statystyki

RPO: Różnicowanie emerytów ze względu na wiek - niezgodne z konstytucją

autor: Paulina Szewioła21.06.2018, 07:48; Aktualizacja: 21.06.2018, 08:41
emerytura

Przyznana radzie gminy swoboda nie może oznaczać dowolności.źródło: ShutterStock

O tym, czy dana osoba jest emerytem, nie decyduje wiek, ale to, czy ma ona prawo do emerytury. Żadne dodatkowe kryteria nie powinny być stosowane – uważa RPO.

Do rzecznika praw obywatelskich trafiła skarga obywatela, który zwrócił uwagę na – jego zdaniem – niezgodną z prawem praktykę Gdańska dotyczącą przyznawania ulgi emerytom na przejazdy komunikacją miejską. Rada miasta nadała bowiem takie uprawnienia wyłącznie tym emerytom, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni). To znaczy, że w Gdańsku nie skorzystają z tych profitów osoby, które tego wieku jeszcze nie przekroczyły. Chodzi m.in. o górników albo funkcjonariuszy służb mundurowych. Zatem rada miasta Gdańska w sposób arbitralny różnicuje dostęp emerytów do komunikacji miejskiej.

Adam Bodnar podzielił pogląd wyrażony w skardze obywatela. Zdaniem rzecznika nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby tych ludzi traktować inaczej niż pozostałych emerytów. W jego ocenie, rada miasta mogła tym samym naruszyć zasadę równego traktowania, dlatego postanowił zaskarżyć wydaną przez ten organ uchwałę do sądu administracyjnego. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku Adam Bodnar wniósł o uznanie nieważności jej zapisów w tym obszarze.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • Inspektor Pracy do RPO(2018-06-22 09:51) Zgłoś naruszenie 252

  Panie Nierzeczniku --Ustawa o Emeryturach POmostowych wprowadzona w 2008 r z mocą wsteczną na 1998r dzieli pracowników na tych co mieli mniej lub wiecej niz 15 lat pracy w warunkach szkodliwych i nieb zgodnie z poprzednim Rozporządzeniem ,dzieli tez na tych co mieli mniej lub wiecej niz 25 lat pracy wogóle na koniec 1998r . Paradoks polega na tym że robotnik miał 23 lata pracy w tych warunkach i 24 lat pracy wogóle . Inny miał 15 lat pracy niebezpiecznej ale 26 lat pracy wogóle bo był starszy wiekiem. Ten pierwszy chociaż miał więcej lat pracy w tych szkodliwych warunkach na Pomostówke Tuska się nie łapie a ten drugi juz tak . I Pan na to za Jego czyli Tuska do dzisiaj patrzy i ma to gdzieś. Pan jest najgorszym RPO w historii.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jan(2018-06-21 10:30) Zgłoś naruszenie 216

  też się zgadzam. I w drugą stronę tak samo. Emeryci z ZUS w wieku 55 czy 60 lat powinni mieć takie same prawa jak emeryci z emeryturą mundurową czy górniczą. "nie ma żadnych racjonalnych powodów, aby tych ludzi traktować inaczej niż pozostałych emerytów"

  Odpowiedz
 • o(2018-06-21 09:07) Zgłoś naruszenie 121

  prezydent Gdańska wszystko może, czyżby o tym nie wiedział RPO, no to xiekawe, że łamie konstytucję

  Odpowiedz
 • RPO=peło,którzy okradli przedemerytów w majestacie(2018-06-22 15:27) Zgłoś naruszenie 101

  prawa złamanego oraz konstytucji i równości....wysłali ludzi na smietniki po wypracowaniu 40 lat i więcej.Szkoda słów na dno POlitykierskie.

  Odpowiedz
 • Olkin(2018-06-23 18:28) Zgłoś naruszenie 90

  Tusk ma bprawo do emerytury PE w wi8eku 60 lat a robotnicy zatrudnieni w szkodliwych i nieb modlą się aby dozyc.

  Odpowiedz
 • Pawcio(2018-06-22 10:19) Zgłoś naruszenie 81

  A może trzeba napisać jedno kryterium, bez różnicowania na płeć, bo to tez dyskryminacja - po prostu 60 lat, bogaty 60 latek i tak nie pojedzie komunikacją.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy do RPO(2018-06-22 09:49) Zgłoś naruszenie 83

  anie Nierzeczniku --Ustawa o Emeryturach POmostowych wprowadzona w 2008 r z mocą wsteczną na 1998r dzieli pracowników na tych co mieli mniej lub wiecej niz 15 lat pracy w warunkach szkodliwych i nieb zgodnie z poprzednim Rozporządzeniem ,dzieli tez na tych co mieli mniej lub wiecej niz 25 lat pracy wogóle na koniec 1998r . Paradoks polega na tym że robotnik miał 23 lata pracy w tych warunkach i 24 lat pracy wogóle . Inny miał 15 lat pracy niebezpiecznej ale 26 lat pracy wogóle bo był starszy wiekiem. Ten pierwszy chociaż miał więcej lat pracy w tych szkodliwych warunkach na Pomostówke Tuska się nie łapie a ten drugi juz tak . I Pan na to za Jego czyli Tuska do dzisiaj patrzy i ma to gdzieś. Pan jest najgorszym RPO w historii.

  Odpowiedz
 • Oli(2018-06-21 23:06) Zgłoś naruszenie 54

  To wystarczy napisać ULGĘ MOŻE OTRZYMAĆ KOBIETA KTÓRA MA LAT 55 I JEST EMERYTEM 🤣🤣🤣🤣 i żaden emeryt nie zarzuci dyskryminacji ze względu na wiek.

  Odpowiedz
 • DZIADEK 50LAT PRACY ALE DZIAD(2018-06-23 18:34) Zgłoś naruszenie 50

  TO ZALEGLOSCI OD27 LAT TAK TRAKTOWANO WTEDY NARUD A TERAZ WYMAGA SIE OD RZODZOCYCH DAJCIE NAM KASE W CZESNIEJ ZA PO BYLO KRUTKO TUSK MOWIL JAK WAM DAMY TO INNYM NIE DAMY.KROILI NAS JAK TYLKO SIE DALO TERAZ SO TEGO SKUTKI A WYCHODZI SCHETYNA I POWTARZA PO CZASKOWSKIM ZE BEDO ZAMRORZONE PIENIODZE NA CZAS JAK ONI WYGRAJO.JAK ZLODZIEJE SIE NIE WSTYDZO OKRADALI8 LATSWOJ NAROD SWOJ KRAJ I UDAJO POLACY NIC SIE NIE STALO.HAMSTWO TYCH LUDZI NIE ZNA GRANIC ONI MYSLO ZE NARUD JEST GLUPI.KONIEC Z PO PSL IJESZCZE Z SLD I NOWOCZESNO.BO KTO NARUD SZKALUJE SAM SOBIE NA TWARZ I RODZINIE PLUJE.MOZE WASZA RODZINNA NIE PAMIETA TO TRZEBA PRZYPOMNIEC130 MILIJARDOW Z OFE 240 MILIJARDOW Z WATU WSZYSTKIE AFERY AMBER-GOLD-ZLODZIEJSKA REPRYWATYZACJA W WARSZAWIE.PONAD40 TYSIECY LUDZI MAFJA WYRZUCILA NA BRUK.TASMY PRAWDY POKAZALY JAK BAWILI SIE BOSOWIE Z PO A KASA WYCIEKALA.ONI JESZCZE PO TYM WSZYSTKIM ZWRACAJO RZODZOCYM UWAGIE I STRASZO TO JEST HANBA!!! DLA TYCH WSZYSTKICH JUDASZY.JAK WYCHODZI CZLOWIEK CO NISZCZYL POLSKIE I NARUD I MOWI ZE ZAGRORZONA JEST DEMOKRACJA TO KIM ON JESTCZLOWIEKIEM PUTYNA CZY MURZYNA.LUDZIE KTORZY WALCZYLI MOWIO KRUTKO TO NIE JEST RZOD KTORY UZDROWI BO PO PSL TO KARYJEROWICZE LICZY SIE TYLKO KASA CZY TO NA LEWO CZY NAPRAWO.ZLIKWIDUJEMY PO PSL SLD NOWOCZESNO I TO WKRUTCE. TO ZALEGLOSCI OD27 LAT TAK TRAKTOWANO WTEDY NARUD A TERAZ WYMAGA SIE OD RZODZOCYCH DAJCIE NAM KASE W CZESNIEJ ZA PO BYLO KRUTKO TUSK MOWIL JAK WAM DAMY TO INNYM NIE DAMY.KROILI NAS JAK TYLKO SIE DALO TERAZ SO TEGO SKUTKI A WYCHODZI SCHETYNA I POWTARZA PO CZASKOWSKIM ZE BEDO ZAMRORZONE PIENIODZE NA CZAS JAK ONI WYGRAJO.JAK ZLODZIEJE SIE NIE WSTYDZO OKRADALI8 LATSWOJ NAROD SWOJ KRAJ I UDAJO POLACY NIC SIE NIE STALO.HAMSTWO TYCH LUDZI NIE ZNA GRANIC ONI MYSLO ZE NARUD JEST GLUPI.KONIEC Z PO PSL IJESZCZE Z SLD I NOWOCZESNO.BO KTO NARUD SZKALUJE SAM SOBIE NA TWARZ I RODZINIE PLUJE.MOZE WASZA RODZINNA NIE PAMIETA TO TRZEBA PRZYPOMNIEC130 MILIJARDOW Z OFE 240 MILIJARDOW Z WATU WSZYSTKIE AFERY AMBER-GOLD-ZLODZIEJSKA REPRYWATYZACJA W WARSZAWIE.PONAD40 TYSIECY LUDZI MAFJA WYRZUCILA NA BRUK.TASMY PRAWDY POKAZALY JAK BAWILI SIE BOSOWIE Z PO A KASA WYCIEKALA.ONI JESZCZE PO TYM WSZYSTKIM ZWRACAJO RZODZOCYM UWAGIE I STRASZO TO JEST HANBA!!! DLA TYCH WSZYSTKICH JUDASZY.JAK WYCHODZI CZLOWIEK CO NISZCZYL POLSKIE I NARUD I MOWI ZE ZAGRORZONA JEST DEMOKRACJA TO KIM ON JESTCZLOWIEKIEM PUTYNA CZY MURZYNA.LUDZIE KTORZY WALCZYLI MOWIO KRUTKO TO NIE JEST RZOD KTORY UZDROWI BO PO PSL TO KARYJEROWICZE LICZY SIE TYLKO KASA CZY TO NA LEWO CZY NAPRAWO.ZLIKWIDUJEMY PO PSL SLD NOWOCZESNO I TO WKRUTCE.

  Odpowiedz
 • Kuba(2018-07-23 13:36) Zgłoś naruszenie 10

  RPO NIC NIE ROBIŁ PRZEZ LATA, obywateli miał w głębokim poważaniu! Gdzie kasa ukradziona z OFE? Co z niepełnosprawnym? Emerytury buzkowe pod palmami???? !!!! - gdzie prawa nabyte! Obłuda RPO, karierowicz.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane