Funkcjonariusze wyklęci. Jeśli spędzili choć ułamek kariery w służbach przed 1990 r., muszą powalczyć o emeryturę

autor: Paulina Nowosielska26.05.2019, 09:00; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:34
Tak zwaną ustawę dezubekizacyjną uchwalono słynną już nocą 16 grudnia 2016 r., kiedy marszałek Marek Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej.

Tak zwaną ustawę dezubekizacyjną uchwalono słynną już nocą 16 grudnia 2016 r., kiedy marszałek Marek Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej.źródło: ShutterStock

Osoby, które spędziły ułamek swojej kariery w służbach przed 1990 r., masowo walczą w sądach o przywrócenie wyższej emerytury. Wyroki często skrajnie się różnią.

T a k zwaną ustawę dezubekizacyjną uchwalono słynną już nocą 16 grudnia 2016 r., kiedy marszałek Marek Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej. Nowe przepisy znacząco obcięły emerytury i renty nie tylko byłych esbeków, lecz także funkcjonariuszy BOR, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, pracowników pionu wywiadu, kontrwywiadu, łączności i techniki MSW oraz wszystkich służb wykonujących zadania „na rzecz totalitarnego państwa”. A takim, zdaniem ustawodawcy, była Polska między 22 lipca 1944 r. a 31 lipca 1990 r. Artykuł 8a dodany do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy miał jednak zagwarantować, że nie dojdzie do odpowiedzialności zbiorowej i potraktowania wszystkich identycznie. Mówi on, że „minister właściwy do spraw wewnętrznych, w drodze decyzji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wyłączyć stosowanie ustawy”. Wyjątki te z założenia odnoszą się do osób, które pełniły „krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywały zadania i obowiązki po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia”. Dzięki temu każdy, kto poczuje się pokrzywdzony, miał uzyskać szansę na indywidualne rozpatrzenie swojej sprawy. Czy tak się stało?

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gra na przewlekłość

W sierpniu 2017 r. Piotr K. wysyła wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji, powołując się właśnie na art. 8a. Pisze, że choć zaczynał pracę w biurze B (obserwacja) służb kontrwywiadowczych MSW pod koniec lat 80., to po 1990 r. pracował dla Ojczyzny. W 1997 r. został odznaczony brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a w latach 1990‒2007 pełnił służbę w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu. Załącza dokumenty potwierdzające te fakty, m.in. z biura kadr Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Po niespełna miesiącu dostaje pierwsze pismo z MSWiA informujące, że sprawa nie zostanie rozpatrzona w ustawowym terminie (nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej – dwóch): „Powyższe wynika z konieczności wszechstronnego i wnikliwego zbadania spraw. (…) W ocenie organu powinno to nastąpić do 14 maja 2018 r.” – czyta.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (48)

  • okradziona (2019-08-23 07:19) Zgłoś naruszenie 20

    Dlaczego trwa cisza w temacie - ukradzine emerytury - w dobie tylu afer pisowców

    Odpowiedz
  • okradziona(2019-08-15 06:56) Zgłoś naruszenie 30

    a dlaczego nikt nie zabiera głosu w rozpoczętej kampanii wyborczej na temat zwrotu ukradzionych przez rząd pis-u emerytur mundurowych ? czego się boicie? wstyd mi za całe społeczeństwo ,które milczy , bo to nie ich okradziono- październik to zweryfikuje -cierpliwości . A czy błaszczak obniżył emerytury swoich rodziców? - bo to moi rówieśnicy i wg. pisowców tworzyli państwo totalitarne. A świat na to patrzy jak w kraju niby katolickim depcze się bliźniego HIPOKRYZJA.

    Odpowiedz
  • scorpion(2019-06-13 15:03) Zgłoś naruszenie 40

    Zastanawiam się jak taki "wybitny" prawnik Rzepliński mógł pozwolić na karanie żon,dzieci na odpowiedzialność zbiorową /bez udowodnienia winy/ ? Wybitnie podły człowiek.

    Odpowiedz
  • Miro(2019-06-04 22:58) Zgłoś naruszenie 220

    Pis owcy straca emerytury choćby za 20 lat

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • scorpion(2019-06-02 18:22) Zgłoś naruszenie 20

    Uważam,że Tusk w zmowie z Rzeplińskim pierwszy okradł i poniżył i skoro jemu wolno bo przyklepał TK to następcy sięgnęli głębiej -zastanówcie się teraz na kogo głosować o ile jest na kogo?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kripo(2019-06-02 18:13) Zgłoś naruszenie 421

    To co zrobiono pozytywnie zweryfikowanym jeszcze pisiakom wszystkimi otworami wyjdzie !!!!

    Odpowiedz
  • zwykły człowiek(2019-06-01 15:18) Zgłoś naruszenie 312

    Znam osoby które pracowały w SB dla pieniędzy tak jak ci co za pieniędzmi pchają się do PE i lecą nawet w skarpetkach.A za obecną sytuację winny jest TK z czasów Rzeplińskiego tak uważam

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ~Marzena(2019-05-28 13:31) Zgłoś naruszenie 661

    To się w głowie nie mieści,jak można komukolwiek odbierać prawa nabyte !!! Za chwilę wszystkim którzy żyli w tych czasach odbiorą !!!Wstyd i hańba !!! PiS to złodziejski rząd !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Katoliczka(2019-05-28 09:41) Zgłoś naruszenie 691

    PiS stosuje metody średniowieczne, zapominając, że kto mieczem wojuje od miecza ginie.

    Odpowiedz
  • Ptaszek(2019-05-27 08:22) Zgłoś naruszenie 59

    Kto płaci składki, ma prawo do emerytury w określonym limicie. Inne świadczenia z ZUS powinny być wygaszacze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ABC(2019-05-26 20:21) Zgłoś naruszenie 747

    I bardzo dobrze, dura lex sed lex.

    Odpowiedz
  • Bert(2019-05-26 20:01) Zgłoś naruszenie 1014

    Słowo "wyklęci" to dobra marka. Każdy odchód się teraz do niej gotów przykleić.

    Odpowiedz
  • Bert(2019-05-26 19:55) Zgłoś naruszenie 23

    priviet dla cenzora z DGP

    Odpowiedz
  • pamiętający(2019-05-26 17:33) Zgłoś naruszenie 404

    A co z ideologicznymi przywódcami,sekretarzami zakładowymi,powiatowymi,wojewódzkimi i całą etatową gwardją pzpr

    Odpowiedz
  • przeklęty(2019-05-26 15:07) Zgłoś naruszenie 744

    dzisiaj czytano list Biskupow o pedo......... i stwierdzono jednoznacznie nie ma odpowiedzialności zbioeowej , ale to chyba dotyczy tylko KK 5 lat wop ---26 SG = sb i nie zak lamujcie o wysokości emerytura moja wynosila 2900 zl // chorąży/

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • osa(2019-05-26 15:01) Zgłoś naruszenie 2723

    Radzę szukać pomocy u "wybitnego" znawcy w sprawie emerytur niejakiego Rzeplińskiego

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • scorpion(2019-05-26 14:51) Zgłoś naruszenie 999

    Uważam,że państwie prawa o odebraniu emerytury winien orzekać sąd za ewentualną winę a nie zwykli posłowie.To jest bezprawie .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tak(2019-05-26 13:12) Zgłoś naruszenie 3113

    funkcjonariusze PRZEKLĘCI

    Odpowiedz
  • smok(2019-05-26 12:42) Zgłoś naruszenie 1639

    Średnia emerytura funkcjonariuszy MSWiA przechodzących w roku 2019 to tylko 6000 zł brutto

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • PARKINGOWY(2019-05-26 11:58) Zgłoś naruszenie 897

    DLACZEGO NIE ODBIERA SIĘ EMERYTUR SĘDZIOM ,PROKURATOROM KTÓRZY WSADZALI DO WIĘZIENIA LUDZI KTÓRZY PO KILKUNASTU LATACH ZOSTALI UNIEWINNIENI.DLACZEGO NIE ODBIERA SIĘ EMERYTUR ŻOŁNIERZOM KTÓRZY SŁUŻYLI W PRL-U NA RZECZ TOTALITARNEGO PAŃSTWA,STOCZNIOWCOM KTÓRZY BUDOWALI STATKI DLA SOWIETÓW,GÓRNIKOM KTÓRZY WYDOBYWALI WĘGIEL KTÓRY SZEDŁ NA WSCHÓD.WSZYSCY PRACOWALI NA RZECZ TOTALITARNEGO PAŃSTWA.PANOWIE Z IPN DO ROBOTY-ZAKŁADAJCIE KATALOGI POSZCZEGÓLNYCH ZAWODÓW I ODBIERAJCIE EMERYTURY BO TYLKO TO POTRAFICIE ROBIĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz