Emerytury stażowe to emerytury głodowe

autor: Oskar Sobolewski12.03.2020, 06:33; Aktualizacja: 12.03.2020, 08:39
Choć w Polsce istnieje prawna i systemowa możliwość wprowadzenia emerytur stażowych i nie jest to skomplikowane, konsekwencje dla całego systemu emerytalnego i przyszłych pokoleń będą trudne do oszacowania. Należy wprost zaznaczyć, że skutkiem tego rozwiązania będzie obniżenie wieku emerytalnego, czego efektem będą bardzo niskie, często minimalne świadczenia.

Choć w Polsce istnieje prawna i systemowa możliwość wprowadzenia emerytur stażowych i nie jest to skomplikowane, konsekwencje dla całego systemu emerytalnego i przyszłych pokoleń będą trudne do oszacowania. Należy wprost zaznaczyć, że skutkiem tego rozwiązania będzie obniżenie wieku emerytalnego, czego efektem będą bardzo niskie, często minimalne świadczenia.źródło: ShutterStock

W debacie publicznej od pewnego czasu zaczął pojawiać się temat emerytur stażowych. Chodzi o umożliwienie przejścia na świadczenie osobom legitymującym się odpowiednim stażem pracy. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się środowisko prezydenta Andrzeja Dudy. Ten pomysł pojawił się zresztą już w jego poprzedniej kampanii prezydenckiej. Na razie jednak nie przedstawiono założeń projektu ustawy w tej sprawie.

Choć w Polsce istnieje prawna i systemowa możliwość wprowadzenia emerytur stażowych i nie jest to skomplikowane, konsekwencje dla całego systemu emerytalnego i przyszłych pokoleń będą trudne do oszacowania. Należy wprost zaznaczyć, że skutkiem tego rozwiązania będzie obniżenie wieku emerytalnego, czego efektem będą bardzo niskie, często minimalne świadczenia.

Policzmy. Zgodnie z prezentowanymi pomysłami przejście na taką emeryturę byłoby możliwe dla kobiet po przepracowaniu 35 lat i mężczyzn po przepracowaniu 40 lat. Oznacza to, że pani, która pracę zawodową rozpoczęła w wieku 18 lat i przez dwa lata miała przerwę w zatrudnieniu (ze względu na urlop macierzyński lub wychowawczy), w wieku 55 lat mogłaby zakończyć aktywność zawodową. Mężczyzna, który rozpoczął karierę zawodową jako osiemnastolatek, mógłby skorzystać ze świadczenia w wieku 58 lat.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (64)

  • iza(2020-04-01 19:52) Zgłoś naruszenie 00

    To niestety jest fakt, że mamy ciągle przyrost ujemny. Ludzie muszą wręcz obecnie walczyć o pieniądze, a to powoduje, że dzieci są odkładane na nigdy. Myślę, że mogą tutaj pomóc pracownicze plany kapitałowe (PPK), które są mało inwazyjnym i długotrwałym oszczędzaniem, które ostatecznie zapewnią nam dodatkowy fundusz.

    Odpowiedz
  • łukasz(2020-03-29 16:22) Zgłoś naruszenie 00

    Na emeryturze rozmawiając z dziadkami, jedynie czego brakuje to zdrowia i pieniędzy. Na pierwsze mamy połowicznie wpływ ale na drugie, śladami krajów zachodnich mamy ppk czyli pracownicze plany kapitałowe. Kontrowersyjny program, ale to nasze oszczędności, które z pomocą pracodawcy są wysoki i na starość nie jedna osoba to doceni.

    Odpowiedz
  • Gość (2020-03-29 12:27) Zgłoś naruszenie 00

    Mam wybór. Chcę to idę na emeryturę, nie chcę, to pracuję dalej. MÓJ WYBÓR. KONIEC KROPKA!

    Odpowiedz
  • miecio(2020-03-17 12:14) Zgłoś naruszenie 00

    Mam takie pytanie. Dlaczego pracownik po 40 latach składkowych pracy może godnie żyć jeśli dla większości nie wystarcza na dom starców .Dlaczego ten temat nie jest poruszany.

    Odpowiedz
  • marek (2020-03-15 18:42) Zgłoś naruszenie 40

    Cała prawda o emeryturach w Polsce to sponsorowanie silnych przez słabych tj. młody górnik, policjant, strażnik graniczny, itp odchodzi na emeryturę wcześniej pomimo iż większość z nich pracuje za biurkiem i nie jest narażona na utratę zdrowia. Nie jest tajemnicą że w służbach mundurowych wszyscy dostają podwyżki przed emeryturą aby dostać wyższe świadczenia a 99% górników pracuje po przejściu na emeryturę... A politycy co nic nie umieją po 5 latach w parlamencie europejskim to już patologia...Gdyby nie było przywilejów wszyscy mogli by przechodzić na godną emeryturę po 35 latach pracy...

    Odpowiedz
  • zenek(2020-03-15 10:21) Zgłoś naruszenie 20

    Emerytury stażowe należą się jak psu buda nikt łaski nie powinien robić 40 lat składkowych to dużo. Mało tego powinny to być godne emerytury w przeciwieństwie do tych co 25 lat przepracowali.

    Odpowiedz
  • 3-(2020-03-14 21:29) Zgłoś naruszenie 10

    Nigdy w polsce nie będzie emerytur stażowych 35/40 poniewż mamy system partycypacjny co oznacza ze obecne emetury są wypłacane z podatków osób pracujących.Zgromadzone na naszych kontach w zus srodki są wirtualne i służą jedynie do wyliczenia przyszłej emerytury.

    Odpowiedz
  • Polka(2020-03-14 21:14) Zgłoś naruszenie 31

    Leni mamuśki , które w życiu nie pracowały otrzymują z naszych składek emerytury, które mają każde dziecko z innym to jest w porządku a za tego rządu znalazły sobie sposób na życie i my je utrzymujemy i wszystko im się należy mieszkanie , zasiłki z dodatkami , rodzicielskie dopłaty do mieszkań co otrzymały od miasta dopłaty do prądu, , a ich dzieci już w wieku 14 lat mają swoje dzieci bo widzą jak mamuśka postępuje i robią to samo, mnoży się patologia , dlaczego mamy na leni i cichodaiki pracować, na przywileje, propagandową telewizję itd

    Odpowiedz
  • Mmmmmm(2020-03-14 18:53) Zgłoś naruszenie 03

    Dlaczego nie wyświetlają komętarze

    Odpowiedz
  • My, naród(2020-03-13 19:03) Zgłoś naruszenie 1481

    Niech żaden pseudoekspert nie interesuje się wielkością naszych emerytur. Pseudointeligenci niech się zajmą wielkością emerytur służb mundurowych. Dlaczego po 25 latach pracy mają tak wysokie emerytury? My po 35/40 latach składkowych powinniśmy mieć prawo decydować czy pracujemy do osiągnięcia wieku tzw. emerytalnego, czy ze względu na stan zdrowia odchodzimy wcześniej na zasłużony odpoczynek emerytalny. PAD niech się wywiąże z umowy programowej z 5 maja 2015 roku w której znalazł się zapis, że Andrzej Duda już jako prezydent będzie prowadzić politykę zmierzającą „do powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy”.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kobieta 38 lat składkowych (2020-03-13 18:40) Zgłoś naruszenie 40

    Dość kłamstwa -Prezydent obiecał emerytury stażowe , albo emerytury albo mój głos pójdzie na przeciwników obecnego prezydenta -kobieta 38 lat składkowych , nie mam już siły jestem schorowana chciałabym wziąść chociaż kilka emerytur

    Odpowiedz
  • Niestety(2020-03-13 12:49) Zgłoś naruszenie 40

    Komentarze nawet najbardziej logiczne nic NIE pomogą trzeba wyjść NA ULICĘ I DOMAGAĆ SIĘ SWOICH SŁUSZNYCH PRAW ... NASZE PISANIE WSZYSCY OLEWAJA i tak pozostanie bez echa

    Odpowiedz
  • wujek Dobra Rada(2020-03-13 09:35) Zgłoś naruszenie 50

    Szkoły będą zamknięte dwa tygodnie, ok żaden problem. Przecież NIKT nie musi tracić "programu" lub tworzyć fikcji o zdalnym nauczaniu. Rozwiązanie jest bardzo proste, a mianowicie wakacje zaczną się dwa tygodnie później.

    Odpowiedz
  • Niezadowolony(2020-03-13 07:49) Zgłoś naruszenie 70

    Telewizja głośno namawia społeczeństwo SENIORZY PO 60 R ŻYCIA ŻEBY NIE WYCHODZILI BEZ POTRZEBY Z DOMU W ZWIĄZKU Z WIRUSEM A RZECZYWISTOŚĆ JEST TAKA ŻE MAM PRZEPRACOWANYCH 42 LATA I 62 LATA ŻYCIA I MUSZĘ CO DZIEŃ ZASUWAC DO PRACY Bo co BO JESZCZE NIE ZAROBIŁEM NA GODNA EMERYTURĘ BLAMASZ DLA RZĄDZACYCH JAK DŁUGO BĘDZIECIE WMAWIAĆ FALSZYWY OBRAZ EMERYTUR STAŻOWYCH 35 I 40 LAT STAŻU ŻADAMY EMERYTUR STAŻOWYCH

    Odpowiedz
  • Prawda(2020-03-13 06:28) Zgłoś naruszenie 71

    Niech państwo zniesie szybsze emerytury policji,wojsku innym ,bo jako młodzi w pełni wieku się byczą,a co oni wiedzą o ciężkiej pracy murarzy,elektromonterów,i tych co pracują w akordach.To są obiboki które tylko żerują na tych ciężko pracujących obywatelach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Berta(2020-03-12 22:22) Zgłoś naruszenie 30

    Ja tez pracowalam od 15 roku zycia w wieku 30 lat urodzilam corkie z glebokim porazenie mozgowym z winy lekazy ona potrzebowala 24 godziny opiekie kto mi zaplaci za 31 lat ciezkiej pracy przy kalekim dziecku plus 16 lat pracy dlaczego pielegniarka albo zakłada gdzie niektóre matki oddały swoje dzieci tam państwo płacili ogromne pieniądze ja zajmowałem się sama wierzcie mi państwo dzisiaj ja jestem kalka wysiadl mi kregoslupkolana i jestem kalka dlaczego nie połączono mi 46 lat ciężkiej pracy najniższa emeryturę nie chce zbliżać ani obrazić nikogo ale żyjemy w dżungli prawie malp

    Odpowiedz
  • Luc. (2020-03-12 21:04) Zgłoś naruszenie 50

    Proszę mi wytłumaczyć jak muszą zap.... ać wszyscy ci, którzy idą na emeryturę po 25latach pracy? W jaki sposób uzbierali na swoje emerytury nie którzy (nie wpłacili ani grosz)

    Odpowiedz
  • Ah(2020-03-12 21:01) Zgłoś naruszenie 01

    Sobolewski jakim trzeba byc ****** żeby takie cos pisac kto ci za to placi

    Odpowiedz
  • Olek(2020-03-12 20:55) Zgłoś naruszenie 520

    Pamiętajcie, ZUS chce abyśmy pracowali a nie pobierali emeryturę. Jak kobieta ma 60 lat życia i 20 lat stażu pracy otrzyma emeryturę nawet minimalną, a inna ma 58 lat i 40 lat pracy, jest schorowana, ale ani renty ani emerytury nie otrzyma. To są polskie przepisy.

    Odpowiedz
  • Marek D.(2020-03-12 20:38) Zgłoś naruszenie 261

    Panie Sobolewski. Kto Panu płaci za takie *********** Komu tak bardzo zależy na "uwaleniu" tego tematu? Emerytury stażowe to żaden przymus. Pan jako człowiek, jak mniemam wykształcony , powinien wiedzieć że z takiej emerytury skorzystają ludzie np:, tacy jak ja. Ludzie którzy mają 61 lat życia, 46 lat pracy, prawdopodobnie około 43/44 lat czysto składkowych i coś około jednego miliona zgromadzpnego kapitału który pozwala wypłacać świadczenie w kwocie 4-5 tysięcy PLN. Gdzie więc tu miejsce na takie banialuki jakie pan wypisuje No chyba że ktoś panu za to dobrze zapłacił.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz