statystyki

Czternasta emerytura: Czy pozbawi emerytów innych świadczeń?

autor: Joanna Śliwińska08.03.2020, 10:30
Prawo do renty może zostać zawieszone, jeśli rencista osiąga przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. W projektowanej ustawie wskazano wprost, że czternastka nie będzie miała wpływu na zawieszenie renty.

Prawo do renty może zostać zawieszone, jeśli rencista osiąga przychody z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. W projektowanej ustawie wskazano wprost, że czternastka nie będzie miała wpływu na zawieszenie renty.źródło: ShutterStock

Emeryci i renciści nie muszą się obawiać przekroczenia limitów dochodu, bo kolejna wypłata ekstra nie wpłynie na nie. Oba dodatki skonstruowano zresztą bardzo podobnie.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy długo wyczekiwany projekt ustawy o czternastej emeryturze, a więc kolejnym, po trzynastce, dodatkowym świadczeniu dla emerytów i rencistów. Projektowane świadczenie ma być wypłacone w IV kwartale 2021 r. Podobnie jak trzynastka, także czternastka nie powinna być nazywana emeryturą, ponieważ nie jest świadczeniem z ubezpieczenia społecznego. Podobieństw jest znacznie więcej – przede wszystkim otrzymanie świadczenia nie wpłynie na limit dochodów, które uprawniają do otrzymania np. dodatku mieszkaniowego. Wszystko dlatego, że oba dodatki mają spełniać ten sam socjalny cel – poprawiać sytuację materialną emerytów i rencistów. Zasadnicza różnica polega na tym, że trzynastka przysługuje wszystkim uprawnionym w tej samej wysokości, podczas gdy wysokość czternastki będzie się różnić w zależności od otrzymywanej renty lub emerytury.

Dodatek mieszkaniowy

Jednym ze świadczeń socjalnych przysługujących ze względu na trudną sytuację materialną jest dodatek mieszkaniowy. Zgodnie z ustawą o dodatkach mieszkaniowych może on zostać przyznany rodzinie, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza 175 proc. obowiązującej w dniu złożenia wniosku kwoty najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 125 proc. tej kwoty w gospodarstwie wieloosobowym. Gdy dochód jest wyższy, dodatek wypłacany jest w niższej kwocie. Za dochód w tym przypadku uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. To, że członek rodziny otrzyma zarówno trzynastkę, jak i czternastkę, nie wpłynie na prawo do tego dodatku.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • W...(2020-03-08 12:52) Zgłoś naruszenie 214

  W Polsce nalezy w sposob systemowy zahamowac proces ubozenia emerytow poprzez wprowadzenie waloryzacji swiadczen zgodnie ze wzrostem plac oraz zmiane przepisow dotyczacych renty rodzinnej w systemie skladki zdefiniowanej. Kazda kobieta wdowa powinna zachowac swoja emeryture oraz otzrymac Wdowia Rente naliczona z pozostajacych srodkow po mezu na koncie w ZUS.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Odejdzmy od reliktu komunistycznego...(2020-03-08 13:07) Zgłoś naruszenie 122

  Odejdzmy od reliktu komunistycznego jakim sa przepisy o rencie rodzinnej. Czy sie stoi, czy sie lezy, renta rodzinna w wysokosci 85% emerytury mezowskiej sie nalezy, mimo, ze w systemie skladki zdefiniowanej na koncie w ZUS po mspolmalzonku nie ma zadnych srodkow lub jest niewiele.

  Odpowiedz
 • Kiedy.(2020-03-08 12:07) Zgłoś naruszenie 85

  KORONAWIRUS, ONKOLOGIA , MEDIA PUBLICZNE - GDZIE TEMAT EMERYTUR STAZOWYCH ???!!!!

  Odpowiedz
 • Prawda(2020-03-08 11:54) Zgłoś naruszenie 86

  Dac jeszcze 15 EMERYTOM i wiek 65 LAT STAŻOWE 20i 25 , tych pracujących z 40 i 45 stażem zarznac natychmiast po CO MAJĄ DOŻYĆ EMERYTURY STAŻOWE - NIECH ŻYJĄ NYGUSY , LENIE i Sprawiedliwość ©Rządząca

  Odpowiedz
 • realista(2020-03-08 19:02) Zgłoś naruszenie 84

  To czysta kpina. Była by to emerytura gdyby była wypłacana w wysokości takiej jaką faktycznie emeryt pobiera. Sprawa druga to świadczenie nie wchodzi do podstawy naliczania emerytury. Czyli jest zwykłą upodlającą jałmużną fundowaną przez polityków za pieniądze podatników.

  Odpowiedz
 • Ela(2020-03-09 08:45) Zgłoś naruszenie 63

  My emeryci też chcemy 500 plus a nie ochłapy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Ryszard/1945 Olsztyn.(2020-03-09 18:42) Zgłoś naruszenie 52

  Jesteśmy w unii to dlaczego nie stosujemy przepisów dotyczących emerytur po zmarłym małżonku są w całej starej europie a u nas zabiera państwo i zostaje jednemu emerytowi klepać biedę i stawać w kolejce do jakiś mopsów o to wonni politycy dać prawnie ludziom niech sobie te trzynastki wsadzą w cztery litery, tyle w temacie jakiś ochłapów dla emerytów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane