PPK, zmiany w OFE, likwidacja 30-krotności, dyskusja o obliczaniu składek ZUS dla przedsiębiorców od dochodu – 2020 rok przyniesie sporo zmian w polskim systemie emerytalnym. O najważniejszych z nich w studiu DGP mówi dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Największą zmianą, jeśli chodzi o dodatkowe, dobrowolne oszczędzanie jest wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych – podkreśla nasz rozmówca. Dla największych firm jest to już teraźniejszość. Mniejsi pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 50 osób, będą wdrażać PPK na początku roku.

Drugą ważną rzeczą, która z dużą dozą prawdopodobieństwa wydarzy się w 2020 roku jest kwestia likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. - Ta reforma jest zapowiadana już od dłuższego czasu, projekt ustawy trafił już do konsultacji społecznych, ale pewnie dopiero po wyborach zakończy się dyskusja dotycząca zmian w II filarze emerytalnym – mówi Kolek. Mechanizmy te są zaszyte w ustawie budżetowej, więc można uznać, że los OFE jest już tak naprawdę przesądzony.

Więcej w materiale wideo: