Pożegnanie z OFE: Wszystko, o co chcielibyście zapytać

autor: Marek Chądzyński13.04.2019, 08:30

źródło: DGP

Czym są OFE, czemu miały służyć i co dla przyszłych emerytów oznaczają zmiany w ich funkcjonowaniu? Oto nasz krótki przewodnik

B yć może jeszcze przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi rząd zrealizuje jeden z najważniejszych punktów Programu Budowy Kapitału ogłoszonego na początku kadencji. To tzw. prywatyzacja OFE (dobrowolne odkładanie pieniędzy na emeryturę). Celem zmiany jest zwiększenie puli oszczędności, które mogłyby posłużyć do finansowania rozwoju gospodarczego. Niezależnie od tego, jaką ostatecznie formę przybierze ta operacja, skutek będzie jeden: otwarte fundusze emerytalne przejdą do historii. Dokładne w dwudziestą rocznicę ich powołania.

Czym są otwarte fundusze emerytalne?

W 1999 r. rząd Jerzego Buzka przeprowadził gruntowną reformę systemu emerytalnego. Zmieniono jego najważniejszą zasadę: wysokość emerytury przestała zależeć wyłącznie od wieku i stażu pracy, ważniejsza stała się wartość wpłacanych składek (to system zdefiniowanej składki). Reforma wprowadziła też nowość do polskiej gospodarki – otwarte fundusze emerytalne, wzorowane na rozwiązaniach wdrożonych wcześniej w innych krajach, m.in. w Chile. Założenie było takie, że OFE, zarządzane przez prywatne powszechne towarzystwa emerytalne, będą uzupełnieniem dla ZUS jako drugi filar systemu emerytalnego. Państwowy ubezpieczyciel nadal miał wypłacać bieżące świadczenia ze swojej części składek od pracujących i przedsiębiorców, a na ich kontach jedynie zapisywać należność na poczet przyszłej emerytury. Z kolei OFE otrzymaną część składek miały pomnażać, umiejętnie inwestując je na rynku. A dostawały niemało. Bywały lata, że rocznie trafiało do nich ponad 22 mld zł.

Co to są aktywa otwartych funduszy emerytalnych?


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • serenada(2019-12-10 16:45) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę, że dla wielu program to właśnie lepiej że już powoli się kończy. Wszystko idzie do przodu, także czas na coś zupełnie nowego i bardziej korzystniejszego. Ja mam akurat tutaj na myśli ppk, u mnie praktycznie 80% ludzi w tym pozostało i z tego co słyszę to chętni są w nim odkładać

  Odpowiedz
 • ja(2019-04-13 21:39) Zgłoś naruszenie 121

  To sa nasze pieniądze niech oddadzą ludziom ,a nie tylko rządzą się naszymi i modrzą dają tym co nie powinni ,a biedny emeryt niema na leki .tak nie powinno być .

  Odpowiedz
 • j.(2019-04-13 09:18) Zgłoś naruszenie 162

  OFE najlepiej rozszyfrowała chyba Pani Prof. Leokadia Oręziak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Mnie to przekonuje i za Nią chcę powtórzyć: "Jak najdalej od OFE!" Na OFE zarobiły sporo tylko zagraniczne firmy zarządzające i ci, którzy tymi biznesami kręcą postawili sobie za pieniądze polskich emerytów nie jeden pałac. Jak najbardziej jestem za tym, żeby ratować, co się da i najlepiej to, co zostało przekazać do ZUS-u na konta emerytów.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane