Kobiety z rocznika 1953 czekają wyższe emerytury

autor: Bożena Wiktorowska15.07.2019, 08:51; Aktualizacja: 15.07.2019, 08:51
Sześć miesięcy będą miały kobiety urodzone w 1953 r., pobierające tzw. emerytury po emeryturze, na złożenie do ZUS wniosku o przeliczenie świadczenia bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat.

Sześć miesięcy będą miały kobiety urodzone w 1953 r., pobierające tzw. emerytury po emeryturze, na złożenie do ZUS wniosku o przeliczenie świadczenia bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat.źródło: ShutterStock

Sześć miesięcy będą miały kobiety urodzone w 1953 r., pobierające tzw. emerytury po emeryturze, na złożenie do ZUS wniosku o przeliczenie świadczenia bez odliczenia wcześniej pobranych wypłat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (83)

 • Ż M.(2019-08-25 21:33) Zgłoś naruszenie 00

  Ja zostałam przymuszona do emerytury w miesiącu czerwcu 2016 r .wierzę , że krzywdy emerytów zostaną naprawione szybko .

  Odpowiedz
 • bbb(2019-08-13 17:50) Zgłoś naruszenie 00

  Dzis sytuacja wyglada tak: * Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lezy w sejmie; * projekt dotyczy przywrócenia większej podstawy obliczenia emerytury urodzonym w 1953 r. ubezpieczonym którzy pobierali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną i stanowi wykonanie wyroku TK sygn. akt P 20/16 2019; * 15 lipca 2019 Projekt wpłynął do Sejmu - druk nr 3720; * 31 lipca 2019Skierowano do I czytania w komisjach do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny; * Stan na 12-08-20;

  Odpowiedz
 • bbb(2019-08-13 17:32) Zgłoś naruszenie 00

  Dzis na stronie sejmowej sytuacja wyglada tak: - Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - projekt dotyczy przywrócenia większej podstawy obliczenia emerytury urodzonym w 1953 r. ubezpieczonym którzy pobierali wcześniejszą emeryturę bez obiektywnej wiedzy, że kwoty wcześniej pobranej emerytury pomniejszą emeryturę powszechną i stanowi wykonanie wyroku TK sygn. akt P 20/16 2019 - 15 lipca 2019 Projekt wpłynął do Sejmu - druk nr 3720 - 31 lipca 2019 Skierowano do I czytania w komisjach do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny - Stan na 12-08-2019

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • OLa(2019-08-06 20:15) Zgłoś naruszenie 20

  Jeżeli jest wszczęcie postępowania tak Zus uchyla decyzję z 2014r. to długość życia nalicza się na dzień wydania decyzji tak.Przecież emerytki maja teraz więcej lat.Co to za nowe przepisy.

  Odpowiedz
 • Emeryt(2019-08-06 16:38) Zgłoś naruszenie 20

  Emerytki zapłaciły za loty marszałka bo zamiast nimi sejm zajmuje się lotami. Marek Kuchciński w poniedziałek odczytał oświadczenie ws. lotów rządową flotą, które przysługują mu jako marszałkowi Sejmu. Centrum Informacyjne Sejmu opublikowało wykaz 85 takich podróży. Dokumenty z Bazy Lotnictwa Transportowego, które dostali posłowie PO, dowodzą jednak , że w okresie od marca 2018 do czerwca 2019 lotów było 109 i to tylko na trasie do Rzeszowa lub Huwnik, gdzie Kuchciński ma kilkuhektarową posiadłość.

  Odpowiedz
 • Kasia(2019-07-26 08:20) Zgłoś naruszenie 40

  Emeryrtuy ukradziono cichaczem a ich zwrot jest celowo odkladany ,uspakaja sie emerytki z rocznika 1953 o trwajacych uzgodnieniach - jak dlugo?

  Odpowiedz
 • elle(2019-07-25 22:40) Zgłoś naruszenie 60

  Kasa państwowa pusta, zadłużona przez programy socjalne typu 500+, kasa ZUS-u pusta to Pis nie spieszy się aby znowu wydawać pieniądze . O to chodzi w tym przeciąganiu sprawy .

  Odpowiedz
 • Malutka(2019-07-25 10:45) Zgłoś naruszenie 50

  Pani redaktor. Dlaczego cenzurą objęte są nasze tak ważne argumenty , które mają wpływ na wysokość naszych emerytur.A mianowicie: Projekt nadal traktuje niejednolicie i niesprawiedliwie emerytki . Dla osób , które składały wnioski o emeryturę powszechną , ale faktycznie jej nie pobierały proponuje się rekompensatę finansową a nie przeliczenie emerytury jak osobom, które po raz pierwszy składają wnioski o emeryturę powszechną .Przecież była ona tylko naliczona a faktycznie nie była nigdy pobierana. Większość z nas nic nie skorzysta , bo mimo nie odjęcia pobranych wcześniej emerytur nadal pozostaniemy przy wskaźnikach z roku 2013-2014 tzn. wskaźniku dalszego trwania życia oraz kapitale początkowym i składkach , których waloryzacja zatrzymała się na roku , w którym została wydana ta nieszczęsna decyzja o emeryturze powszechnej. Obecnie ZUS przyznaje , że była ona wydana z naruszeniem prawa .To dlaczego nie może być wycofana z obiegu prawnego ? Dlatego do pełnego wdrożenia postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. koniecznym jest zapewnienie wszystkim poszkodowanym: 1. uchylenia decyzji o przyznaniu emerytury osobom, wobec których zastosowano niezgodny z Konstytucją RP przepis art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej, nakazujący pomniejszanie podstawy obliczania emerytury powszechnej o sumę kwot pobranych 2. umożliwienie wycofania wniosków o emeryturę powszechną, złożonych przed ogłoszeniem wyroku w sprawie P 20/16 oraz możliwości ponownego złożenia wniosku po wejściu w życie obecnie procedowanej ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych 3. wydania nowych decyzji osobom posiadającym obecnie status „przedawnionych” ( z art. 146 kpa) i „nieprzedawnionych” ( z art. 145 kpa) z uwzględnieniem: - zwaloryzowania na 2019 r.: kwot składek emerytalnych i kapitału początkowego - przyjęcie wskaźnika długości życia adekwatnego do obecnego wieku emerytek (65+/66+), jak również faktycznego terminu wypłaty ENP. Umożliwienie przeliczenia wysokości emerytur ENP w sposób polegający jedynie na nieodejmowaniu kwot pobranych emerytur wcześniejszych jest niekorzystne i niesprawiedliwe, ponieważ do obliczeń ZUS przyjmuje zamrożone od 5-6 lat zgromadzone składki i kapitał początkowy oraz wskaźnik dalszego trwania życia dla wieku 60+, a nie dla 65+/66+. Pragniemy zwrócić uwagę, że w praktyce sytuacja osób „ przedawnionych” i „nieprzedawnionych” niczym nie różni się od sytuacji osób pozostających na wcześniejszej emeryturze, które po wyroku składają wniosek o emeryturę powszechną po raz pierwszy. Dlatego wszyscy powinni być jednakowo potraktowani.

  Odpowiedz
 • Emerytka(2019-07-24 22:42) Zgłoś naruszenie 60

  Wystarczyło na decyzji o emeryturze zamieścić informacje, że nawet jeżeli na jej podstawie nie jest wypłacana emerytura, to po uprawomocnieniu powoduje zaprzestanie waloryzacji kapitału i składek i aby do tego nie dopuścić należy wycofać wniosek w ciągu 30 dni. Nie byłoby wówczas przedawnionych i nieprzedawnionych. Byłyby tylko pierwszorazowe. Niestety tych informacji zabrakło w wydawanych przez ZUS decyzjach. W decyzji znalazło się pouczenie o możliwości odwołania się do sądu. Według mnie brak informacji o możliwości wycofania wniosku w przypadku niekorzystnej decyzji a tylko o drodze sądowej było mylące i nasuwa podejrzenie o celowym wprowadzaniu w błąd emerytek. Tym bardziej, że w oddziałach informowali, że nic nie tracimy, bo będzie nam wypłacana emerytura wyższa. Droga sądowa przez emerytów jest bardzo niechętnie wybierana z racji nieznajomości prawa i wysokich kosztów sądowych.

  Odpowiedz
 • Emerytki 53(2019-07-24 03:48) Zgłoś naruszenie 130

  Tysiące spraw sądowych już wniesionych, tysiące rozpraw, tysiące oczekiwanych spraw apelacyjnych, tysiące zaangażowanych osób w sprawy sądowe, tysiące urzędników zajmujących się wnioskami emerytów, tysiące ton papieru w urzędach, sądach a także tysiące pism do senatorów, posłów, ministrów, wysyłanych przez emerytów, tysiące złotych wydane na debaty o projekcie ustawy emerytalnej – to wszystko z powodu braku profesjonalnego podejścia do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. w sprawie P 20/16. Czy i kiedy zakończy się to marnotrawienie czasu, energii i pieniędzy? Czy tak trudno naprawić błędne decyzje ZUS, wydane z naruszeniem prawa, niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej? Czy emerytki, które przez wiele lat pracowały na swoje emerytury, musza dochodzić swoich praw w sądzie? Może wystarczy zastosować się do sentencji wyroku TK: „W celu zagwarantowania jednolitych zasad zawrotu świadczeń należnych uprawnionym ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacje w tym zakresie.”

  Odpowiedz
 • OLA(2019-07-24 00:05) Zgłoś naruszenie 70

  JAK TRUDNO NAPRAWIĆ SWOJE BŁĘDY NA KTÓRYCH CIERPIĄ BIEDNI EMERYCI TAK.PO WPROWADZIŁO USTAWĘ TAK ALE PIS LATAMI TWIERDZIŁ,ŻE WSZYSTKO JEST OK BO NIC NIE ZROBIŁ W TEJ SPRAWIE A TERAZ MAJĄ PROBLEM I SZUKAJĄ ARGUMENTÓW O PRZEDAWNIENIU ZŁOŻENIU WNIOSKU O POWSZECHNĄ EMERYTURĘ TJ JEST ŻENUJĄCE.A TO ,ŻE PO WPROWADZIŁO ITD .PRZECIEŻ TO POWINNO BYĆ PRZELICZONE SPRAWIEDLIWIE BEZ KRUCZKÓW KTÓRE SIĘ STOSUJE ZGODNIE Z PRZEPISAMI I SUMIENIEM JAK MÓWI PAN PREMIER A NIE ZA KAŻDYM RAZEM KRZYWDZĄCE EMERYTÓW TAK.GDY SKŁADAŁAM WNIOSEK O POWSZECHNĄ EMERYTURĘ TO PANI W ZUS OD RAZU MI POWIEDZIAŁA Z MARSZU ,ŻE NIE BĘDĘ MIAŁA WYŻSZEJ.A GDY ZAPYTAŁAM A CO BĘDZIE GDY NIE ZŁOŻE WNIOSKU TO NADAL OD KAPITAŁU BĘDĄ ODLICZAĆ MI WYPŁACANE EMERYTURY BO JEST PANI NA WCZEŚNIEJSZEJ EMERYTURZE A NIE NA POWSZECHNEJ.ILE RAZY MOŻNA KARAĆ EMERYTA KTÓRY PRZESZEDŁ NA EMERYTURĘ A BYŁO DUŻE BEZROBOCIE NA ZWOLNIENIE TWOJEGO ETATU CZEKAŁA MASA LUDZI A TY KIEROWAŁAŚ SIĘ SUMIENIEM JA BĘDĘ MIAŁA EMERYTURĘ A CI LUDZIE NIE MAJĄ ŚRODKÓW DO ŻYCIA.TY SIĘ LUTUJESZ A INNI CIE OKRADAJĄ.ŻAŁOSNE ALE PRAWDZIWE.

  Odpowiedz
 • Emeryt(2019-07-22 22:26) Zgłoś naruszenie 182

  Na decyzji nie było informacji, że powoduje zaprzestanie waloryzacji nawet jeżeli emerytura nie jest wypłacana i o tym, że można wycofać wniosek aby tego uniknąć. Obok informacji o sądzie, właśnie ta informacja powinna znaleźć się w pouczeniu na decyzji. Większość emerytów nie jest w stanie przeczytać i zrozumieć całą wielokrotnie zmienianą ustawę.

  Odpowiedz
 • OLA(2019-07-22 21:46) Zgłoś naruszenie 00

  A KIEDY JEST TO POSIEDZENIE SEJMU ODNOŚNIE ROCZNIKA 1953????DATA???

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Patrząc z boku(2019-07-22 00:15) Zgłoś naruszenie 21

  Przeliczenie emerytury wcześniejszej powinno być na dzień ukończenia lat ,a nie na dzień wyroku TK. Emerytom spóźnionym /1949-1952 / nie dość , że pomniejsza się emeryturę powszechną o pobranie emerytur wczesniejszych,to nie od dnia wejścia w życie ustawy 01.01.2013 ale od 2005-2007roku.Panie zaś macie emeryturę powszechną już bez odliczeń wcześniejszej po wyroku TK. Czym sie różni sytuacja pań, które wniosku nie wycofały od spóźnionej.. Jedna nie wiedziala , że wniosek należy wycofać , druga, że opóźnienie złożenia wniosku o miesiąc spowoduje odliczenie wczystkich wcześniejszych emerytur choć wszystkie przesłanki do otrzymania powszchnej spełniła do 2012 roku.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Henia(2019-07-21 16:42) Zgłoś naruszenie 201

  To jest wielka niesprawiedliwość , takie traktowanie emerytów. Rządzący sumienia nie mają. Rozdają coraz nowym grupom nowe plusy, a nie mogą załatwić uczciwie zaległych krzywd i przeliczyć wszystkim jednakowo. Przecież to emeryci, wiele im tego życia nie zostało.

  Odpowiedz
 • Wanda(2019-07-21 14:16) Zgłoś naruszenie 170

  Emerytki wcześniejsze, które nie wiedząc o możliwości wycofania wniosku tak samo pobierały emerytury wcześniejsze jak te które wycofały wnioski. Dlaczego jednym liczy się niekorzystnie, a drugim korzystnie. Mają po tyle samo lat i tak samo pobierały emerytury. ZUS wydał decyzje z błędem i bez informacji o możliwości ich wycofania. Dlatego powinny być anulowane i przeliczenie powinno być jednakowe dla wszystkich. Nie można tak niesprawiedliwe traktować emerytów. Pracując przez kilkadziesiąt lat zasługują na szacunek a nie tułaczkę po sądach.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • korka(2019-07-21 13:24) Zgłoś naruszenie 00

  ciekawe jak sądy będą interpretować przepisy i jaką otrzymają odp.panie które złożyły pozwy

  Odpowiedz
 • obiektywny(2019-07-21 11:09) Zgłoś naruszenie 43

  Te panie którym emerytura wcześniejsza wychodzi wyższa niech się cieszą, że mają wybór bo mogły dostać mniej na em. kapitałowej, która zależy od zgromadzonego kapitału. Panie te też nie przyjmują do wiadomości, że WNIOSEK O EMERYTURĘ KAPITAŁOWĄ SKŁADA SIĘ TYLKO RAZ W ŻYCIU, a później tę emeryturę można tylko przeliczać - przecież nie są wyjątkiem jeżeli chodzi o obowiązujące przepisy - ustawa, obliczanie itd.- tak każdy chciałby - unieważnić i liczyć od nowa - bo my tak chcemy i już. Z tym brakiem informacji z ich strony to też nieprawda - trąbiono o tym w prasie i część wiedziała, że warto zawalczyć i poczekać i one dopiero teraz składają swój pierwszy wniosek i czego im zazdrościcie, że czekały do tej pory - wy dostaniecie wyrównanie , a one pierwszą em. powszechną..

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • barbra(2019-07-21 06:34) Zgłoś naruszenie 192

  TK zwrócił uwagę, że ustawodawca powinien wprowadzić odpowiednie regulacja w celu zagwarantowania jednolitych zasad zwrotu świadczeń należnych uprawnionym. Moim zdaniem jednolite to: przeliczenie na dzień wyroku TK lub przeliczenie na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego dla wszystkich. Nowy projekt ustawy nr 1175 bardzo dzieli emerytki rocznik 1953. Żądamy jednakowego przeliczenia emerytur.

  Odpowiedz
 • Emerytka (2019-07-21 01:25) Zgłoś naruszenie 192

  Podawane przez ZUS średnie podwyżki zniekształcają rzeczywistą skalę problemu, gdyż wynikają z wyliczeń emerytur dla kobiet ,które w 2019r złożył wnioski o emeryturę powszechną po raz pierwszy (ok. 8tyś, osób) i im zwaloryzowano kapitał i składki do 2019r. Pozostałym kobietom, które wnioski złożyły w 2013 lub 2014r(ok. 70tyś.osób), kapitał jest waloryzowany tylko do 2013r i dostaną podwyżki po klika w najlepszym przypadku kilkadziesiąt zł, najczęściej jednak w ogóle nie dostaną nic. Należy obiektywnie przedstawić cały problem. Tak nas zroznicowano po wyroku Trybunału konstytucyjnego. Prosze przeczytać opinie emerytek w pisanych do senatu petycjach na ten temat lub np. na blogu

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane