To już pewne - trzynasta emerytura będzie wypłacana co roku. Rada Ministrów przyjęła także projekt ustawy dotyczącej czternastej emerytury. Prezydent zapowiedział, że na pewno ją podpisze.

1. Dla kogo

Trzynasta emerytura jest wypłacana wszystkim emerytom i rencistom. Trzynasta emerytura ma zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, do emerytur i rent rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Czternasta emerytura będzie uzależniona od wysokości świadczenia. Pełną wysokość świadczenia dostaną te osoby, których emerytura lub renta nie przekracza 2,9 tys. zł brutto.

Pozostali otrzymają czternastkę zmniejszoną, zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę - np. jeśli ktoś otrzymuje 3 tys. zł brutto, to jego "czternastka" będzie zmniejszona o 100 zł.

2. Ile to pieniędzy?

Trzynasta i czternasta emerytura wynosi tyle samo i odpowiada wielkości emerytury minimalnej w danym roku. W 2020 roku najniższe świadczenie to 1200 złotych brutto, czyli 981 złotych netto.

3. Kiedy zostanie wypłacona trzynasta i czternasta emerytura?

Wypłata trzynastej emerytury ruszy w kwietniu 2020 roku.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona w listopadzie oraz grudniu 2021 r. Projekt w tej sprawie przyjęła już Rada Ministrów. Jak zapowiedział prezydent, jeśli taka ustawa trafi na jego biurko - zostanie podpisana.

4. Co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze?

Nic, trzynasta emerytura jest wypłacana automatycznie. Do wypłaty czternastej emerytury również nie trzeba będzie składać wniosku.

5. Czy trzynasta emerytura wpływa na wysokość innych świadczeń?

Nie. Trzynasta emerytura nie jest wliczana do dochodu. Z kwoty świadczenia nie będą również dokonywane potrącenia i egzekucje, nie będzie też ona wliczana do dochodu.