TK: Zasady obliczania emerytury w zw. z pobieraniem emerytury wcześniejszej niekonstytucyjne

06.03.2019, 15:20; Aktualizacja: 06.03.2019, 15:59
emerytura

Trybunał wydał orzeczenie w pięcioosobowym składzie, któremu przewodniczyła sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. Wyrok TK jest ostateczny.źródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że niekonstytucyjny jest przepis, na podstawie którego podstawa obliczania emerytury powszechnej kobiet urodzonych w 1953 r., które pobierały wcześniejszą emeryturę, zostaje pomniejszona o świadczenia, które pobrały one przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (40)

  • niedługo emeryt(2019-03-06 17:04) Zgłoś naruszenie 201

    Uważam,że wszyscy emeryci powinni mieć możliwość korzystania z praw nabytych- tak jak służby mundurowe na zasadzie dobrowolności,abo stare zasady albo nowe.Natomiast nowi pracownicy ,którzy teraz podejmują prace już na nowych zasadach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Maria z DG(2019-03-07 07:06) Zgłoś naruszenie 180

    Na ten wyrok pracowalysmy wraz z blogiem Jotownia 6 lat przebywajac na zanizonych wczesniejszych emeryturach po przepracowaniu 40 lat. Kazdy powinien walczyc o swoje prawa a na blogu dla emerytow Jotownia sa fachowcy w tej dziedzinie, ktorzy podpowiadaja i walcza z nami w slusznej sprawie. Majac 66 lat bedziemy mogly odpoczywac spokojnie na emeryturze powszechnej nie sledzc i nie walczac . Pozdrawiam wszystkie kobiety z rocznika 1953 i gratulujmy sobie. Dziekujemy wszystkim, ktorzy od poczatku tj od 2013 roku byli z nami szczegolnie Jot, Kibicowi i MM.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2019-03-06 17:00) Zgłoś naruszenie 120

    W analogicznej sytuacji co kobiety z 1953r są mężczyżni urodzeni w 1948 roku - czy ten wyrok dotyczy też ich? Wobec w/w rocznikow prawo zadziałało wstecz .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Anna(2019-03-06 17:31) Zgłoś naruszenie 80

    A co z rocznikiem 1954 tez nie wiedziałam ja szłam na wcześniejszą emeryture praca w szczególnych warunlkach

    Odpowiedz
  • Ewa(2019-03-06 17:44) Zgłoś naruszenie 811

    Wydaje mi się, że to dotyczy tylko kobiet rocznika53, bo to był ostatni rocznik który przechodził na wcześniejsze emerytury.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • pani (2019-03-07 09:03) Zgłoś naruszenie 72

    TO CO TERAZ dla kobiet , które do sadu nie szły ?po wejściu w życie przepisów trzeba iść z wyrokiem tk do ZUS o przeliczenie emerytury i odszkodowanie za 5 lat do 60 ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kasia(2019-03-06 17:37) Zgłoś naruszenie 70

    Tak rocz.1954 r na wczesniejsza emeryture przechodzili 2009 r .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • as(2019-03-07 15:17) Zgłoś naruszenie 60

    nasze przepisy zawsze zostawiają furtke zusowi to chory kraj

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryT(2019-03-06 18:28) Zgłoś naruszenie 41

    Eutanazja zabroniona, godna emerytura raczej nieosiągalna, jak boli to ma boleć - lekarze nie poprowadzą adekwatnej terapii itp. Stary człowiek jest jak w pułapce.

    Odpowiedz
  • 58+ i nic z ZUS(2019-03-06 17:58) Zgłoś naruszenie 28

    A co z emeryturami 44 letnich górników i mundurowych???? Czy oni są z lepszej gliny POPISu??????

    Odpowiedz
  • emerytka 1953r(2019-03-27 11:58) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem 1953r. poszłam na wcześniejszą emeryture w 2009 w grudniu pracowałam mając obliczną emeryturę przez 3 miesiące wrzesien-listopad 2009 czy mnie się też będzie obowiązywało o ile bedzie przeliczenie ? Jak śkończyła 60 lat poprosiłam ZUS o przeliczenie ale odpisano mi że nie przeliczą bo mam juz raz policzną emeryturę iwszystko jest ok. Czekam teraz co bedzie dalej . :)

    Odpowiedz
  • emerytka J(2019-03-06 21:03) Zgłoś naruszenie 20

    Urodzona w 1957 r, na emeryturę wcześniejszą z art. 20 Karty Nauczyciela odeszłam w 2011 r. Czy mnie dotyczy ten wyrok? Nie składałam wniosku o przeliczenie emerytury na nowych zasadach obawiając się jej obniżenia poprzez potrącenie kwot pobranych emerytur.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2019-03-06 19:49) Zgłoś naruszenie 14

    jak nie wiesz niemoto to się nie wypowiadaj

    Odpowiedz
  • gość(2019-03-09 02:22) Zgłoś naruszenie 11

    a co z emeryturami obniżonymi przez świątobliwą Suchocka? Czy dlatego poszła do Watykanu żeby odpokutować czy uciekłaa przed sprawiedliwościa?

    Odpowiedz
  • emerytka(2019-03-16 21:00) Zgłoś naruszenie 10

    Urodzona w 1955 r., na wcześniejszą emeryturę przeszłam w 2006 r. z art. 20 Karty Nauczyciela. Czy mnie też to dotyczy? Czy będę mogła przeliczyć emeryturę po nowemu bez odliczonych kwot pobranych emerytur?

    Odpowiedz
  • emerytka(2019-03-06 17:36) Zgłoś naruszenie 10

    urodzona w 1950 r. przeszłam w 2005 r. na wcześniejszą emeryturę, czy mnie też dotyczy ten wyrok konstytucyjny?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Janka(2019-03-06 18:44) Zgłoś naruszenie 11

    jestem z 1958 roku w 2014 przeszłam na wczesniejsza emeryture ze szczególnych warunków pracy. w chwili osiągnięcia wieku powszechnego tj.60 lat złożyłam w ZUS dokumenty o przeliczenie mi emerytury,i co się okazało że ZUS odliczył mi od podstawy te lata za które wypłacił mi emeryturę i miałam wyliczona wówczas mniejszą emeryturę.Czy to jest zgodne z przepisami czy też dotyczy mnie ten wyrok konstytucyjny?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Vera(2019-07-14 17:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ja rocznik 55 przeszłam na wcześniejszą emeryturę w 2010- z warunków szczególnych. Jeśli wiedziala bym o przepisach , które wejdą w 2013 roku , pracowała bym do 2015, do emerytury powszechnej. A tak nie występowałam o przeliczenie.

    Odpowiedz
  • Emerytka Stenia(2019-04-03 18:51) Zgłoś naruszenie 01

    Jestem z 1953 r. w 2008 roku przeszłam na wcześniejszą emeryturę ,od tamtego okresu nie pracowałam.Po ukończeniu 60 lat zgłosiłam się do ZUS o przeliczenie emerytury ,pani która mnie obsługiwała powiedziała , że to nie ma sensu gdyż przeliczenie jest niekorzystne dla rocznika 1953 ponieważ wcześniej pobierały świadczenie więc zrezygnowałam i nie złożyłam wniosku, Czy w mojej sytuacji mogę się ubiegać o nowe przeliczenie ?

    Odpowiedz
  • Zuzanna(2019-03-23 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    A ZUS ma w nosie orzeczenie TK. Może dlatego, że w składzie nie było dublerów. Raczej nic nie dostaniemy drogie emerytki.

    Odpowiedz