statystyki

Niektórzy mogą pobierać świadczenie przedemerytalne zamiast emerytury

autor: Marek Opolski29.03.2018, 10:49; Aktualizacja: 29.03.2018, 11:02
Świadczenia przysługujące przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego przysługują określonym grupom osób albo, jak ma to miejsce w przypadku świadczeń przedemerytalnych, w wyniku zajścia wymienionych w przepisach szczególnych okoliczności.

Świadczenia przysługujące przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego przysługują określonym grupom osób albo, jak ma to miejsce w przypadku świadczeń przedemerytalnych, w wyniku zajścia wymienionych w przepisach szczególnych okoliczności.źródło: ShutterStock

Dotyczy to osób, które nabyły do niego prawo przed 1 października 2017 r. W przeciwieństwie do innych nie utracą go, gdy ukończą 60 lub 65 lat.

Obniżony wiek emerytalny

Dzisiaj kolejny tekst w cyklu dotyczącym obniżenia wieku emerytalnego. Okazuje się, że zmiany, które weszły w życie 1 października 2017 r., nie tylko pozwalają przejść wcześniej na emeryturę, ale także mają wiele innych konsekwencji dla ubezpieczonych.

W określonych przypadkach ZUS może przyznać świadczenie o charakterze zbliżonym do emerytury jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Chodzi o: świadczenie przedemerytalne, emeryturę pomostową oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. zmieniło także zasady ustalania okresu, w którym świadczenia te przysługują. Przepisy przejściowe zawarte w nowelizacji pozwoliły dotychczasowym świadczeniobiorcom zachować uprawnienia aż do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Dla kogo


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Insp Pracy -to jest kłamstwo -obnizenie(2018-04-05 11:43) Zgłoś naruszenie 60

    .........To jest nieprawda że wszystkim ponownie obniżono wiek emerytalny . W najgorszej i najPOdlejszej sytuacji zostały osoby zatrudniane za komuny i później od 15r zycia , w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych --ludzi Tych wręcz Okradziono cynicznie i bezczelne ze złamaniem wszystkich zasad i praw zawartych w Konstytucji RP --: Zastanawiające jest jak szybko i dokładnie zapomniano wstecznie działającej bo z 2008r na 1998r Ustawie o Emeryturach POmostowych okradającej aż w 13 punktach bezprawnie (niekonstytucyjnie) robotników z pracy w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach lecz dającej Im zamiennie rekompensaty za tą krzywdę jednak pod warunkiem: że dożyją nowego wieku emerytalnego

    Odpowiedz
  • Inspekt Pracy do PiS -przestańcie okradać robotnik(2018-04-05 11:38) Zgłoś naruszenie 60

    500+ wspaniała inicjatywa ,tyle że "nie można nie płacić pracownikowi a rozdawać ubogim" . Tak ,tak . Mamy w tym kraju osoby z 45 letnim stażem pracy ,zatrudniane za komuny w soboty , świeta ,nadgodziny bez dni zamiennie wolnych,zatrudniane w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,nawet przy promieniowaniu izotopowym i co ? -maja prawo do emerytury ze względu na staż?!-- oto przyklad jak się nie płaci spracowanym robotnikom a rozdaje nie swoje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane