Za czternastkę dla emerytów zapłacą niepełnosprawni

autor: Paulina Szewioła27.02.2020, 08:00
Z czternastki nie będą dokonywane też potrącenia i egzekucje.

Z czternastki nie będą dokonywane też potrącenia i egzekucje.źródło: ShutterStock

Kolejne świadczenie dla emerytów i rencistów będzie pokrywane ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Tak wynika z projektu ustawy o kolejnym w 2021 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, który przyjął rząd.

Czternastka będzie wypłacona z urzędu w przyszłym roku, w wysokości równej kwocie najniższej emerytury. W przeciwieństwie do trzynastki będzie ona uzależniona od kryterium dochodowego wynoszącego 2,9 tys. zł (przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń). Osobom, których świadczenia podstawowe przekraczają ten próg, czternastka będzie wypłacana w kwocie pomniejszonej o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą kryterium.

Nowe świadczenie przysługiwało będzie osobom pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych. Będą mogły je otrzymać też osoby otrzymujące rentę rodzinną, nawet jeżeli uprawniona do tego świadczenia jest więcej niż jedna osoba. Ulegnie ono wówczas proporcjonalnemu podziałowi pomiędzy wszystkich beneficjentów.

Z czternastki nie będą dokonywane też potrącenia i egzekucje.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • dodatki(2020-02-28 23:03) Zgłoś naruszenie 00

    Jak Mantra sie powtarza 13,14 dlaczego aktualni Emeryci nie popieraja Emerytuty stazowej lekaja sie tylko o swoje populistyczne Dodatki

    Odpowiedz
  • emerytka(2020-02-28 22:15) Zgłoś naruszenie 00

    Na moją emeryturę sobie wypracowałam. 30lat -1200zł emerytury A ile lat pracował niepełnosprawny przecież oni mają rodziców niech ich finansują .Więc Wara od trzynastek iczternastek dla emerytów jedyny RZĄD KTÓRY DOCENIA PRACE EMERYTÓW.Bo na moją emeryturę i trzynastkę i czternastkę pracują moje troje dzieci ,bo mąż nie dożył emerytury.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • TWÓJ KUMPEL (2020-02-28 16:58) Zgłoś naruszenie 40

    Zabrać 500 + 40 mld zł i dać niepełnosprawnym, emerytom i na służbę zdrowia. Rodzice powinni sami utrzymywać swoje dzieci. Tak niestety to powinno działać. A nie lekką ręką rozdawać nasze publiczne pieniadze na dzieci nierobów. Wstyd i hańba co ten rząd wyprawia

    Odpowiedz
  • j.(2020-02-28 15:16) Zgłoś naruszenie 21

    No i tutaj się nie mówi, że "budżet nie jest z gumy", bo emerytów jest zbyt wielu, żeby lekceważyć ich głosy. O wiele mniej jest chorych na raka i dlatego rządzący nie kwapią się, żeby dać więcej na onkologię. Lepiej dawać 13-tki i 14-tki dla emerytów nie licząc się z kosztami, bo to się politycznie opłaca!

    Odpowiedz
  • bardzo proszę(2020-02-27 18:21) Zgłoś naruszenie 92

    A tak gwoli prawdy, to mało który emeryt nie jest osobą niepełnosprawną, także przestańcie już podburzać Polaków na Polaków. O trochę choć opanowania proszę.

    Odpowiedz
  • opt(2020-02-27 17:39) Zgłoś naruszenie 121

    Kochani jaki sens ma pisanie na tym forum, ja swoje uwagi skierowałem do premiera i prezydenta, jak mogę sadzić z mizernym skutkiem, ale gdyby tak wszyscy tu piszący swoje uwagi skierowali tam , to może miałoby jakiś sens .Np politycy i media piszą o wzroście , znacznym wzroście rent i emerytur, co jest nieprawdą .Inflację mamy na poziomie 4,3% a waloryzacja dopiero od marca na poziomie 3,5, więc , gdzie tu wzrost. Raczej powinno się pisać o spadku wartości nabywczej świadczeń. Niektórzy niedouczeni w procentach i podstawach ekonomii idą jeszcze dalej, że to najwyższa podwyżka , waloryzacja od lat, a przecież żadna władza do tej pory nie uwzględniła w waloryzacji więcej jak wskaźnik inflacji i 20% wzrostu wskaźnika z roku ubiegłego. Takie wyciąganie wniosków z naliczonych kwot bez odniesienia do inflacji jest czystą manipulacją uprawianą przez rządzących, a ogłupiały elektorat klaszcze i dziękuje.

    Odpowiedz
  • Prymitywna propaganda(2020-02-27 14:57) Zgłoś naruszenie 84

    Przecież te pieniądze spłyną też do niepełnosprawnych. Niepełnosprawnych FINANSOWO !

    Odpowiedz
  • liop(2020-02-27 13:09) Zgłoś naruszenie 153

    a za za trzynastki czternastki i deputat węglowy górników kto zapłaci ???? Zostawcie emerytów i niepełnosprawnych w spokoju... Weźcie się za grupy uprzywilejowane!!! Sędziowie, policjanci, nauczyciele - o zgrozo!!!! Nauczyciele w państwowych szkołach to jak publiczna służba zdrowia - chcesz coś umieć to idź na korki

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • obserwator(2020-02-27 13:08) Zgłoś naruszenie 1313

    jak zwykle szczujna DGP szczuje, przypominam, że kiedyś na noic nie było pinindzy, ludziom nic nie dawali i ne było tematu do dyskusji, teraz rząd myśli o ludziach i to się opozycji oraz szczujnym mediom nie podoba

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jan(2020-02-27 12:05) Zgłoś naruszenie 1012

    dlaczego na czternastki zabierane są pieniądze które powinny być przeznaczone dla niepełnosprawnych przecież to skandal zabierać niepełnosprawnym i dawć emerytom którzy mają po 4000lub więcej a ten niepełnosprawny odstaje czasem nie całe 1000 zł czy to jest sprawiedliwe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Aurelio(2020-02-27 10:05) Zgłoś naruszenie 199

    Zamiast drogich, jednorazowych i politycznych "datków", dewastujących przyszłe budżety, wprowadzić należy proste i skuteczne rowiązanie - emerytura wolna od podatków. Np. kwota wolna od podatków to 2.5 tys zł . Takie oczywiste rozwiązanie oszczędzi wielkie koszty dystrybucji rozdawniczej, pozwoli oszczedzić na procedurze naliczania podatków od emerytur a przywróci sprawiedliwą istotę systemu emerytalnego, jako repartycyjnego zbierania podatków celowych . Bo przecież dzisiejsza przymusowa składka na ZUS to między innymi podatek na emerytury, wypłacane dzisiejszym emerytom, zatem pobieranie podatku od podatku to kompromitujący absurd, niegodny działaniom państwa. Nie trzeba żadnego wysiłku intelektualnego żeby wprowadzić to proste rozwiązanie które pozostawi najuboższym emerytom kilkaset złoty miesięcznie w kieszeni.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gosc(2020-02-27 09:21) Zgłoś naruszenie 159

    Bez podatu emerytura i nikt nikomu nie bedzie zabieral.Jak sie cale zycie pracujac odprowadzalo sie na ZUS to nie zadna laska a korzystaja wszyscy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • vovv(2020-02-27 09:12) Zgłoś naruszenie 136

    oddajcie mi moje po 40 latach pracy pieniądze i przestańcie robić mi łaskę, że ochłapy mi dajecie

    Odpowiedz
  • fakt(2020-02-27 09:03) Zgłoś naruszenie 1313

    niemiecka gazetka dalej bredzi

    Odpowiedz
  • Dolejlama(2020-02-27 08:58) Zgłoś naruszenie 175

    Tytuł kłamie. Zapłacą ci co wpłacają na Fundusz Solidarności.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2020-02-27 08:10) Zgłoś naruszenie 239

    raczej emerytury sędziów będą finansowane przez na wszystkich

    Odpowiedz