statystyki

Funkcjonariusze wyklęci. Jeśli spędzili choć ułamek kariery w służbach przed 1990 r., muszą powalczyć o emeryturę

autor: Paulina Nowosielska26.05.2019, 09:00; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:34
Tak zwaną ustawę dezubekizacyjną uchwalono słynną już nocą 16 grudnia 2016 r., kiedy marszałek Marek Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej.

Tak zwaną ustawę dezubekizacyjną uchwalono słynną już nocą 16 grudnia 2016 r., kiedy marszałek Marek Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej.źródło: ShutterStock

Osoby, które spędziły ułamek swojej kariery w służbach przed 1990 r., masowo walczą w sądach o przywrócenie wyższej emerytury. Wyroki często skrajnie się różnią.

T a k zwaną ustawę dezubekizacyjną uchwalono słynną już nocą 16 grudnia 2016 r., kiedy marszałek Marek Kuchciński przeniósł obrady do Sali Kolumnowej. Nowe przepisy znacząco obcięły emerytury i renty nie tylko byłych esbeków, lecz także funkcjonariuszy BOR, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, pracowników pionu wywiadu, kontrwywiadu, łączności i techniki MSW oraz wszystkich służb wykonujących zadania „na rzecz totalitarnego państwa”. A takim, zdaniem ustawodawcy, była Polska między 22 lipca 1944 r. a 31 lipca 1990 r. Artykuł 8a dodany do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy miał jednak zagwarantować, że nie dojdzie do odpowiedzialności zbiorowej i potraktowania wszystkich identycznie. Mówi on, że „minister właściwy do spraw wewnętrznych, w drodze decyzji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wyłączyć stosowanie ustawy”. Wyjątki te z założenia odnoszą się do osób, które pełniły „krótkotrwałą służbę przed 31 lipca 1990 r. oraz rzetelnie wykonywały zadania i obowiązki po 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia”. Dzięki temu każdy, kto poczuje się pokrzywdzony, miał uzyskać szansę na indywidualne rozpatrzenie swojej sprawy. Czy tak się stało?

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Gra na przewlekłość

W sierpniu 2017 r. Piotr K. wysyła wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji, powołując się właśnie na art. 8a. Pisze, że choć zaczynał pracę w biurze B (obserwacja) służb kontrwywiadowczych MSW pod koniec lat 80., to po 1990 r. pracował dla Ojczyzny. W 1997 r. został odznaczony brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a w latach 1990‒2007 pełnił służbę w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu. Załącza dokumenty potwierdzające te fakty, m.in. z biura kadr Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Po niespełna miesiącu dostaje pierwsze pismo z MSWiA informujące, że sprawa nie zostanie rozpatrzona w ustawowym terminie (nie później niż w ciągu miesiąca, a w sprawie szczególnie skomplikowanej – dwóch): „Powyższe wynika z konieczności wszechstronnego i wnikliwego zbadania spraw. (…) W ocenie organu powinno to nastąpić do 14 maja 2018 r.” – czyta.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (42)

  • logika(2019-05-26 11:13) Zgłoś naruszenie 9616

    Takie metody znajdują naśladowców. Dzisiaj służący PiSowi muszą uważać bo za ileś lat mgą się dwiedzieć że służyli autorytarnemu państwu i nie zasługują na emeryturę

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • scorpion(2019-05-26 14:51) Zgłoś naruszenie 845

    Uważam,że państwie prawa o odebraniu emerytury winien orzekać sąd za ewentualną winę a nie zwykli posłowie.To jest bezprawie .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PARKINGOWY(2019-05-26 11:58) Zgłoś naruszenie 786

    DLACZEGO NIE ODBIERA SIĘ EMERYTUR SĘDZIOM ,PROKURATOROM KTÓRZY WSADZALI DO WIĘZIENIA LUDZI KTÓRZY PO KILKUNASTU LATACH ZOSTALI UNIEWINNIENI.DLACZEGO NIE ODBIERA SIĘ EMERYTUR ŻOŁNIERZOM KTÓRZY SŁUŻYLI W PRL-U NA RZECZ TOTALITARNEGO PAŃSTWA,STOCZNIOWCOM KTÓRZY BUDOWALI STATKI DLA SOWIETÓW,GÓRNIKOM KTÓRZY WYDOBYWALI WĘGIEL KTÓRY SZEDŁ NA WSCHÓD.WSZYSCY PRACOWALI NA RZECZ TOTALITARNEGO PAŃSTWA.PANOWIE Z IPN DO ROBOTY-ZAKŁADAJCIE KATALOGI POSZCZEGÓLNYCH ZAWODÓW I ODBIERAJCIE EMERYTURY BO TYLKO TO POTRAFICIE ROBIĆ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • realista(2019-05-26 11:09) Zgłoś naruszenie 748

    Również ci to pracowali w cywilu choć jeden dzień przed 1990 rokiem ,to pracowali dla systemu totalitarnego ? Ta ustawa represyjna jest niekonstytucyjna ze względu na tryb legislacyjny. To jest ustawa PIS -wska!!!!!! Zresztą co to jest " system totalitarny" wszak nie ma jego definicji - to wymysł PIS i IPN . A dzisiaj to jaki jest system ? nie totalitarny czy autokratyczny -wszak dyrygentem jest jeden człowiek. Przewodnicza TK ma przewodniczyć składem orzekającym w sprawie zapytań prawnych SO w Warszawie , przyjaciółka "dyrygenta z PIS-u "świadcząca prywatne spotkania z nim. Udokumentowanych jest już 57 zgonów osób mających związek z tą ustawą odwetowo-represyjną. Następne grupy społeczne w kolejce do zabrania emerytur świadczących pracę i służbę przed 1990 roku.........To jest państwo prawa i zasada sprawiedliwości społecznej w/ g PIS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kecaj(2019-05-26 11:47) Zgłoś naruszenie 692

    Dziwna ta sprawiedliwość, która w gorszej sytuacji stawia osoby pozytywnie zweryfikowane i pracujące nadal ( z wiarą utrzymania praw emerytalnych przysługującym służbom siłowym) po 1990 r. w stosunku do negatywnie zweryfikowanych, a tym samym zmuszonych do pracy w cywilu i wypracującym normalne uposażenie emerytalne. Mamy przy tym precedens, możliwy do wykorzystania w przyszłości, że raz już przyznane świadczenie emerytalne można obniżyć całej grupie tylko na podstawie przynależności do tej grupy bez wskazania jakiejkolwiek indywidualnej winy.

    Odpowiedz
  • Kuriozum(2019-05-26 10:48) Zgłoś naruszenie 598

    Jak choc 1 dzień byłeś w Milicji a dalej jesteś w Slużbie. ( czyli nieomal 30 lat)..... to po pójsciu na Emkę rypną emeryturę bo byłeś Funkcjonariuszem Sowieckiego Systemu......przez 1 dzień ????????

    Odpowiedz
  • Katoliczka(2019-05-28 09:41) Zgłoś naruszenie 590

    PiS stosuje metody średniowieczne, zapominając, że kto mieczem wojuje od miecza ginie.

    Odpowiedz
  • sholms(2019-05-26 11:17) Zgłoś naruszenie 543

    A co z agentami tych służb sprewd 1990 r ( tw, ko itp) i innymi utrwalaczami promoskiewskiej władzy masowo osadzonymi ( zakonspirowanymi) w strukturach tzw zjednoczonej prawicy , w tm na Nowogrodzkiej ? Wiadomio o kogo chodzi !

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przeklęty(2019-05-26 15:07) Zgłoś naruszenie 533

    dzisiaj czytano list Biskupow o pedo......... i stwierdzono jednoznacznie nie ma odpowiedzialności zbioeowej , ale to chyba dotyczy tylko KK 5 lat wop ---26 SG = sb i nie zak lamujcie o wysokości emerytura moja wynosila 2900 zl // chorąży/

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ~Marzena(2019-05-28 13:31) Zgłoś naruszenie 530

    To się w głowie nie mieści,jak można komukolwiek odbierać prawa nabyte !!! Za chwilę wszystkim którzy żyli w tych czasach odbiorą !!!Wstyd i hańba !!! PiS to złodziejski rząd !!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xyz(2019-05-26 10:25) Zgłoś naruszenie 3926

    W końcu lat 80-tych u schyłku komunizmu i kiedy było wiadomo, że jego dni są policzone do służby w SB przyjmowali się karierowicze, ludzie bez kręgosłupów z układami. Trzeba przyznać, ze zdecydowana większość f-szy SB w roku 1989 nie przeszła weryfikacji i aktualnie nie mają problemów z emeryturami. W III RP ludzie z rodowodami sbeckimi zdominowali służby specjalne i mundurowe. Popierali swoje kariery. tworzyli nieformalne układy, wchodzili w powiązania z politykami. Myślę jednak , ze aktualnie rządzący zbyt surowo potraktowali tą grupę.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pamiętający(2019-05-26 17:33) Zgłoś naruszenie 363

    A co z ideologicznymi przywódcami,sekretarzami zakładowymi,powiatowymi,wojewódzkimi i całą etatową gwardją pzpr

    Odpowiedz
  • kripo(2019-06-02 18:13) Zgłoś naruszenie 350

    To co zrobiono pozytywnie zweryfikowanym jeszcze pisiakom wszystkimi otworami wyjdzie !!!!

    Odpowiedz
  • tak(2019-05-26 13:12) Zgłoś naruszenie 3011

    funkcjonariusze PRZEKLĘCI

    Odpowiedz
  • zwykły człowiek(2019-06-01 15:18) Zgłoś naruszenie 262

    Znam osoby które pracowały w SB dla pieniędzy tak jak ci co za pieniędzmi pchają się do PE i lecą nawet w skarpetkach.A za obecną sytuację winny jest TK z czasów Rzeplińskiego tak uważam

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • osa(2019-05-26 15:01) Zgłoś naruszenie 2122

    Radzę szukać pomocy u "wybitnego" znawcy w sprawie emerytur niejakiego Rzeplińskiego

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • smok(2019-05-26 12:42) Zgłoś naruszenie 1636

    Średnia emerytura funkcjonariuszy MSWiA przechodzących w roku 2019 to tylko 6000 zł brutto

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Bert(2019-05-26 20:01) Zgłoś naruszenie 1013

    Słowo "wyklęci" to dobra marka. Każdy odchód się teraz do niej gotów przykleić.

    Odpowiedz
  • ABC(2019-05-26 20:21) Zgłoś naruszenie 740

    I bardzo dobrze, dura lex sed lex.

    Odpowiedz
  • Ptaszek(2019-05-27 08:22) Zgłoś naruszenie 59

    Kto płaci składki, ma prawo do emerytury w określonym limicie. Inne świadczenia z ZUS powinny być wygaszacze.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz