Kobiety z rocznika 1953 czekają wyższe emerytury

autor: Bożena Wiktorowska15.07.2019, 08:51; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:51
Sześć miesięcy będą miały kobiety urodzone w 1953 r., pobierające tzw. emerytury po emeryturze, na złożenie do ZUS wniosku o przeliczenie świadczenia bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat.

Sześć miesięcy będą miały kobiety urodzone w 1953 r., pobierające tzw. emerytury po emeryturze, na złożenie do ZUS wniosku o przeliczenie świadczenia bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat.źródło: ShutterStock

Sześć miesięcy będą miały kobiety urodzone w 1953 r., pobierające tzw. emerytury po emeryturze, na złożenie do ZUS wniosku o przeliczenie świadczenia bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (83)

  • OLA(2019-07-24 00:05) Zgłoś naruszenie 70

    JAK TRUDNO NAPRAWIĆ SWOJE BŁĘDY NA KTÓRYCH CIERPIĄ BIEDNI EMERYCI TAK.PO WPROWADZIŁO USTAWĘ TAK ALE PIS LATAMI TWIERDZIŁ,ŻE WSZYSTKO JEST OK BO NIC NIE ZROBIŁ W TEJ SPRAWIE A TERAZ MAJĄ PROBLEM I SZUKAJĄ ARGUMENTÓW O PRZEDAWNIENIU ZŁOŻENIU WNIOSKU O POWSZECHNĄ EMERYTURĘ TJ JEST ŻENUJĄCE.A TO ,ŻE PO WPROWADZIŁO ITD .PRZECIEŻ TO POWINNO BYĆ PRZELICZONE SPRAWIEDLIWIE BEZ KRUCZKÓW KTÓRE SIĘ STOSUJE ZGODNIE Z PRZEPISAMI I SUMIENIEM JAK MÓWI PAN PREMIER A NIE ZA KAŻDYM RAZEM KRZYWDZĄCE EMERYTÓW TAK.GDY SKŁADAŁAM WNIOSEK O POWSZECHNĄ EMERYTURĘ TO PANI W ZUS OD RAZU MI POWIEDZIAŁA Z MARSZU ,ŻE NIE BĘDĘ MIAŁA WYŻSZEJ.A GDY ZAPYTAŁAM A CO BĘDZIE GDY NIE ZŁOŻE WNIOSKU TO NADAL OD KAPITAŁU BĘDĄ ODLICZAĆ MI WYPŁACANE EMERYTURY BO JEST PANI NA WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURZE A NIE NA POWSZECHNEJ.ILE RAZY MOŻNA KARAĆ EMERYTA KTÓRY PRZESZEDŁ NA EMERYTURĘ A BYŁO DUŻE BEZROBOCIE NA ZWOLNIENIE TWOJEGO ETATU CZEKAŁA MASA LUDZI A TY KIEROWAŁAŚ SIĘ SUMIENIEM JA BĘDĘ MIAŁA EMERYTURĘ A CI LUDZIE NIE MAJĄ ŚRODKÓW DO ŻYCIA.TY SIĘ LUTUJESZ A INNI CIE OKRADAJĄ.ŻAŁOSNE ALE PRAWDZIWE.

    Odpowiedz
  • Emerytka(2019-07-24 22:42) Zgłoś naruszenie 60

    Wystarczyło na decyzji o emeryturze zamieścić informacje, że nawet jeżeli na jej podstawie nie jest wypłacana emerytura, to po uprawomocnieniu powoduje zaprzestanie waloryzacji kapitału i składek i aby do tego nie dopuścić należy wycofać wniosek w ciągu 30 dni. Nie byłoby wówczas przedawnionych i nieprzedawnionych. Byłyby tylko pierwszorazowe. Niestety tych informacji zabrakło w wydawanych przez ZUS decyzjach. W decyzji znalazło się pouczenie o możliwości odwołania się do sądu. Według mnie brak informacji o możliwości wycofania wniosku w przypadku niekorzystnej decyzji a tylko o drodze sądowej było mylące i nasuwa podejrzenie o celowym wprowadzaniu w błąd emerytek. Tym bardziej, że w oddziałach informowali, że nic nie tracimy, bo będzie nam wypłacana emerytura wyższa. Droga sądowa przez emerytów jest bardzo niechętnie wybierana z racji nieznajomości prawa i wysokich kosztów sądowych.

    Odpowiedz
  • elle(2019-07-25 22:40) Zgłoś naruszenie 60

    Kasa państwowa pusta, zadłużona przez programy socjalne typu 500+, kasa ZUS-u pusta to Pis nie spieszy się aby znowu wydawać pieniądze . O to chodzi w tym przeciąganiu sprawy .

    Odpowiedz
  • 1955(2019-07-15 22:25) Zgłoś naruszenie 61

    Wiek 61 lat dla mojego rocznika został ustalony ustawą wsteczną z 2012r wraz z art 25b i wtedy dopiero weszła ta ustawa ta w życie. Jestem rocznik 1955 na emeryturę błędnie zwana emeryturą wcześniejsza przeszłam w 2010r bo było to uprawnienie branżowe. za-imali mi do tego na Skarb Państwa środki zgromadzone w OFE. i tą niby wcześniejszą emeryturę do dziś otrzymuje,bo nie uzbierałam na powszechną. Jest to jedne wielkie oszustwo emeryci pracujący do wejścia w życie tej całej złodziejskiej reformy nawet nie mogli udokumentować lat pracy w PRL i otrzymują teraz takie emerytury jak zasiłki socjalne. Teraz zrozumiałaś Ewo?

    Odpowiedz
  • Ewa(2019-07-17 08:35) Zgłoś naruszenie 56

    Dlaczego zatem panie z rocznika 1953 składające wnioski tak jak pani pisze w terminie 2013/2014 i po wyroku TK bez pomniejszenia o pobrane emerytury mają dalej emerytre wczesniejszą lepszą są niezadowolone. Składały wniosek w wieku 60 /61lat i taka emerytura im wyszła. Z jakiego powodu mają mieć teraz większą. Ja na starych zasadach zyskalam tylko 115 zł.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Malutka(2019-07-25 10:45) Zgłoś naruszenie 50

    Pani redaktor. Dlaczego cenzurą objęte są nasze tak ważne argumenty , które mają wpływ na wysokość naszych emerytur.A mianowicie: Projekt nadal traktuje niejednolicie i niesprawiedliwie emerytki . Dla osób , które składały wnioski o emeryturę powszechną , ale faktycznie jej nie pobierały proponuje się rekompensatę finansową a nie przeliczenie emerytury jak osobom, które po raz pierwszy składają wnioski o emeryturę powszechną .Przecież była ona tylko naliczona a faktycznie nie była nigdy pobierana. Większość z nas nic nie skorzysta , bo mimo nie odjęcia pobranych wcześniej emerytur nadal pozostaniemy przy wskaźnikach z roku 2013-2014 tzn. wskaźniku dalszego trwania życia oraz kapitale początkowym i składkach , których waloryzacja zatrzymała się na roku , w którym została wydana ta nieszczęsna decyzja o emeryturze powszechnej. Obecnie ZUS przyznaje , że była ona wydana z naruszeniem prawa .To dlaczego nie może być wycofana z obiegu prawnego ? Dlatego do pełnego wdrożenia postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. koniecznym jest zapewnienie wszystkim poszkodowanym: 1. uchylenia decyzji o przyznaniu emerytury osobom, wobec których zastosowano niezgodny z Konstytucją RP przepis art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej, nakazujący pomniejszanie podstawy obliczania emerytury powszechnej o sumę kwot pobranych 2. umożliwienie wycofania wniosków o emeryturę powszechną, złożonych przed ogłoszeniem wyroku w sprawie P 20/16 oraz możliwości ponownego złożenia wniosku po wejściu w życie obecnie procedowanej ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych 3. wydania nowych decyzji osobom posiadającym obecnie status „przedawnionych” ( z art. 146 kpa) i „nieprzedawnionych” ( z art. 145 kpa) z uwzględnieniem: - zwaloryzowania na 2019 r.: kwot składek emerytalnych i kapitału początkowego - przyjęcie wskaźnika długości życia adekwatnego do obecnego wieku emerytek (65+/66+), jak również faktycznego terminu wypłaty ENP. Umożliwienie przeliczenia wysokości emerytur ENP w sposób polegający jedynie na nieodejmowaniu kwot pobranych emerytur wcześniejszych jest niekorzystne i niesprawiedliwe, ponieważ do obliczeń ZUS przyjmuje zamrożone od 5-6 lat zgromadzone składki i kapitał początkowy oraz wskaźnik dalszego trwania życia dla wieku 60+, a nie dla 65+/66+. Pragniemy zwrócić uwagę, że w praktyce sytuacja osób „ przedawnionych” i „nieprzedawnionych” niczym nie różni się od sytuacji osób pozostających na wcześniejszej emeryturze, które po wyroku składają wniosek o emeryturę powszechną po raz pierwszy. Dlatego wszyscy powinni być jednakowo potraktowani.

    Odpowiedz
  • korka(2019-07-16 12:02) Zgłoś naruszenie 50

    01-06-2019 Mnie...rocznik 1953 , na mój wniosek , w 2015 r wyliczono emeryturę powszechną i była niższa od wcześniejszej z 2008 r. więc zgodnie z przepisami otrzymywałam świadczenie korzystniejsze . Moją skargę w oparciu o wyrok TK ZUS rozpatrzył pozytywnie i mam już tzw. emeryturę powszechną , która jest wyższa o 347 zł od otrzymywanej dotychczas . Spodziewałam się , że będzie to 580 zł , bo to wynikało z wyliczeń z 2015 r. .Porównałam wyliczenie z 2015 r do tego 2019...oba zrobione tą samą metodą i ewidentnie skubnięto mi ponad 230 zł ! TO JEST KOMENTARZ Z INNEGO FORUM WIĘC PRZELICZAJĄ EMERYTURĘ POWSZECHNĄ PO EMERYTURZE POWSZECHNEJ.Jeżli zniosą te 5 lat to jak to się ma do tego komentarzai?????????????????

    Odpowiedz
  • Kasia(2019-07-26 08:20) Zgłoś naruszenie 40

    Emeryrtuy ukradziono cichaczem a ich zwrot jest celowo odkladany ,uspakaja sie emerytki z rocznika 1953 o trwajacych uzgodnieniach - jak dlugo?

    Odpowiedz
  • obiektywny(2019-07-21 11:09) Zgłoś naruszenie 43

    Te panie którym emerytura wcześniejsza wychodzi wyższa niech się cieszą, że mają wybór bo mogły dostać mniej na em. kapitałowej, która zależy od zgromadzonego kapitału. Panie te też nie przyjmują do wiadomości, że WNIOSEK O EMERYTURĘ KAPITAŁOWĄ SKŁADA SIĘ TYLKO RAZ W ŻYCIU, a później tę emeryturę można tylko przeliczać - przecież nie są wyjątkiem jeżeli chodzi o obowiązujące przepisy - ustawa, obliczanie itd.- tak każdy chciałby - unieważnić i liczyć od nowa - bo my tak chcemy i już. Z tym brakiem informacji z ich strony to też nieprawda - trąbiono o tym w prasie i część wiedziała, że warto zawalczyć i poczekać i one dopiero teraz składają swój pierwszy wniosek i czego im zazdrościcie, że czekały do tej pory - wy dostaniecie wyrównanie , a one pierwszą em. powszechną..

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jjj(2019-07-15 12:36) Zgłoś naruszenie 40

    Proponowana ustawa nie dotyczy tylko kobiet z rocznika 53, ale również mężczyzn z rocznika 53. Artykuły na temat tej ustawy powinny być rzetelne. Nie dotyczy mężczyzn z roczników 49-52, którzy też prawo do emerytury powszechnej uzyskali po 2012 r.

    Odpowiedz
  • Rocznik 53(2019-07-16 16:44) Zgłoś naruszenie 31

    Ja po ponownym przeliczeniu dostałam 130zł więcej do emerytury z wyrównaniem od za 2 m-ce tj od decyzji TK Wniosek oprzeliczenie emerytury składałam w 2014rMyślę źe to wyrównanie powinno obejmować też poprzednie lata

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emeryt(2019-08-06 16:38) Zgłoś naruszenie 20

    Emerytki zapłaciły za loty marszałka bo zamiast nimi sejm zajmuje się lotami. Marek Kuchciński w poniedziałek odczytał oświadczenie ws. lotów rządową flotą, które przysługują mu jako marszałkowi Sejmu. Centrum Informacyjne Sejmu opublikowało wykaz 85 takich podróży. Dokumenty z Bazy Lotnictwa Transportowego, które dostali posłowie PO, dowodzą jednak , że w okresie od marca 2018 do czerwca 2019 lotów było 109 i to tylko na trasie do Rzeszowa lub Huwnik, gdzie Kuchciński ma kilkuhektarową posiadłość.

    Odpowiedz
  • Patrząc z boku(2019-07-22 00:15) Zgłoś naruszenie 21

    Przeliczenie emerytury wcześniejszej powinno być na dzień ukończenia lat ,a nie na dzień wyroku TK. Emerytom spóźnionym /1949-1952 / nie dość , że pomniejsza się emeryturę powszechną o pobranie emerytur wczesniejszych,to nie od dnia wejścia w życie ustawy 01.01.2013 ale od 2005-2007roku.Panie zaś macie emeryturę powszechną już bez odliczeń wcześniejszej po wyroku TK. Czym sie różni sytuacja pań, które wniosku nie wycofały od spóźnionej.. Jedna nie wiedziala , że wniosek należy wycofać , druga, że opóźnienie złożenia wniosku o miesiąc spowoduje odliczenie wczystkich wcześniejszych emerytur choć wszystkie przesłanki do otrzymania powszchnej spełniła do 2012 roku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • OLa(2019-08-06 20:15) Zgłoś naruszenie 20

    Jeżeli jest wszczęcie postępowania tak Zus uchyla decyzję z 2014r. to długość życia nalicza się na dzień wydania decyzji tak.Przecież emerytki maja teraz więcej lat.Co to za nowe przepisy.

    Odpowiedz
  • Majka(2019-07-16 07:08) Zgłoś naruszenie 20

    Jesli paniom , które składały wnioski w 2013/2014r i teraz przeliczając bez potrąceń na wniosek złożony w tamtych latach emerytura wcześniejsza wychodzi dalej korzystniejsza ,to jaka jest podstawa do jej zwiększenia. Panie, ktore składały wnioski poźniej lub teraz w 2019r mają większa waloryzację kapitału i skladek / do dnia zlożenia wniosku/ i stąd te duże rozbieżności w nowej emeruturze powszechnej. Gdyby ustawa była poprawiona przez ustawodawce już w 2014 r, to zyski byłyby o wiele,wiele niższe lub groszowe,bo wszyscy by składali wnioski po dacie urodzin.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wiola (2019-07-16 08:33) Zgłoś naruszenie 11

    to dopiero trafiło pod komisję sejmowe? nie jest takie pewne czy poselkowie czegoś tam nie pozmieniają z ta ustawa na niekorzyść , następnie podpis prezydenta ...... jakiś wrzesień dopiero ustawa powstanie

    Odpowiedz
  • Ż M.(2019-08-25 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    Ja zostałam przymuszona do emerytury w miesiącu czerwcu 2016 r .wierzę , że krzywdy emerytów zostaną naprawione szybko .

    Odpowiedz
  • bbb(2019-08-13 17:50) Zgłoś naruszenie 00

    Dzis sytuacja wyglada tak: * Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lezy w sejmie; * projekt dotyczy przywrócenia większej podstawy obliczenia emerytury urodzonym w 1953 r. ubezpieczonym którzy pobierali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną i stanowi wykonanie wyroku TK sygn. akt P 20/16 2019; * 15 lipca 2019 Projekt wpłynął do Sejmu - druk nr 3720; * 31 lipca 2019Skierowano do I czytania w komisjach do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny; * Stan na 12-08-20;

    Odpowiedz
  • bbb(2019-08-13 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    Dzis na stronie sejmowej sytuacja wyglada tak: - Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - projekt dotyczy przywrócenia większej podstawy obliczenia emerytury urodzonym w 1953 r. ubezpieczonym którzy pobierali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną i stanowi wykonanie wyroku TK sygn. akt P 20/16 2019 - 15 lipca 2019 Projekt wpłynął do Sejmu - druk nr 3720 - 31 lipca 2019 Skierowano do I czytania w komisjach do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - Stan na 12-08-2019

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • OLA(2019-07-22 21:46) Zgłoś naruszenie 00

    A KIEDY JEST TO POSIEDZENIE SEJMU ODNOŚNIE ROCZNIKA 1953????DATA???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz