Waloryzacja rent i emerytur 2019 uchwalona. Sprawdź, ile dostaniesz

14.12.2018, 13:19; Aktualizacja: 14.12.2018, 15:51
Rząd proponuje także, żeby świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły (według prognozy) o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł.

Rząd proponuje także, żeby świadczenia emerytalno-rentowe wzrosły (według prognozy) o 3,26 proc., jednak nie mniej niż o 70 zł.źródło: ShutterStock

Sejm uchwalił w piątek zmiany w ustawie dotyczącej waloryzacji emerytur i rent. Zgodnie z rządową nowelizacją od 1 marca 2019 r. emerytury i renty wzrosną o co najmniej 70 zł. Najniższe będą wynosiły 1100 zł.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (62)

  • stary eneryt(2019-01-23 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    Czy dostaniemy waloryzację wg prognozy 3,26% czy rzeczywistą to jest inflacja + 20% wzrostu przeciętnej płacy za 2018rok?

    Odpowiedz
  • No i co tera?(2018-12-30 21:45) Zgłoś naruszenie 10

    Przy składaniu wniosku o emeryturę brakowało mi świadectw pracy bo archiwum nie wydawało. Powiedziałam że będę szukała i dołączę wkrótce. Niestety, pani z okienka powiedziała mi, że już mi nie doliczą tych lat pracy, nie muszę szukać tych świadectw. Była ze mną wtedy druga osoba która to słyszała. Teraz po dwu latach pobierania swojej emerytury, naliczonej wtedy z pięciu pustych lat dodanych mąż wdawał wniosek o emeryturę i byłam z nim w ZUZ -- zapytałam wtedy, czy jest takie prawo że nie można w trakcie pobierania już emerytury dostarczać świadectw pracy do przeliczenia ponownego emerytury? Pani zdziwiona odp że można zawsze dołączyć. Więc czy można pracownicom ZUZ tak bezczelnie kłamać ludzi i wprowadzać w błąd za ich pracę? To ludzkie pieniądze wypracowane emerytury. Czemu tak ZUZ krzywdzi ludzi? Przykre to, ale ktoś za te kłamstwa odpowie. Kłamstwa zawsze wychodzą na wierzch.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Natalia(2018-12-27 23:01) Zgłoś naruszenie 10

    Polska krajem nierobów bo to sie oplaca.

    Odpowiedz
  • zzs(2018-12-25 17:31) Zgłoś naruszenie 00

    Najpierw niech Ministerstwo Pracy odda czerwcowym emerytom ukradzioną część emerytury z powodu niezgodnego z prawem braku waloryzacji kwartalnej. Minister Zielenieski obiecał w 2017 wycofać błąd w wyliczeniach ale do tej pory nic z tą sprawą nie zrobiono.To jest brak woli oddania ukradzionych pieniędzy dużej grupie emerytur. Najczęsciej nieświadomych tego, ze rząd kradnie im co miesiąc 10 % emerytury. I gdzie jest prokuratura???

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-12-19 10:36) Zgłoś naruszenie 20

    jak zwykle rządzący kłamią - nie wydadzą 8,4 mld z tego powodu iż waloryzacja będzie niższa niż 3,26%, z uwagi na niską inflację może wynieść ok. 2,8% (2% inflacja+0,8% z 20% wzrostu płac) czyli rządzący zaoszczędzą na waloryzacji ok. 1,2 mld i tą kasę powinni przeznaczyć na świąteczne tylko dla emerytów z ZUS (byłoby to ok. po 170 zł) - ale czy któryś z [p]osłów o tym pomyśli?

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-12-19 10:21) Zgłoś naruszenie 30

    obecnie wszyscy pracujący żądają podwyżek minimum o 1000 zł na miesiąc tj. ok 30% średniej płacy a PIS-matołkowy rząd je przyznaje, natomiast emerytom ten sam rząd proponuje tylko 3,26% podwyżki

    Odpowiedz
  • emeryt(2018-12-19 10:13) Zgłoś naruszenie 21

    wszyscy emeryci i renciści powinni dostawać jednorazowo na święta po 300-500 zł (w zależności od wysokości emerytury/renty) dodatku świątecznego - ciekawe, że żadni rządzący jeszcze tego nie wymyślili

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • EWA(2018-12-18 19:39) Zgłoś naruszenie 50

    1. Kto wyrówna stratę, jaką ponieśli i dalej ponoszą lepiej uposażeni emeryci w wyniku "waloryzacji kwotowej" w 2012 roku?????? 2. Co się stanie, jeśli w przyszłości wskaźnik waloryzacji" będzie niższy, niż kwotowe podwyżki dawane tym "najuboższym"? Czy w efekcie niższe emerytury zostaną zrównane kiedyś z tymi wyższymi, co otworzy ludziom oczy na bezsens dłuższej pracy lub płacenia wyższych składek w komunistycznym państwie?

    Odpowiedz
  • DZIADEK-ALE DZIAD-50 LAT PRACY SWIADCZENIE921 ZL(2018-12-18 10:26) Zgłoś naruszenie 13

    TA PANI OKLA Z POKO KLAMNIE W ZYWE OCZY TAK DOSTAWAL NARUD ALE7 ZL NA ROK TO JEST HANIEBNE TO CO MOWI TO SO LUDZIE CHORZY.JEDNA W TV INFO DZIS MOWILA JAK PRZEJMNIEMY WLADZE JAK ZLODZIEJE NARODU I KRAJU MOGO COS TAKIEGO MOWIC TA DUBLERKA TO MARZY ZE MOZE SIE COS PRZYDARZY.POKO TO SAMO ZLO I WSZYSCY DUBLERZY I KIT SPRZEDAJO.NARUD JUZ NIE KUPI BO BAJER TO BYL8 LAT.TERAZ JEST ODTWARZANE WASZE REFORMY WSZYSTKIE TO BYL PIC NA WODE FOTOMONTARZ TYLKO FOLWARKI SIE PRYWATNE DLA WAZ LICZYLY LICZO A NARUD TO MIELISCIE W D.DLA TEGO WSZYSCY JUDASZE Z POKO W SEJMNIE W UE TO NIE SO POLACY CO WIDAC SLYCHAC I CZUC.

    Odpowiedz
  • emeryt (2018-12-18 08:28) Zgłoś naruszenie 23

    w 2015 roku tepota zapomniala ze bylo 0 24% podwyzki w 2016 0 44% podwyzki jakie ku---wa 36 zl pytam komu to chamid---o wciska ciemnote

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gosc(2018-12-17 19:32) Zgłoś naruszenie 233

    emeryci i rencisci mieli dostać 400 a nawet 500 od lata czekaja świeta ida a pieniedzy nie ma

    Odpowiedz
  • xxx(2018-12-17 16:04) Zgłoś naruszenie 178

    Podniesienie wieku emerytalnego musi wrócić i zrobi to także PiS jeśli zostanie przy władzy. Sytuacja ZUS jest tragiczna sytuacja budżetu państwa także, zadlużenie rośnie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • suweren51(2018-12-17 10:41) Zgłoś naruszenie 585

    od pomocy jest taka instytucja pod nazwą MOPS ; cwaniakom, nierobom , obibokom nic sie nie należy - pytanie retoryczne gdzie byli !!!! 30, 40 lat wstecz, pracy było do wyboru do koloru , nie myślało się o starości , a no właśnie "zasuwało się na czarno" , mają tylko po 2 -5 lat udokumentowanej pracy ?????? teraz tez stoją młode "kryształki czerwononose pod sklepami" , i na co liczą...... ,że się oszuka system ....... a teraz system ZUS-ski oszukuje niestety uczciwych ludzi którzy zasuwali jak ma łe samochodziki ,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emerytka 39 lat pracy 1600zł emerytury(2018-12-17 08:56) Zgłoś naruszenie 372

    Tzw.nieroby też pracowały i musza z czegos zyc.ale nie wszyscy sa nierobami jak piszecie,bo jest wielu emerytów z długim stażem pracy,którzy nie zarabiali jak kierownicy czy dyrektorzy i maja niskie emerytury.więc nie piszcie,że tylko nieroby dostaja wiecej bo to nieprawda.wiem,że od momentu prywatyzacji przedsiebiorstw ,praownicy zarabiali coraz mniej bo prezesi tych firm wszystko brali dla siebie a dla pracowników najnizsze krajowe i to przyczyniło sie w duzym stopniu do mniejszych dzisiejszych emerytur.wiec uważam,że emerytury zwłaszcza dla tych długopracujacych powinny na dzień dzisiejszy byc o wiele wyzsze a przede wszystkim o zmniejszonym lub zlikwidowanym wysokim podatku.Podatek płacili przez 30-45 lat i takim nalezy go zlikwidować.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • miki(2018-12-16 21:47) Zgłoś naruszenie 212

    40 lat pracy ( składek) powinno dawać możliwość emerytury bez względu na wiek

    Odpowiedz
  • Obywatel.(2018-12-16 10:45) Zgłoś naruszenie 516

    Pani , minister Rachwalska , co się stało z obiecanymi 500 złotowymi , obiecankami , przed wyborami samorządowymi w obecnym roku 20018 , miała to być jednorazowa pomoc dla emerytów i rencistów i co się stało ,z tymi obiecanym 500 + dla emerytów i rencistów , czyj to był pomysł ,czy nie prezesa partii J.Kaczyńskiego , żeby zwiększyć zachęcić ludzi do głosowania ,na waszych przedstawiciel, pis-u i zjednoczonej prawicy ? Co do strojenie się w piórka , to przecież wy cały czas mówicie ,propagandą sukcesu i to wy mówicie że w Polsce jest dobrobyt , kraina mlekiem i miodem płynąca , w przemówieniu premiera i waszym ,że to wy znieśliście wiek emerytalny ,tak , i jak części społeczeństwa odeszła na emerytury , przez was ustalone ,to w to miejsce , sprowadziliście pracowników z Ukrainy , Białorusi , i chcecie sprowadzić Filipin , Indii , czy już są ,a co na to kanapowe związki zawodowe , wyraziły zgodę , czy nie to było z waszej strony że podwyżki dla posłów i senatorów ciągle rosną , jak w przypadku kwoty wolnej od podatku 30 tys. zł. , czy to nie wasi przedstawiciele urządzają rajdy limuzynami i je tłuką ,za miliony , czy to nie wasi przedstawiciele urządzali komisje sompoleńskie , która nic nie wyjaśniła i ile na to poszło pieniędzy z naszych podatków , czy to nie wasz przedstawicie minister wyda z naszych podatków 220 milionów złotych na świątynie , czy to nie wy i cały sejm senat waszych przedstawicieli pis-u i zjednoczonej prawicy bawili i bawią się na imprezach u o T.Rydzyka ,za podatników pieniądze i rozdają nasze pieniądze , temu redemptoryście księdzu o T.Rydzykowi .Zbliżają się święta i czas posypać głowę popiołem , bo łatwo szafuje się czyimiś problemami ,a zapomina się o swoich grzechach tak jak u was w pis-e i zjednoczonej prawicy , w kościele katolickim ,z ich biskupami również, całą tą waszą zgrają cyników ,oszustów i kłamców, dodam jeszcze związki zawodowe , które potrafią zamykać wszystkie sklepy, to jest sukces tez was.?!!

    Odpowiedz
  • grzegorz(2018-12-16 00:47) Zgłoś naruszenie 638

    rzad rewaloryzuje emerytury o 70 zl kosztem innych ,wyzszych emerytow ci co przerobili 40 lat ,dostana tyle samo co przerobili10 lat ,czyzby wrocila komuna ,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • H(2018-12-15 19:55) Zgłoś naruszenie 309

    Rosnaca kwota bazowa powoduje tak duże róznice w emeryturach. Moze przy najniższych emeryturach obecnym wskaznikiem podnieśc kwote bazową i przeliczac z lat pracy i wynagrodzeń. Moja ciotka ktora ma 92 lata jako nauczyciel przeszla na emeryturę.........32 lata temu. Obecnie z dodatkiem pielęgnacyjnym otrzymuje 1200 zł. Co by było gdyby nie było rodziny ????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Aby dorwać się do koryta(2018-12-15 18:56) Zgłoś naruszenie 222

    Jak pamięć nie zawodzi to pewien procent z "opędzlowanego " majątku społecznego miało zasilać fundusz emerytalny . Jak wieść głosi WSZYSTKO zostało PRZEŻARTE przez dotychczas rządzących . Co na to organa POścigania ?

    Odpowiedz
  • Polak sprawiedliwy(2018-12-15 18:34) Zgłoś naruszenie 455

    A kiedy oddadzą ukradzione emerytury

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz