Żołnierze przejdą na emeryturę bez względu na wiek

autor: Bożena Wiktorowska17.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.06.2019, 08:14
Polski żołnierz

Polski żołnierzźródło: ShutterStock

Wszyscy funkcjonariusze i wojskowi nie będą musieli czekać z przejściem na emeryturę do 55. roku życia. Nowe przepisy powinny wejść w życie już w lipcu tego roku.

Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej podjęło decyzję, że włączy się do prac legislacyjnych mających na celu zniesienie kryterium wieku uprawniającego do emerytury wojskowej żołnierzy zawodowych powołanych po raz pierwszy do służby po 31 grudnia 2012 r. Do tej pory takie osoby mogły przejść na emeryturę dopiero po ukończeniu 55. roku życia.

– Po podpisaniu w listopadzie ubiegłego roku przez związki zawodowe podległe MSWiA porozumienia w sprawie zniesienia wymogu wiekowego wobec funkcjonariuszy, rozpoczęliśmy starania o wprowadzenie takich samych rozwiązań w stosunku do żołnierzy zawodowych – wyjaśnia komandor Wiesław Banaszewski, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych. – I udało się. Deklaracja ze strony ministerstwa powoduje, że zarówno dla tych żołnierzy, jak i funkcjonariuszy zniesiony zostanie wymóg ukończenia wieku 55 lat uprawniającego do świadczenia emerytalnego – dodaje.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (59)

  • Mc(2019-07-11 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    Te zmiany nie są bez przyczyny, stara kaszana i tyle. Ani szkoleń, Ani nadgodzin, 30zł za poligonowe i inne wyjazdy, beton, ani urlopów szkoleniowych, ani innych plusów pozapłacowych a płace dostosowane do średniej, bo na wschodzie złapiesz wieśniaka do armii za tą kasę a na zachodzie, śląsku czy Warszawie to np. kwestia patriotyzmu...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-06-21 14:33) Zgłoś naruszenie 00

    I znowu obietnice zamiast wypłaty które i tak kolejny Tusk będzie miał w ***** i kolejna grupa frajerów zrobionych w konia którzy emerytur zobaczą jak ****** niebo.

    Odpowiedz
  • Sprawiedliwy(2019-06-20 11:48) Zgłoś naruszenie 20

    A gdzie dla reszty, czyli 40 lat mężczyzna i 35 lat kobieta bez względu na wiek? Solidarność i OPZZ śpią? podobno naszym krajem rządzi Prawo i Sprawiedliwość!!!

    Odpowiedz
  • Voxveritas(2019-06-20 11:34) Zgłoś naruszenie 20

    A tym czasem w UK podniesiono wiek emerytalny dla policji z 55 na 60. Oczywiście w postsowieckim bantustanie , trwaja kombinacje ulepszania przywilejów dla pseudo służebników państwa, co podyktowane jest absolutna niewiedzą i korupcją dorwanywających sie do władzy arrywistów, którzy natychmiast aspisrują do kasty uprzywilejowanych, co im sie nalezy szybciej i więcej. ******** co macie geby pełne frazesów o sprawiedliwości i uczciwości, przeczytajcie art 32. konstytucji RP - "wszyscy jestesmy równi wobec prawa, nikt nie moze byc dyskryminowany w zyciu społecznym, gospodarczym i jakimkolwiek" .. Zatem wszelkie przywileje to patologiczna forma niszczenia systemu prawnego i dyskryminacja społeczeństwa.

    Odpowiedz
  • Gienek 18(2019-06-19 16:30) Zgłoś naruszenie 10

    Teraz to jest fikcja nie wojsko.Godzina 13 w piątek wojsko wyjeżdża na weekend i jakby przyszło bronić ojczyzny nie ma komu bo puste są jednostki.Kiedyś to było nie do pomyślenia.I jeszcze im dają takie przywileje komunistyczne.A w razie wojny kto pójdzie na pierwszą linie frontu,wiadomo rezerwista a nie zawodowy wojskowy.

    Odpowiedz
  • Lok(2019-06-19 13:06) Zgłoś naruszenie 20

    Jedni Jedni tyrać do śmierci a drudzy 40 letnie emeryci i gdzie tu jest sprawiedliwość

    Odpowiedz
  • Dredd(2019-06-19 12:50) Zgłoś naruszenie 02

    Nikt wam nie bronił wstąpic do wojska czy policji.

    Odpowiedz
  • Polka(2019-06-18 17:52) Zgłoś naruszenie 20

    Gornicy i zawody niebezpieczne to po 25 latach pracy odprowadzajac skladki do ZUZ I emerytura.Reszta pracownikow po 35/40 Lat pracy lub 60/65 zycia i rolnicy tez rowne skladki od dochodow.Dla tych co sie nie napracowali i maja emerytury powyzej 2500 netto i jeszcze pracuja 40 procent podatkow .Moze pomysla o ludziach co pracuja fizycznie 40/50 Lat placac skladki i najczesciej nie odbieraja juz emerytury I rodzina skladek bo wszystko na przywileje.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2019-06-18 14:41) Zgłoś naruszenie 191

    Zastanawiam się że związki wojskowe potrafią walczyć o żołnierzy a nasza wielka SOLIDARNOŚĆ i OPZZ tak krakali i robili wielki szum że będą walczyć o ustawę pod nazwą emerytura stażowa 30 lat pracy kobieta i 40 lat pracy mężczyzna by mogli przechodzić na emeryturę jak na razie wszystko ucichł SOLIDARNOŚĆ oraz OPZZ poszli spać by się znowu obudzić przed wyborami i na rozkaz prezesa Kaczyńskiego zrobić trochę szumy o emerytury stażowe . Pozdrawiam SOLIDARNOŚĆ , OPZZ, PREZESA KACZYŃSKIEGO ORAZ CAŁE PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 44 lata pracy i dalej pracuję by młodzi emeryci mogli odpoczywać .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2019-06-18 10:11) Zgłoś naruszenie 234

    ..........Nie mam zadnych wątpliwości ,że Tusk ten cyniczny Blazen powinien dozywotnio w Obozie Pracy siedzieć...” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących - i słusznie" ,ale co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy którzy pracowali bez ferii,wakacji nie licząc nadgodzin w tym praca w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych i pracy w szkodliwych. ...Stwierdził tez ,że jak "będą się sądzić o to to podniesie koszty sądowe" - i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie.. Dz.U. 2015 poz. 1800 RMS --a później obniżył Im jeszcze zasiłki POgrzebowe o 2000zl..Kopacz jako lekarz powinna wówczas wiedzieć ,Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury co już jest grozą—.Oni też często są zwalniani z pracy i chodzą po śmietnikach za chlebem lub nie dożywają nowego dla Nich wieku ..Przecież wieli z Nich także sluzylo w wojsku w zasadniczej i dlaczego nie liczy Im sie to podwójnie.

    Odpowiedz
  • Chibs(2019-06-18 09:55) Zgłoś naruszenie 161

    Dziel i rządź. Kaczor to jednak wyrafinowany gracz...

    Odpowiedz
  • miu(2019-06-18 06:20) Zgłoś naruszenie 228

    a co z nauczycielami i obiecanym przechoodzeniem na emeryture po 30 latach pracy? Dlaczego nauczycielom zabrali a zolnierzom dali?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ewa(2019-06-17 19:00) Zgłoś naruszenie 2715

    A co robią ci żołnierze w czasie pokoju ? dlaczego maja takie przywileje ? To już bardziej nalezy się podwyzka nauczycielom

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • f-usz(2019-06-17 18:30) Zgłoś naruszenie 1814

    W Służbie Więziennej w każdej jednostce jest średnio 10 wakatów. Można spokojnie wstąpić i już w wieku 40 lat być emerytem. Nie ma chętnych? Szkoda.......

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mundurowy(2019-06-17 17:58) Zgłoś naruszenie 810

    nie jest pewny czy nie znajdą się jacyś idioci, którzy zabiorą mu emeryturę. Ryzyko w służbie i na emeryturze.

    Odpowiedz
  • Beatka(2019-06-17 17:54) Zgłoś naruszenie 42

    I w co wy frajerzy wierzycie? PS, i to coś w rodzaju agentów Watykanu. Dla nich wszystko a dla was obietnice dobrego życia po śmierci /Że też stamtąd nikt jeszcze nie wrócił żywy/. Słowa partyjniaków i sprzedajnej mafii czarnej nic nie znaczą. Potrzebują chłopaków, to ich mamią. Potem zabiorą, jakąś ustawą ,,dezubekizacyjną."

    Odpowiedz
  • Psiak(2019-06-17 17:17) Zgłoś naruszenie 2934

    Zapraszam do policji. Jest dużo wakatów! Służby nocne, weekendowe i świąteczne czekają na chętnych za 3000 zł. "Spieszmy się kochać .... policjantów tak szybko odchodzą" Kilku moich kolegów nie wytrzymało nawet 3 lat, odeszli, są szczęśliwi ale Was zapraszam. Tego miodu starczy dla wszystkich.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Marco64(2019-06-17 16:58) Zgłoś naruszenie 210

    Każdy rząd służby mundurowe woli mieć za sobą a nie przeciw sobie ,tak że na głębokie reformy bym nie liczył.

    Odpowiedz
  • Sal(2019-06-17 15:15) Zgłoś naruszenie 325

    Jedni 40 lat na emeryturze a drudzy do grobowej deski pracować i nie odkładają ani grosza mundurowi

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • OLA(2019-06-17 14:47) Zgłoś naruszenie 469

    Zróbcie 40 lat pracy dla pracowników cywilnych. Chciałem również zauważyć, że służby mundurowe płacą tylko podatek dochodowy i składka zdrowotna od swojej pensji i koniec.......Na emeryturę nie odkładają ani centa.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz