statystyki

Czternasta emerytura: Czy pozbawi emerytów innych świadczeń?

autor: Joanna Śliwińska08.03.2020, 10:30
Prawo do renty może zostać zawieszone, jeśli rencista osiąga przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. W projektowanej ustawie wskazano wprost, że czternastka nie będzie miała wpływu na zawieszenie renty.

Prawo do renty może zostać zawieszone, jeśli rencista osiąga przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. W projektowanej ustawie wskazano wprost, że czternastka nie będzie miała wpływu na zawieszenie renty.źródło: ShutterStock

Emeryci i renciści nie muszą się obawiać przekroczenia limitów dochodu, bo kolejna wypłata ekstra nie wpłynie na nie. Oba dodatki skonstruowano zresztą bardzo podobnie.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy długo wyczekiwany projekt ustawy o czternastej emeryturze, a więc kolejnym, po trzynastce, dodatkowym świadczeniu dla emerytów i rencistów. Projektowane świadczenie ma być wypłacone w IV kwartale 2021 r. Podobnie jak trzynastka, także czternastka nie powinna być nazywana emeryturą, ponieważ nie jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego. Podobieństw jest znacznie więcej – przede wszystkim otrzymanie świadczenia nie wpłynie na limit dochodów, które uprawniają do otrzymania np. dodatku mieszkaniowego. Wszystko dlatego, że oba dodatki mają spełniać ten sam socjalny cel – poprawiać sytuację materialną emerytów i rencistów. Zasadnicza różnica polega na tym, że trzynastka przysługuje wszystkim uprawnionym w tej samej wysokości, podczas gdy wysokość czternastki będzie się różnić w zależności od otrzymywanej renty lub emerytury.

Dodatek mieszkaniowy

Jednym ze świadczeń socjalnych przysługujących ze względu na trudną sytuację materialną jest dodatek mieszkaniowy. Zgodnie z ustawą o dodatkach mieszkaniowych może on zostać przyznany rodzinie, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza 175 proc. obowiązującej w dniu złożenia wniosku kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym. Gdy dochód jest wyższy, dodatek wypłacany jest w niższej kwocie. Za dochód w tym przypadku uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. To, że członek rodziny otrzyma zarówno trzynastkę, jak i czternastkę, nie wpłynie na prawo do tego dodatku.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • W...(2020-03-08 12:52) Zgłoś naruszenie 214

  W Polsce nalezy w sposob systemowy zahamowac proces ubozenia emerytow poprzez wprowadzenie waloryzacji swiadczen zgodnie ze wzrostem plac oraz zmiane przepisow dotyczacych renty rodzinnej w systemie skladki zdefiniowanej. Kazda kobieta wdowa powinna zachowac swoja emeryture oraz otzrymac Wdowia Rente naliczona z pozostajacych srodkow po mezu na koncie w ZUS.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Odejdzmy od reliktu komunistycznego...(2020-03-08 13:07) Zgłoś naruszenie 122

  Odejdzmy od reliktu komunistycznego jakim sa przepisy o rencie rodzinnej. Czy sie stoi, czy sie lezy, renta rodzinna w wysokosci 85% emerytury mezowskiej sie nalezy, mimo, ze w systemie skladki zdefiniowanej na koncie w ZUS po mspolmalzonku nie ma zadnych srodkow lub jest niewiele.

  Odpowiedz
 • Kiedy.(2020-03-08 12:07) Zgłoś naruszenie 85

  KORONAWIRUS, ONKOLOGIA , MEDIA PUBLICZNE - GDZIE TEMAT EMERYTUR STAZOWYCH ???!!!!

  Odpowiedz
 • Prawda(2020-03-08 11:54) Zgłoś naruszenie 86

  Dac jeszcze 15 EMERYTOM i wiek 65 LAT STAŻOWE 20i 25 , tych pracujących z 40 i 45 stażem zarznac natychmiast po CO MAJĄ DOŻYĆ EMERYTURY STAŻOWE - NIECH ŻYJĄ NYGUSY , LENIE i Sprawiedliwość ©Rządząca

  Odpowiedz
 • Ela(2020-03-09 08:45) Zgłoś naruszenie 63

  My emeryci też chcemy 500 plus a nie ochłapy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • realista(2020-03-08 19:02) Zgłoś naruszenie 64

  To czysta kpina. Była by to emerytura gdyby była wypłacana w wysokości takiej jaką faktycznie emeryt pobiera. Sprawa druga to świadczenie nie wchodzi do podstawy naliczania emerytury. Czyli jest zwykłą upodlającą jałmużną fundowaną przez polityków za pieniądze podatników.

  Odpowiedz
 • Ryszard/1945 Olsztyn.(2020-03-09 18:42) Zgłoś naruszenie 52

  Jesteśmy w unii to dlaczego nie stosujemy przepisów dotyczących emerytur po zmarłym małżonku są w całej starej europie a u nas zabiera państwo i zostaje jednemu emerytowi klepać biedę i stawać w kolejce do jakiś mopsów o to wonni politycy dać prawnie ludziom niech sobie te trzynastki wsadzą w cztery litery, tyle w temacie jakiś ochłapów dla emerytów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane