Matczyna emerytura pozbawi wsparcia na opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny

autor: Michalina Topolewska06.09.2018, 07:38; Aktualizacja: 06.09.2018, 08:40
W określonych przypadkach matka może być pozbawiona prawa do otrzymywania świadczenia na skutek wcześniejszego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.

W określonych przypadkach matka może być pozbawiona prawa do otrzymywania świadczenia na skutek wcześniejszego umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej lub placówce opiekuńczo-wychowawczej.źródło: ShutterStock

Przyznanie rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego uniemożliwi uzyskanie wsparcia na opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Taką zmianę w ustawie z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1952 ze zm.) zakłada projekt ustawy, który ma realizować nowy rządowy program „Mama+”. Zgodnie z nim kobiety, które wychowały co najmniej czworo dzieci – w związku z czym nie pracowały i nie odprowadzały składek emerytalnych – będą miały prawo do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Będzie ono wynosiło nie więcej niż kwota najniższej emerytury.

Nowa forma wsparcia będzie miała wpływ na możliwość korzystania ze świadczenia pielęgnacyjnego oraz specjalnego zasiłku opiekuńczego, które należą się osobom niepracującym i zajmującym się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Obecnie jest tak, że ośrodek pomocy społecznej nie może ich przyznać, jeśli opiekun ma ustalone prawo do emerytury, renty – w tym rodzinnej i socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Kasia(2018-09-06 15:17) Zgłoś naruszenie 261

  nareszcie ktoś pomyślał! Państwo, w którym niektórzy bez opodatkowania i oskładkowania na wyścigi chcą wszystkich datków! A po drugiej stronie spracowani ludzie, z których zdarto podatkii składki są nędzarzami na starość

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • odwieczna zasada świętych mężów i patriotów(2018-09-06 16:53) Zgłoś naruszenie 117

  1029,80 brutto - czyli netto około 800 zł. Kwota zniewalająca. Traci 1477 zł netto. Oto jak PiS wspomaga matki. Całkiem jak kościół nieślubne dzieci i grzeszne matki /mają dzieci bez chłopa na karku/. Czy Kasie rzeczywiście troszczy się o matki 4-go i więcej dzieci i ich rodziny niepełnosprawne? Kasiu to o czym piszesz dostaje agenci Rzymu płci obojga - tak dziwne to państwo daje agentom, swoim a nie ma dla narodu.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • janusz(2018-09-06 16:58) Zgłoś naruszenie 122

  A kiedy wprowadzicie wreście ustawę by przechodzić na emeryturę mając już przepracowane 35 lat kobiety i 40 lat mężczyzni skopro tak wszystkim rozdajecie emerytury może też szlachetny rząd oraz posłowie z PIS pomyślą też o tych co tyrają od 15 roku życia i mają dość robić na nierobów , czekamy na wasz ruch a jak nie to zobaczymy podczas wyborów . Do zobaczenia .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jul(2018-09-07 07:25) Zgłoś naruszenie 124

  Tylko kobiety o kurzym móżdżku nie chcą pracować - każda normalna kobieta chce pracować daje to poczucie wolności - nie neguję rodzenie dzieci jeżeli ktoś chce - proszę - a tylko plebs chce siedzieć w domu

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • frff(2018-09-07 08:19) Zgłoś naruszenie 103

  Wiadomo że 500 plus raczej nikt nie zlikwiduje. Chyba że naprawdę dopadnie nas mega kryzys. Ale przyjmując że 500+ będzie przez długie lata , to taka rodzina może się całkiem nieźle "ustawić". No bo skoro czwórka dzieci to czemu nie piątka lub szóstka... Przez 18 lat teoretycznie bierzesz 500 + na jedno dziecko, jeśli pomnożymy razy 4 lub 5 (rodząc dzieci co 2 lub 3 lata) to mamy ładną pensyjkę przez dłuugie lata. Potem emerytura i koniec. Oprócz "potomków" taka rodzina nic od siebie nie daję. Na jej "matczyny" trud pracuję ja, płacąc podatki i składki i posiadając jedno dziecko. Ona ma 500 +, bardzo często opiekę MOPRU/GOPSU w postaci opału, jakiś bonów, odzieży i zasiłków. Nie twierdzę, że wszystkie rodziny wielodzietne to patologia i nieroby. Ale większości nie wiele do szczęścia potrzeba i takie życie na koszt państwa to dla nich rewelacja. Wystarczy pojechać na bardziej odległą wieś. Pomysł mi się nie podoba!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • oszukana(2018-09-07 10:02) Zgłoś naruszenie 161

  A kiedy w końcu minister Rafalska odda czerwcowym emerytom bezczelnie ukradzione 10% emerytur ? Tak jak Ministerstwo Pracy itd. z ZUSem okradają cichcem emerytow to jest łamanie podstawowych zasad równośći wobec prawa. Minister obiecywała w 2017 r rozwiazac ten problem i nic nie zrobiła. Ale rozdawać kolejnym grupom wyborców nasze pieniądze to potrafi. Zakłamanie i cynizm. Dobra zmiana w państwie Prawa i Sprawiedliwości., Prezesowi Kaczynskiemu to ZUS potrafił doradzić jak ominąć czerwcową pułapkę ale w poprzednich latach to pracownicy ZUS mieli zakaz pouczania składających wnioski o emeryturę. A swoją drogą to jak mogą patrzeć w lustro pracownice ZUS dokonujące tego oszustwa..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane