Kapitał początkowy: Przeliczenie po zmianach w prawie mniej korzystne

autor: Marek Opolski24.03.2018, 08:00
Kapitał początkowy odzwierciedla przebieg kariery zawodowej przed 1 stycznia 1999 r. i jest częścią nowej emerytury. Emerytura ta obliczana jest przez podzielenie zwaloryzowanej kwoty tego kapitału, składek emerytalnych i środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę.

Kapitał początkowy odzwierciedla przebieg kariery zawodowej przed 1 stycznia 1999 r. i jest częścią nowej emerytury. Emerytura ta obliczana jest przez podzielenie zwaloryzowanej kwoty tego kapitału, składek emerytalnych i środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę.źródło: ShutterStock

Obecnie ZUS sztucznie podnosi kapitał początkowy o liczbę lat, jakie zostały wnioskodawcy do ukończenia 60. lub 65. roku życia. Wcześniej okres ten był dłuższy, dlatego wcześniejsze emerytury były wyższe.

Przepisy obniżające od 1 października 2017 r. wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn pozwalają przejść wcześniej na emeryturę, ale także wpływają na zasady obliczania wysokości świadczeń. Jedna ze zmian dotyczy sposobu zwiększania kapitału początkowego dla osób przechodzących na wcześniejszą emeryturę. Jak się okazuje, może się ona okazać niższa niż ta wyliczana przed zmianą przepisów.

Zamiast składek przed 1999 rokiem

Kapitał początkowy odzwierciedla przebieg kariery zawodowej przed 1 stycznia 1999 r. i jest częścią nowej emerytury. Emerytura ta obliczana jest przez podzielenie zwaloryzowanej kwoty tego kapitału, składek emerytalnych i środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie w ZUS przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę. Kapitał początkowy jest ustalany wyłącznie dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., które przed 1 stycznia 1999 r. same za siebie opłacały składki na ubezpieczenie społeczne (np. prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą) lub za które składki opłacali płatnicy składek (np. pracownicy).

W określonych przypadkach ZUS ustala kapitał początkowy również osobom urodzonym przed 1949 r. – gdy spełniają warunki do obliczenia emerytury według nowych zasad, bo kontynuują ubezpieczenia po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego i złożyli wniosek o emeryturę po 31 grudnia 2008 r. W ich przypadku kapitał początkowy jest obliczany przez pomnożenie kwoty emerytury ustalonej na 1 stycznia 1999 r. (emerytury hipotetycznej) i średniego dalszego trwanie życia dla osób w wieku 62 lat, tj. przez 209 miesięcy. Przy czym uwaga! Emeryturę hipotetyczną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu tzw. starej emerytury z pewną modyfikacją. W efekcie tzw. część socjalna – stanowi 24 proc. kwoty bazowej z II kwartału 1998 r. (tj. 1220,89 zł) – jest mnożona przez współczynnik (obrazuje on, w jakim stopniu osoba ubezpieczona spełniła warunki wymagane do przyznania emerytury na 1 stycznia 1999 r.). Do tego dochodzi część należna za okresy składkowe (po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok tych okresów) oraz część należna za okresy nieskładkowe (po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok tych okresów).

Ustalony w ten sposób kapitał początkowy podlega następnie waloryzacji na zasadach przewidzianych w ustawie emerytalnej, co znacznie podwyższa jego wartość uwzględnianą przy obliczeniu nowej emerytury. Kapitał początkowy jest więc niejako przełożeniem kwoty świadczenia ustalonej według starych zasad na koniec 1998 r. na określoną kwotę ewidencjonowaną na koncie ubezpieczonego w ZUS, wchodzącą w skład obliczenia nowej emerytury.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • sekretarka1(2019-09-02 23:26) Zgłoś naruszenie 20

    Emeryci czerwcowi powinni się skrzyknąć na portalu Emeryt to brzmi dumnie i tam są już osoby które by im pomogły napisać wspólne pismo i pokierowałyby gdzie wysłać . Emeryci czerwcowi bierzcie sprawy w swoje ręce.

    Odpowiedz
  • on(2019-06-22 14:53) Zgłoś naruszenie 31

    Emeryci czerwcowi skrzyknijmy się, walczy o swoje pieniądze, może pozew zbiorowy do Sądu Państwo nas okrada, sami nam nie oddadzą naszych pieniędzy. Mają pieniądze dla patologii, a dla nas nie. Nam sie te pieniądze należą za naszą ciężką pracę. Emeryci czerwcowi do dzieła!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • gość(2018-03-28 08:47) Zgłoś naruszenie 90

    Kiedy Państwo uporządkuje czerwcowe emerytury ? Nie może tak być,że osoba przechodzaca na emeryturę w czerwcu traci bardzo wiele w stosunku do emerytur wyliczonych w pozostałych miesiącach. Zajmujemy sie co rusz nowymi inicjatywami, nowymi rozwiązaniami a nie potrafimy czy nie chcemy ??? uporac się z krzywdzacymi przepisami dot. wyliczania wcześniejszych emerytur . Ta krzywda bardzo boli. Jak chcemy budować szacunek do obowiązującego prawa kiedy to prawo jest niesprawiedliwe. Czas naprawić to.

    Odpowiedz
  • mark(2018-03-26 06:47) Zgłoś naruszenie 161

    Dalej udzie w wieku 60+,ze stażem pracy 40+ pozostają bez żadnych środków do życia.Bez pracy ,zdrowia ,zupełny śmietnik .o pracy mogą sobie pomarzyć .Działalność gospodarcza musieli zlikwidować z powodu krach na rynku,różowo jest tylko w TVpis w rzeczywistości wszystkie małe firmy padają i pozostaje śmietnik do 65 roku życia.Taki dramat to tylko w tym kraju.Człowiek po 40 latach pracy skazany jest na MOPS - tragedia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • MR YZ(2018-03-25 15:27) Zgłoś naruszenie 52

    FUS niedomaga z powodu luki demograficznej spowodowanej złą polityką prorodzinną (szerzej polityką demograficzną) głównie za rządów PO i SLD oraz od 1990 d0 2005 roku oraz przymusową emigracją zarobkowej (duże bezrobocie wśród młodych za ich rządów) za rządów PO młodych Polaków zagranicę. Program 500+ czyli świadczenie wychowawcze ma poprawić wskaźniki demograficzne i jest jednym z czynników które ma skłonić do powrotów Polaków z emigracji zarobkowej. Świadczenia 500+ jest po to by system gwarantowanych świadczeń z FUS się nie załamał ale dotyczy to także szerszego problemu czyli gwarancji otrzymywania świadczeń publicznych finansowanych z danin publicznych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • soll(2018-03-25 11:04) Zgłoś naruszenie 273

    Liczą, liczą, i co roku emerytury są mniejsze, tak nas rząd robi w bambuko, wystarczy, że zmienią wskaźniki na swoją korzyść i już mamy mniej, bo przecież potrzebne są pieniądze dla młodych zdrowych jak byk rodziców na 500+

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inepsektor Pracy(2018-03-24 15:56) Zgłoś naruszenie 330

    Kapitał poczatkowy,ZUS,KRUS,Emerytury Górników ,wojskowych i milicji finansowane z innych w ZUS, Wiek Emerytalny ,Donald Tusk i inne mafie, igrzyska olimpijskie i przeciwPOwodziowe stadiony narodowe też finansowane z ZUS --przeciez to jeden wielki ,gigantyczny przekręt narodowy. , ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. I wszystko to w sytuacji :Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyr

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zawieszona(2018-03-24 13:11) Zgłoś naruszenie 203

    A kiedy PIS naprawi art. 25 ust.1b ustawy emerytalnej wprowadzonej bez okresu przejściowego dla najsłabszych (mundurowi dostali 12 lat a kobiety ur. w 1953 ani jednego dnia) i który zadziałał wstecz do 2008 r i dyskryminuje najsłabszych ze względu na płeć i rok urodzenia??? Czy Polacy wierzą w dobrą zmianę??? W Polsce nie warto długo i uczciwie pracować. Kobiety 53 nie należały ani do ZOMO ani ORMO ani SB ani OFE - były wyłącznie w ZUS i tam uczciwie przez kilkadziesiąt lat odprowadzały składki a w dniu ukończenie 60 roku życia zawieszono IM powszechne emerytury, bo tak działa prawo w Polsce. Emerytura dla tych kobiet nie była przywilejem takie było prawo również dla wcześniej urodzonych, a kobiety 53 nie mogły się wyzbyć wycofać czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze w państwa prawa emerytury.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • mifin@wp.pl(2018-03-24 13:04) Zgłoś naruszenie 122

    Dlaczego w ustawie nie ma zawartych sankcji dla pracodawcy, który notorycznie uchyla się od obowiązku wystawienia Rp-7 i uniemożliwia tym samym ustalenia wysokości kapitału początkowego we właściwej wysokości?! Trzeba aż lecieć do sądu - do jakiego? - żeby takie ścierwo przymusić do wykonania obowiązku ustawowego? Jaki cel miał ustawodawca, by poprzez brak takich sankcji stwarzać obywatelowi dodatkowe trudności w zebraniu kompletnej dokumentacji potrzebnej do ustalenia emerytury?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • DWitkowska(2018-03-24 09:12) Zgłoś naruszenie 131

    Doliczyć do kapitału początkowego zarobki z pracy w polskich państwowych firmach zagranicą. Natychmiast! Ryczałt jak za tę samą czyjąś pracę w kraju to GRANDA! Mamy zaświadczenia, nawet miesięczne. Mamy świadków. Umów nie było? Ani z Libią ani z Rosją? W przypadku Dromexu niektórzy mamy też tzw. " libijskie umowy" zawierane na miejscu, prawda panie Assanowicz? Zarabialiśmy nie równowartość 10 dolarów jak w Polsce ale znacznie więcej. Czekam na zmianę decyzji. I nie zrezygnuję z roszczeń. Nie pracowałam chyba na emerytury siwaków i kukuryków oraz innych, którzy z tych układów wyrośli i mają się znakomicie na emeryturach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • xxx(2018-03-24 08:24) Zgłoś naruszenie 1512

    Przecież jest jasne, że jak się chce wcześniej przejść na emeryturę to miesięcy dożycia jest więcej a emerytura przez to mniejsza. Ludzie by chcieli krócej pracować ale dostawać wyższe emerytury. Sami wybrali, nie ma co płakać.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz