statystyki

Problem z przeliczeniem świadczenia. Emerytki 1953 znów będą musiały iść do sądów

autor: Bożena Wiktorowska24.03.2019, 07:24; Aktualizacja: 25.03.2019, 07:57
Co z osobami, które dostały decyzje później? Jeśli od jej wydania nie minęło 5 lat, to ZUS będzie musiał przeprowadzić podstępowanie, którego efektem będzie obliczenie emerytury zgodnie z wyrokiem TK.

Co z osobami, które dostały decyzje później? Jeśli od jej wydania nie minęło 5 lat, to ZUS będzie musiał przeprowadzić podstępowanie, którego efektem będzie obliczenie emerytury zgodnie z wyrokiem TK.źródło: ShutterStock

Część pań, którym ZUS odmówi przeliczenia emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, będzie musiała szukać sprawiedliwości w sądach. To jeden z trzech możliwych wariantów w takich sprawach.

Pierwszy z nich dotyczy kobiet urodzonych w 1953 r., które się nie odwołały od decyzji o obniżeniu emerytury po emeryturze. W takim przypadku do 23 kwietnia do ZUS musi trafić wniosek o jej ponowne przeliczenie. Termin ten wynika z tego, że 21 marca br. w Dzienniku Ustaw (poz. 593) został opublikowany wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. P 20/16). Zgodnie z nim kobiety z tego rocznika, które przeszły na wcześniejszą emeryturę w wieku 55 lat mają prawo do korzystniejszego przeliczenia świadczenia po ukończeniu powszechnego wieku, bez odejmowania wcześniej pobranych świadczeń. W takim przypadku ZUS ma jednak obowiązek stosować przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. I tu pojawiają się problemy. Zakład musi zastosować również art. 146 k.p.a., który kategorycznie wyłącza możliwość uchylenia decyzji po upływie 5 lat od dnia jej doręczenia. Czyli nie będzie mógł uchylić decyzji w przypadku tych kobiet z rocznika 1953, u których od doręczenia decyzji przyznającej emeryturę upłynęło już 5 lat.

– Te osoby mają prawo odwołać się do sądu. Taka informacja znajduje się w każdej decyzji wydawanej przez zakład – podkreśla Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS. Jeśli więc sprawa trafi do sądu, a ten uzna za słuszne wykonanie wyroku Trybunału, ZUS będzie musiał ponownie przeliczyć świadczenie.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • daniela(2019-03-25 13:34) Zgłoś naruszenie 281

    Trybunał sobie, a Zus sobie czy tak powinno być?Gdzie prawo ? Gdzie sprawiedliwość? Tyle lat walki ,żeby się dowiedzieć ,że minęło 5 lat od wydania decyzji, która była wydana niezgodnie z konstytucją.Decyzja taka powinna być anulowana i przeliczona ponownie . Znów nas wysyłają do Sądów. Boże TY nas nie opuszczaj!!!

    Odpowiedz
  • 1953(2019-03-25 09:40) Zgłoś naruszenie 177

    kobiety rocznik 1953 znowu wydymane brawo zus

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • as(2019-03-25 16:16) Zgłoś naruszenie 150

    chory kraj a ludzie którzy tworza przepisy j.w to tez chorzy przepis powinien byc konkretnie napisany jasny dla wszystkich stron a tu znowu koszmar

    Odpowiedz
  • tenia(2019-03-25 23:54) Zgłoś naruszenie 112

    To ZUS powinien sam z urzedu poinformować o korzystnych dla nas zmianach , a nie doprowadzać do tego , żeby skladac podania , skargi , wnioski itp i w efekcie swoich praw dochodzić w sadach . Zus ma wszystkie dane o kobietach z rocznika 1953 , jaki to problem poinormowac nas o przeliczeniu emerytury zgodnie z orzeczeniem TK??? Ale teraz będzie ropzatrywal czy cos się przedawniło / może o 1 dzień /ktoś się nie odwolal , nie pisal zazalen i odmowi przeliczenia , bo tak bedzie korzystniejj dla zusu a nie dla nas pokrzywdzonych .Czy my po 30 i więcej latach pracy nie zasługujemy na szacunek ? Laczmy się kobiety 53, wymieniajmy informacjami , dbajmy o nasza wspolna sprawę .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Valdemort(2019-03-25 22:37) Zgłoś naruszenie 90

    poye bany kraj

    Odpowiedz
  • mi(2019-03-26 09:04) Zgłoś naruszenie 82

    Ja tez jestem z rocznika 1953 . Nie mogłam przejść na wcześniejszą emeryturę , bo zabrakło mi 1 miesiąca .Gdybym przeszła wówczas miałabym o 700 zł większą emeryturę. Pracuję nadal i mam znacznie mniejszą emeryturę , bo jestem z tych którzy musieli więcej dorobić m-cy i liczone według systemu zbieractwa Dzisiaj zasuwając dłużej niż te kobiety , które wówczas mogły przejść , mam jak wspomniałam o 700 zł mniej emerytury. Niech te kobiety się cieszą z tego co mają , bo mają korzystniejsze emerytury i siedzą 10 lat dłużej w domu niż ja.

    Odpowiedz
  • art. 155 kpa(2019-03-26 23:56) Zgłoś naruszenie 60

    Można iść do sądu ale czy sąd uchyli art. 146 kpa? Nie uchyli Proponuję wystąpić o zmianę decyzji na podstawie art. 155 k.p.a. Zgodnie z tym artykułem decyzja ostateczna, na mocy której strona nabyła prawo, może być w każdym czasie za zgodą strony uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przepisy szczególne nie sprzeciwiają się uchyleniu lub zmianie takiej decyzji i przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.

    Odpowiedz
  • Lucyna emerytka rocznik 1953(2019-03-28 22:23) Zgłoś naruszenie 41

    TK znowu zakpil z emerytek z rocznika 1953 czemu czekaliscie 2.5 roku na wydanie decyzji korzystnych dla Nas co za chory Kraj

    Odpowiedz
  • korka(2019-04-09 15:10) Zgłoś naruszenie 30

    potwierdziło się, jest decyzja odmowna z zus bo minęło 5 lat to po co pisało się skargę i to w ciagu 30 dni dostarczenia do zus, nie rozumiem tego. teraz pisza ze mozna iść do sądu ale ja pytam po co ? walka z wiatrakami i nabijanie kieszenie dla adwokata bo szary człowiek nie poradzi sobie .

    Odpowiedz
  • Rocznik 1953(2019-04-07 10:43) Zgłoś naruszenie 20

    To nie przepisy to BANDYCKIE PRAWO. TERAZ nieroby mają lepiej niż kobiety które przepracowały wiele, wiele lat

    Odpowiedz