus 16 lat pracy dlaczego pielegniarka albo zakłada gdzie niektóre matki oddały swoje dzieci tam państwo płacili ogromne pieniądze ja zajmowałem się sama wierzcie mi państwo dzisiaj ja jestem kalka wysiadl mi kregoslupkolana i jestem kalka dlaczego nie połączono mi 46 lat ciężkiej pracy najniższa emeryturę nie chce zbliżać ani obrazić nikogo ale żyjemy w dżungli prawie malp

  Odpowiedz
 • Luc. (2020-03-12 21:04) Zgłoś naruszenie 60

  Proszę mi wytłumaczyć jak muszą zap.... ać wszyscy ci, którzy idą na emeryturę po 25latach pracy? W jaki sposób uzbierali na swoje emerytury nie którzy (nie wpłacili ani grosz)

  Odpowiedz
 • Ah(2020-03-12 21:01) Zgłoś naruszenie 01

  Sobolewski jakim trzeba byc ****** żeby takie cos pisac kto ci za to placi

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane