statystyki

Emerytury stażowe to emerytury głodowe

autor: Oskar Sobolewski12.03.2020, 06:33; Aktualizacja: 12.03.2020, 08:39
Choć w Polsce istnieje prawna i systemowa możliwość wprowadzenia emerytur stażowych i nie jest to skomplikowane, konsekwencje dla całego systemu emerytalnego i przyszłych pokoleń będą trudne do oszacowania. Należy wprost zaznaczyć, że skutkiem tego rozwiązania będzie obniżenie wieku emerytalnego, czego efektem będą bardzo niskie, często minimalne świadczenia.

Choć w Polsce istnieje prawna i systemowa możliwość wprowadzenia emerytur stażowych i nie jest to skomplikowane, konsekwencje dla całego systemu emerytalnego i przyszłych pokoleń będą trudne do oszacowania. Należy wprost zaznaczyć, że skutkiem tego rozwiązania będzie obniżenie wieku emerytalnego, czego efektem będą bardzo niskie, często minimalne świadczenia.źródło: ShutterStock

W debacie publicznej od pewnego czasu zaczął pojawiać się temat emerytur stażowych. Chodzi o umożliwienie przejścia na świadczenie osobom legitymującym się odpowiednim stażem pracy. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się środowisko prezydenta Andrzeja Dudy. Ten pomysł pojawił się zresztą już w jego poprzedniej kampanii prezydenckiej. Na razie jednak nie przedstawiono założeń projektu ustawy w tej sprawie.

Choć w Polsce istnieje prawna i systemowa możliwość wprowadzenia emerytur stażowych i nie jest to skomplikowane, konsekwencje dla całego systemu emerytalnego i przyszłych pokoleń będą trudne do oszacowania. Należy wprost zaznaczyć, że skutkiem tego rozwiązania będzie obniżenie wieku emerytalnego, czego efektem będą bardzo niskie, często minimalne świadczenia.

Policzmy. Zgodnie z prezentowanymi pomysłami przejście na taką emeryturę byłoby możliwe dla kobiet po przepracowaniu 35 lat i mężczyzn po przepracowaniu 40 lat. Oznacza to, że pani, która pracę zawodową rozpoczęła w wieku 18 lat i przez dwa lata miała przerwę w zatrudnieniu (ze względu na urlop macierzyński lub wychowawczy), w wieku 55 lat mogłaby zakończyć aktywność zawodową. Mężczyzna, który rozpoczął karierę zawodową jako osiemnastolatek, mógłby skorzystać ze świadczenia w wieku 58 lat.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (68)

  • My, naród(2020-03-13 19:03) Zgłoś naruszenie 1702

    Niech żaden pseudoekspert nie interesuje się wielkością naszych emerytur. Pseudointeligenci niech się zajmą wielkością emerytur służb mundurowych. Dlaczego po 25 latach pracy mają tak wysokie emerytury? My po 35/40 latach składkowych powinniśmy mieć prawo decydować czy pracujemy do osiągnięcia wieku tzw. emerytalnego, czy ze względu na stan zdrowia odchodzimy wcześniej na zasłużony odpoczynek emerytalny. PAD niech się wywiąże z umowy programowej z 5 maja 2015 roku w której znalazł się zapis, że Andrzej Duda już jako prezydent będzie prowadzić politykę zmierzającą „do powiązania uprawnień emerytalnych ze stażem pracy”.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wiktor(2020-03-12 14:08) Zgłoś naruszenie 1124

    Ja mam 1 milion złotych w składkach. Uważam że w wieku 60 lat po 44 latach pracy należy mi się emerytura stażowa. Nikt nie powinien dokładać mi lat pracy. Teraz to państwo mnie okrada. Każdy dodany rok pracy to rok mniej pobierania emerytury. Po co odkładałem te składki? Chyba na swoją a nie czyjąś emeryturę.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Jess.(2020-03-12 17:35) Zgłoś naruszenie 993

    Szlag mnie trafia na takie wywody. Innym co przepracowali w swoim życiu 20 lat w sumie emerytura normalna a dla mnie po czterdziestu latach pełnych składkowych głodowa. Co i po co te strachy komu zależy na takich opiniach.

    Odpowiedz
  • bronek(2020-03-12 14:15) Zgłoś naruszenie 992

    Niech eksperci sie nie marwtia o nasze emerytury. Nalezy nam sie bezwzglednie alternatywa albo dalsza praca jesli ktos ma sile i zdrowie albo .e.stazowa obiecana przez prezydenta 5 lat temu .Mundurowi ida po 25 latach a ja mam 45 lat stazu skladkowego jako kierowca TIR - dzisiaj mam zrabany kręgosłup, wiec licze na ustawe, inaczej nie zaglosuje ja i moja rodzina na p.Dudę- napewno.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • 40+(2020-03-12 15:55) Zgłoś naruszenie 925

    Co to ma znaczyć emerytura glodowa przecież każdy z Nas ze stażem 40+ ma święte prawo zlecić ZUS owi przeliczenie swojej emerytury i sam wówczas zdecyduje czy przejdzie na emeryturę bądź też nadal będzie pracował naturalnie jeżeli zdrowie pozwoli ponieważ praca fizyczna przez 40 lat to nie jest sanatorium.Pozdrawiam wszystkich 40+

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Hania 58(2020-03-12 17:00) Zgłoś naruszenie 842

    Mam 40 lat pracy i 58 na karku. Zebrałam wystarczająco kapitału by przejść na emeryturę. To ja powinnam decydować czy chcę przejść i żyć za 2 500 na emeryturze. Jeśli mi zdrowie dopisze to przecież nie muszę przechodzić na emeryturę. Ale chcę mieć wybór. Czas zrealizować swoje obietnice wyborcze z 2015 r. Ja nie chcę niczyich pieniędzy, tylko moje wypracowane i odkładane w ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gość(2020-03-12 16:52) Zgłoś naruszenie 703

    Mam 57 lat pracowałam od 15 roku życia ucząc się jednocześnie mam staż pracy 40 lat powinnam mieć prawo do przejścia na emeryturę wypracowaną wspomnę jednocześnie że mam mamę w wieku 80 lat nad którą muszę sprawować opiekę chorą na raka na stawy na serce i jeszcze taką osobę trzeba obrać posprzątać wszystko koło niej zrobić za nią robić zakupy nosić pomagać gotować . I jeszcze mi się odmawia prawa do emerytury pracodawca mnie zwolnił nie mam pracy nie mam pieniędzy od państwa 40 lat przepracowałam A to jeszcze rząd mi mówi że będą do emerytury głodowe No nic Tylko się pochlastać

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Olek(2020-03-12 20:55) Zgłoś naruszenie 660

    Pamiętajcie, ZUS chce abyśmy pracowali a nie pobierali emeryturę. Jak kobieta ma 60 lat życia i 20 lat stażu pracy otrzyma emeryturę nawet minimalną, a inna ma 58 lat i 40 lat pracy, jest schorowana, ale ani renty ani emerytury nie otrzyma. To są polskie przepisy.

    Odpowiedz
  • oczekujący na EMSTAŻOWE(2020-03-12 15:27) Zgłoś naruszenie 632

    dlaczego nie dać ludziom którzy bardzo ciężko pracowali przez 40-lat przejść na emeryturę przecież nikt na siłę by nie poszedł na emeryturę tylko ludzie bardzo spracowani więc nich nikt nie opowiada głupot o głodowych emeryturach to każdy by sobie decyzje podjął,w końcu PAN PREZYDENT 5 lat temu nam obiecał albo nawet przywrócił to co kiedyś było,więc myślę że jak pan PREZYDENT ustawy nie wprowadzi należy go zmienić w maju na tego co projekt złożył już w sejmie pan KAMYSZ

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Staszek(2020-03-12 18:52) Zgłoś naruszenie 612

    46 lat pracy 62 lata życia chyba statczy

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • emeryt(2020-03-12 16:30) Zgłoś naruszenie 502

    Co to za reforma skoro skazuje emerytów na wegetowanie a nie godne życie po wielu latach pracy.. OFE, IKE czy PPK, po co te dodatkowe ubezpieczenia kradzione przez Państwo polskie. Powinna być jedna emerytura. Ludzie starsi po tylu latach pracy mają prawo godnie żyć , a nie zasuwać do śmierci.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2020-03-12 15:18) Zgłoś naruszenie 497

    ...a jeżeli mądrale Eksperci Ktoś pracował od 15r życia,nie mial przerwy ,miał za to 1000 dni nadgodzin (nie godzin nadgodzin) i miał przed 1998r (rok okradzienia tak zatrudnionych przez Tuska z wieku emerytalnego) 17 lat w szkodliwych i niebezpiecznych --i co ? Eksperci! --he" czego efektem będą bardzo niskie, często minimalne świadczenia. " --dalej jeszcze powtarzacie te swoje brednie...nie ma kasy --to Tuskowi zabierzcie bo miał ledwo 8 lat pracy fizycznej.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Kruszyna 39 lat pracy składowej (2020-03-12 17:41) Zgłoś naruszenie 482

    Wybor praca czy emerytura poeinien zalezec od nas.Mamy pracowac az do smierci???

    Odpowiedz
  • GUCIO 58 lat.43lata pracy.(2020-03-12 19:18) Zgłoś naruszenie 481

    Człowiek po 40 latach pracy fizycznej jest już wrakiem . Wielu nie doczeka emerytury w wieku 65 lat . ZUS będzie się cieszył że nie musi płacić emerytury . Jeśli pan prezydent A Duda nie pochyli się nad tą ustawą to proszę zastanowić się czy w maju. warto oddać głos na takiego prezydenta.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Niezadowolona(2020-03-12 19:55) Zgłoś naruszenie 412

    Jakie to ma znaczenie Skoro pracując 38 lat nie zarobiłam na godna emeryturę To pytam się czy mając 58 lat pracując w akordzie to ile ja jeszcze jestem w stanie zarobić na emeryturę Przecież mój czas produkcyjny już minął Co za głupie gadanie że przepracowala 38 lat i mając 58 lat podwyższenie sobie emeryturę Chory system

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • IP(2020-03-12 15:20) Zgłoś naruszenie 346

    ............-dalej jeszcze powtarzacie te swoje brednie...nie ma kasy --to Tuskowi zabierzcie bo miał ledwo 8 lat pracy fizycznej.a jeżeli mądrale Eksperci Ktoś pracował od 15r życia,nie mial przerwy ,miał za to 1000 dni nadgodzin (nie godzin nadgodzin) i miał przed 1998r (rok okradzienia tak zatrudnionych przez Tuska z wieku emerytalnego) 17 lat w szkodliwych i niebezpiecznych --i co ? Eksperci! --he"

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Marek D.(2020-03-12 20:38) Zgłoś naruszenie 302

    Panie Sobolewski. Kto Panu płaci za takie *********** Komu tak bardzo zależy na "uwaleniu" tego tematu? Emerytury stażowe to żaden przymus. Pan jako człowiek, jak mniemam wykształcony , powinien wiedzieć że z takiej emerytury skorzystają ludzie np:, tacy jak ja. Ludzie którzy mają 61 lat życia, 46 lat pracy, prawdopodobnie około 43/44 lat czysto składkowych i coś około jednego miliona zgromadzpnego kapitału który pozwala wypłacać świadczenie w kwocie 4-5 tysięcy PLN. Gdzie więc tu miejsce na takie banialuki jakie pan wypisuje No chyba że ktoś panu za to dobrze zapłacił.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czytelniczka (2020-03-12 17:54) Zgłoś naruszenie 292

    Jestem za rentami stazowymi ,chyba po tych latach należy się ,a nikt nie musi się martwić jakie one będą . Po latach pracy zebrał się kapitał z którego należy się renta . Tak oni by chcieli żeby zapiepszac do śmierci . Powinny być renty stażowe

    Odpowiedz
  • Zyta(2020-03-12 18:41) Zgłoś naruszenie 262

    Teraz jeszcze wygryzaja. Nas z pracy Ukraińcy a na emeryturę nie dają nam iść bo nie mamy wieku emerytalnego. Sami niech pracują do śmierci jak chcą. Powinniśmy mieć wybór.

    Odpowiedz
  • Ja(2020-03-12 18:57) Zgłoś naruszenie 251

    Teraz będą się chyba cieszyć korona wirus atakuje starsze osoby to oczywiście koszty ich utrzymywania zmaleją.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz