Rocznik 1953 znów poszkodowany. Połowa kobiet z tego rocznika nie będzie mieć wyższej emerytury

autor: Bożena Wiktorowska09.05.2019, 05:58; Aktualizacja: 09.05.2019, 06:45
Z najnowszych danych ZUS wynika, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16, Dz.U. poz. 539) do oddziałów wpłynęło 23 591 skarg.

Z najnowszych danych ZUS wynika, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16, Dz.U. poz. 539) do oddziałów wpłynęło 23 591 skarg.źródło: ShutterStock

Połowa pań z rocznika 1953, którym ZUS zaniżył wysokość emerytury na podstawie niekonstytucyjnych przepisów, nie będzie mieć wyższych świadczeń. A to dlatego, że od doręczenia lub ogłoszenia decyzji upłynęło pięć lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • poznanianka(2020-06-30 15:22) Zgłoś naruszenie 00

    kobiety 1953rocznika musialy dojezdzać do pracy utrzymać dom rodzinę dlatego skorzystały na wczesniejsza bo zdrowie zdrowie wysiadało kochane zdrowie

    Odpowiedz
  • Wanda kornaga (2020-05-29 15:52) Zgłoś naruszenie 00

    Wanda 28 05 2020 rocznika 1953 poszkodowana przez nasz rząd tel lat pracy i jeszcze można powiedzieć że po osiągnięciu wieku emerytalnego zostanę okradziona z zaliczenie wypracowanej emerytury jak ZUS zrobił pomyłkę to powinno być naprawione i rozliczoone na naszą korzyść a nie mamy chodzić po stosach bo to wasz wina i wyliczyć i wyrównać bo nam się należy bez składania wniosków bo jak wysłano nas na emerytury to nikt nie wiedział że nas oszukuje Kochan władze jak Z us proszę o szybkie rozwiązania bo czasu zostaje nam coraz mniej chyba na to czekacie

    Odpowiedz
  • bbb(2019-09-04 09:28) Zgłoś naruszenie 10

    11 września 2019 w porządku posiedzenia Sejmu (ostatnie posiedzenie) jest senacki projekt zmiany ustawy o emeryturach na korzyść emerytów z rocznika 1953. Jest więc wciąż nadzieja, że jeszcze ten parlament naprawi błąd TK. ;-) No i można to sprawdzić zaglądając na stronę internetowa sejmu.;-)

    Odpowiedz
  • grazka(2019-08-05 18:40) Zgłoś naruszenie 00

    Czy już cos wiecie jak to w senacie dalej idzie?? Bo ZUS dalej daje odmowy, i nie wiem czy iść do prawnika (to kosztuje) czy czekać ?? Proszę o informacje jeżeli któraś z pan cos wie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emerytka53(2019-06-30 10:21) Zgłoś naruszenie 10

    To jest niedopuszczalne jak traktuje się emerytów w Polsce. Zamiast unieważnić wydane z naruszeniem prawa decyzje naprawiajac błąd i przeliczyć pokrzywdzone emerytki podzielono ich i tylko czesci dano możliwość korzystnego przeliczenia emerytur. Pozostałe niestety nie mogą na to liczyć. Rozdaje się pieniądze kobietom, które nie odprowadzały wcale składek do ZUS a brakuje na naprawę skutków krzywdzących przepisów i interpretuje się je na korzyść zus. Czujemy się gorsze dlatego, że pracowalysmy legalnie godząc pracę zawodową z obowiązkami matki i często kosztem swojego zdrowia. Teraz nam się płaci nieludzkimtraktowaniem skazujac na sadui strasząc opłatami za zastępstwa procesowe. A miało być zgodnie z prawem i sprawiedliwością. Jesteśmy rozgoryczone i rozczarowane.

    Odpowiedz
  • njk(2019-06-20 13:16) Zgłoś naruszenie 00

    tez nie wiem kiedy tbedzie to glosowanie ico dalej robic ,jestem 1953r czy znowu skladac wniosek do ZUS zeby nie przeoczyc bo bedzie po ptokach

    Odpowiedz
  • HANIA(2019-06-18 07:35) Zgłoś naruszenie 51

    Czy ktoś wie kiedy Senat będzie głosować nad ustawą naprawczą art.25 1b ???? bo konsultacje społeczne miały być do 17. 06. 19r. chodzi oczywiście o kobiety z rocznika 1953 ????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oszukana w.(2019-06-10 16:22) Zgłoś naruszenie 142

    Przypominam, że to poprzednia władza oszukała i okradła panie z rocznika 1953 łamiąc zasady Konstytucji, którą to tak bardzo niby broni.Mam nadzieję ,że obecna władza przywróci zasady praworządności i zwróci to, co tamci skradli.

    Odpowiedz
  • cry zus cry(2019-06-06 10:21) Zgłoś naruszenie 111

    Panie 53 teraz dzwońcie do Biura legislacyjnego Senatu a by do projektu zmiany ustawy w jej art. 2.1 dodać , iż w tym przypadku nie ma zastosowania art. 146 kpa. W tej chwili są podobno prowadzone konsultacje .Podaję numery tel. kier. 22 694 9338 ,- 9401 i - 9259 .Bo w tej chwili jest stwierdzenie,że uprawnionym przysługują 3 miesiące czasu od wejścia w życie ustawy na złożenie wniosku o wznowienie postępowania, a słynny zus je wznowi i "wypnie się" 5latami z art. 146 kpa.Jak zus nie będzie miał "czarno na białym" że art.146 kpa w tym przypadku nie obowiązuje to będzie jak dotychczas.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emerytka 1952(2019-05-15 14:28) Zgłoś naruszenie 90

    Nowe emerytury dla kobiet z rocznika 1953, które nawet nie pracowały na wcześniejszej emeryturze tzw. pierwszaki, są prawie 50 % wyższe od obecnie pobieranej. Ja spóźniona wcześniejsza emerytka z 1952 roku jestem stratna ,poprzez odjecia emerytur pobranych prawie 1000 zł. Obie uzyskałyśmy prawo do emerytury w latach 2007 i 2008. Ja dodatkowo na wczesniejszej emeryturze przpracowałam 41 miesięcy, których po zmianach przepisów też nie mogę przeliczyć w części socjalnej z nową kwotą bazową. Czy senatorowie zwrócą na te rozbieżności w konsultacjach społecznych.

    Odpowiedz
  • Figa z makiem.(2019-05-13 17:23) Zgłoś naruszenie 130

    A dla mężczyzn w wieku 58+ gdzie nic z ZUS tylko......kacza kupa w czapce z Peru.

    Odpowiedz
  • zielona(2019-05-13 16:57) Zgłoś naruszenie 371

    Jestem emerytką ur. w 1953r. Odeszłam z Karty Nauczyciela i ZUS twierdzi, że nie mogę składać odwołania, ale nie rozumiem dlaczego.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Anna(2019-05-11 11:25) Zgłoś naruszenie 82

    TK wydał wyrok , tylko odnośnie pytania prawnego , bo nie mógł inaczej, ale ja rozumiem , że dotyczy to też i spóźnionych wcześniejszych roczników,które też nie wiedziały o zmianach. Co np .teraz w sytuacji gdy emerytka ma miesiąc na odwolanie ,a w szpitalu leży po udarze i nie prędko wyjdzie.Samo życie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czas na zmiany (2019-05-11 08:13) Zgłoś naruszenie 61

    Mężczyzna rocznik 1953 nieuprzywilejowany pracuje do 65 roku życia bez względu na staż pracy Mężczyzna rocznik 1950 nieuprzywilejowany pracował do 66 roku zycia bez względu na staż pracy Kobiety matki z rocznika 1955 z 4 i więcej dzieci pracowały do 61 roku życia Gdzie twórcy i reformatory schował Konstytucję RP i ochronę praw nabytych zmuszając ich do długoletniej pracy za niższe emerytury czas

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ja emerytka 54.(2019-05-10 22:25) Zgłoś naruszenie 81

    To jest bardzo żałosne tak niskie emerytury,za mało żeby żyć a za dużo żeby umrzeć,a składki nasze przez 40 lat to się nie liczą to są kolosalne sumy a emerytury takie nędzne . Żałosne pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • emerytka(2019-05-10 08:58) Zgłoś naruszenie 270

    Mnie osobiście ZUS zabrał z kapitału początkowego 65000 zł i nowa emerytura moja wynosiła po przeliczeniu 845zł obecnie mam prze pracowane 40 lat i otrzymuję 1400 zł i jak tu żyć

    Odpowiedz
  • rocznik1953(2019-05-09 22:12) Zgłoś naruszenie 271

    To tzw TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY ( PROSTYTUCYJNY ?) prawie 3 lata rpzpoznawał zapytanie SW szczecińskiego i przez to doprowadził do pokrzywdzenia tysięcy uprawnionych przez przedawnienie !!!!! Wystąpimy z pozwm zbiorowym p-ko tzw Skarbowi Państwa o odszkodowania. Akces do pozwu - prosszę zgłaszać w odfpowiedzi na ten komentarz ( podać sposób kontaktu 0

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • GREEN(2019-05-09 19:19) Zgłoś naruszenie 00

    A co z rocznikiem 1942 ?

    Odpowiedz
  • gość(2019-05-09 17:12) Zgłoś naruszenie 251

    Dzisiajesza prasa szeroko omawia czerwcowe emerytury. Emeryci ci stracili równiez wiele . Czekam niecierpliwie na nowewlizację ustawy by jednoznacznie, i jednakowo dla wszystkich były ustalane zasady wyliczania emerytury W państwie prawa nie może dochodzić do takich sytuacji,że na wysokość emerytury mają wpływ jakieś interpretacje, algorytmy ustalane przez ZUS itp. Przez 12 miesiecy w roku ludzie przechodzą na emeryturę i wyliczenie tej emerytury musi być równe dla wszystkich, bez wzgledu w jakim miesiącu przechodzi sie na te świadczenie. Nie można tolerować dzisiejszej sytuacji, kiedy to czerwcowi emeryci stratni są po kilkaset złotych . Oni uczciwie zapracowali na swoje świadczenie !!!!!! Nadmieniam,że obecnie ZUS informuje potencjalnego emeryta o obniżonej emeryturze, niestety nie czynił to kilka lat temu .Czas naprawić te sprawy w trybie PILNYM.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Oszukana(2019-05-09 17:04) Zgłoś naruszenie 623

    Dlaczego prawo działa wstecz?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz