Problem z przeliczeniem świadczenia. Emerytki 1953 znów będą musiały iść do sądów

autor: Bożena Wiktorowska24.03.2019, 07:24; Aktualizacja: 25.03.2019, 07:57
Co z osobami, które dostały decyzje później? Jeśli od jej wydania nie minęło 5 lat, to ZUS będzie musiał przeprowadzić podstępowanie, którego efektem będzie obliczenie emerytury zgodnie z wyrokiem TK.

Co z osobami, które dostały decyzje później? Jeśli od jej wydania nie minęło 5 lat, to ZUS będzie musiał przeprowadzić podstępowanie, którego efektem będzie obliczenie emerytury zgodnie z wyrokiem TK.źródło: ShutterStock

Część pań, którym ZUS odmówi przeliczenia emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, będzie musiała szukać sprawiedliwości w sądach. To jeden z trzech możliwych wariantów w takich sprawach.

Pierwszy z nich dotyczy kobiet urodzonych w 1953 r., które się nie odwołały od decyzji o obniżeniu emerytury po emeryturze. W takim przypadku do 23 kwietnia do ZUS musi trafić wniosek o jej ponowne przeliczenie. Termin ten wynika z tego, że 21 marca br. w Dzienniku Ustaw (poz. 593) został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. P 20/16). Zgodnie z nim kobiety z tego rocznika, które przeszły na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat mają prawo do korzystniejszego przeliczenia świadczenia po ukończeniu powszechnego wieku, bez odejmowania wcześniej pobranych świadczeń. W takim przypadku ZUS ma jednak obowiązek stosować przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. I tu pojawiają się problemy. Zakład musi zastosować również art. 146 k.p.a., który kategorycznie wyłącza możliwość uchylenia decyzji po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia. Czyli nie będzie mógł uchylić decyzji w przypadku tych kobiet z rocznika 1953, u których od doręczenia decyzji przyznającej emeryturę upłynęło już 5 lat.

– Te osoby mają prawo odwołać się do sądu. Taka informacja znajduje się w każdej decyzji wydawanej przez zakład – podkreśla Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. Jeśli więc sprawa trafi do sądu, a ten uzna za słuszne wykonanie wyroku Trybunału, ZUS będzie musiał ponownie przeliczyć świadczenie.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (18)

  • emerytka(2019-05-15 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie pieniądze zabrali a oddać nie chcą to w PL są dwie kategorie kobiet z rocznika1953 jedne dostaną a drugie odmowa czy to moja wina ze TK tak długo to trzymał nie mam słow do opisania tej sprawy złodzieje jednym zdaniem teraz zwrócę się do sądu co powie na mój temat

    Odpowiedz
  • Danuta(2019-05-14 16:08) Zgłoś naruszenie 10

    Witam. Właśnie wróciłam z ZUS w Rzeszowie, gdzie złożyłam skargę na decyzję ZUS.Skargę skierowałam do Sądu pracy i Ubezpieczeń społecznych.Napisałam tam, ze nie zgadzam się z decyzją ZUS i takie tam...A, że byłam wkurzona bo pani w okienku zamiast mi doradzić zasugerowała, by skontaktowac się z Radcą Prawnym lub kimś takim- wylałam na papier wszystkie swoje żale i czekam.Podobno Zus ma 30 dni na skompletowanie moich dokumentów i przesłanie do sądu. Nie wiem jak długo to potrwa w sądzie, ale mają mnie powiadomić kiedy mam się u nich stawić. Nie wiem po co mam tam iść skoro wszystko opisałam.Ale co tam, może dożyję...

    Odpowiedz
  • Halina(2019-05-05 16:06) Zgłoś naruszenie 60

    Ja dostałam decyzję odmowną z uwagi na upływ 5 lat od wydania decyzji o przyznaniu emerytury. Teraz próbuję innej drogi. Wnioskuję o przeliczenie kapitału początkowego z uwagi na nowelizacją ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270, 2245, z 2019 r. poz. 39, 730), w zakresie dodanego art. 174 ust. 2a, na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 552), a następnie o ponowne przeliczenie emerytury, w związku z ustaleniem nowej wysokości kapitału początkowego z uwzględnieniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r., sygnatura akt P20/16 (Dz. U. z 2019 r. poz. 539), na podstawie art. 114 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270,2245, z 2019 r. poz. 39 i 730). Może ta podpowiedź pomoże innym. Pozdrawiam

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • korka(2019-04-09 15:10) Zgłoś naruszenie 70

    potwierdziło się, jest decyzja odmowna z zus bo minęło 5 lat to po co pisało się skargę i to w ciagu 30 dni dostarczenia do zus, nie rozumiem tego. teraz pisza ze mozna iść do sądu ale ja pytam po co ? walka z wiatrakami i nabijanie kieszenie dla adwokata bo szary człowiek nie poradzi sobie .

    Odpowiedz
  • korka(2019-04-08 18:23) Zgłoś naruszenie 90

    jeżeli a na pewno otrzymam decyzje odmowną z zus to zostanie walka z wiatrakami czyli sądami to po co w internecie pojawiło się: ważna informacja z zus o składaniu podań o przeliczenie przecież doskonale wiedzą ze muszą to zmienić a jak nie zmienią to co? będą tworzyć kupę papierów.do wysyłki. W sądzie takie sprawy trwają 3-4 lata i co mamy udowadniać?że w bezczelny sposób nie chca nam zwrócić kasy będa sie zasłaniać paragrafami . Teraz mamy po 66 lata i mamy tracic kasę na adwokatów bo sam człowiek ginie w tym gąszczu przepisów. no i trzeba mieć siłę i zdrowie . pozdrawiam emerytka z mazur

    Odpowiedz
  • Rocznik 1953(2019-04-07 10:43) Zgłoś naruszenie 70

    To nie przepisy to BANDYCKIE PRAWO. TERAZ nieroby mają lepiej niż kobiety które przepracowały wiele, wiele lat

    Odpowiedz
  • Lucyna emerytka rocznik 1953(2019-03-28 22:23) Zgłoś naruszenie 91

    TK znowu zakpil z emerytek z rocznika 1953 czemu czekaliscie 2.5 roku na wydanie decyzji korzystnych dla Nas co za chory Kraj

    Odpowiedz
  • art. 155 kpa(2019-03-26 23:56) Zgłoś naruszenie 100

    Można iść do sądu ale czy sąd uchyli art. 146 kpa? Nie uchyli Proponuję wystąpić o zmianę decyzji na podstawie art. 155 k.p.a. Zgodnie z tym artykułem decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.

    Odpowiedz
  • mi(2019-03-26 09:04) Zgłoś naruszenie 86

    Ja tez jestem z rocznika 1953 . Nie mogłam przejść na wcześniejszą emeryturę , bo zabrakło mi 1 miesiąca .Gdybym przeszła wówczas miałabym o 700 zł większą emeryturę. Pracuję nadal i mam znacznie mniejszą emeryturę , bo jestem z tych którzy musieli więcej dorobić m-cy i liczone według systemu zbieractwa Dzisiaj zasuwając dłużej niż te kobiety , które wówczas mogły przejść , mam jak wspomniałam o 700 zł mniej emerytury. Niech te kobiety się cieszą z tego co mają , bo mają korzystniejsze emerytury i siedzą 10 lat dłużej w domu niż ja.

    Odpowiedz
  • tenia(2019-03-25 23:54) Zgłoś naruszenie 162

    To ZUS powinien sam z urzedu poinformować o korzystnych dla nas zmianach , a nie doprowadzać do tego , żeby skladac podania , skargi , wnioski itp i w efekcie swoich praw dochodzić w sadach . Zus ma wszystkie dane o kobietach z rocznika 1953 , jaki to problem poinormowac nas o przeliczeniu emerytury zgodnie z orzeczeniem TK??? Ale teraz będzie ropzatrywal czy cos się przedawniło / może o 1 dzień /ktoś się nie odwolal , nie pisal zazalen i odmowi przeliczenia , bo tak bedzie korzystniejj dla zusu a nie dla nas pokrzywdzonych .Czy my po 30 i więcej latach pracy nie zasługujemy na szacunek ? Laczmy się kobiety 53, wymieniajmy informacjami , dbajmy o nasza wspolna sprawę .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Valdemort(2019-03-25 22:37) Zgłoś naruszenie 110

    poye bany kraj

    Odpowiedz
  • as(2019-03-25 16:16) Zgłoś naruszenie 210

    chory kraj a ludzie którzy tworza przepisy j.w to tez chorzy przepis powinien byc konkretnie napisany jasny dla wszystkich stron a tu znowu koszmar

    Odpowiedz
  • daniela(2019-03-25 13:34) Zgłoś naruszenie 351

    Trybunał sobie, a Zus sobie czy tak powinno być?Gdzie prawo ? Gdzie sprawiedliwość? Tyle lat walki ,żeby się dowiedzieć ,że minęło 5 lat od wydania decyzji, która była wydana niezgodnie z konstytucją.Decyzja taka powinna być anulowana i przeliczona ponownie . Znów nas wysyłają do Sądów. Boże TY nas nie opuszczaj!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 1953(2019-03-25 09:40) Zgłoś naruszenie 257

    kobiety rocznik 1953 znowu wydymane brawo zus

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz