statystyki

Niektórzy mogą pobierać świadczenie przedemerytalne zamiast emerytury

autor: Marek Opolski29.03.2018, 10:49; Aktualizacja: 29.03.2018, 11:02
Świadczenia przysługujące przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego przysługują określonym grupom osób albo, jak ma to miejsce w przypadku świadczeń przedemerytalnych, w wyniku zajścia wymienionych w przepisach szczególnych okoliczności.

Świadczenia przysługujące przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego przysługują określonym grupom osób albo, jak ma to miejsce w przypadku świadczeń przedemerytalnych, w wyniku zajścia wymienionych w przepisach szczególnych okoliczności.źródło: ShutterStock

Dotyczy to osób, które nabyły do niego prawo przed 1 października 2017 r. W przeciwieństwie do innych nie utracą go, gdy ukończą 60 lub 65 lat.

Obniżony wiek emerytalny

Dzisiaj kolejny tekst w cyklu dotyczącym obniżenia wieku emerytalnego. Okazuje się, że zmiany, które weszły w życie 1 października 2017 r., nie tylko pozwalają przejść wcześniej na emeryturę, ale także mają wiele innych konsekwencji dla ubezpieczonych.

W określonych przypadkach ZUS może przyznać świadczenie o charakterze zbliżonym do emerytury jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Chodzi o: świadczenie przedemerytalne, emeryturę pomostową oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Obniżenie wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. zmieniło także zasady ustalania okresu, w którym świadczenia te przysługują. Przepisy przejściowe zawarte w nowelizacji pozwoliły dotychczasowym świadczeniobiorcom zachować uprawnienia aż do ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego.

Dla kogo


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Insp Pracy -to jest kłamstwo -obnizenie(2018-04-05 11:43) Zgłoś naruszenie 60

    .........To jest nieprawda że wszystkim ponownie obniżono wiek emerytalny . W najgorszej i najPOdlejszej sytuacji zostały osoby zatrudniane za komuny i później od 15r zycia , w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych --ludzi Tych wręcz Okradziono cynicznie i bezczelne ze złamaniem wszystkich zasad i praw zawartych w Konstytucji RP --: Zastanawiające jest jak szybko i dokładnie zapomniano wstecznie działającej bo z 2008r na 1998r Ustawie o Emeryturach POmostowych okradającej aż w 13 punktach bezprawnie (niekonstytucyjnie) robotników z pracy w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach lecz dającej Im zamiennie rekompensaty za tą krzywdę jednak pod warunkiem: że dożyją nowego wieku emerytalnego

    Odpowiedz
  • Inspekt Pracy do PiS -przestańcie okradać robotnik(2018-04-05 11:38) Zgłoś naruszenie 60

    500+ wspaniała inicjatywa ,tyle że "nie można nie płacić pracownikowi a rozdawać ubogim" . Tak ,tak . Mamy w tym kraju osoby z 45 letnim stażem pracy ,zatrudniane za komuny w soboty , świeta ,nadgodziny bez dni zamiennie wolnych,zatrudniane w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,nawet przy promieniowaniu izotopowym i co ? -maja prawo do emerytury ze względu na staż?!-- oto przyklad jak się nie płaci spracowanym robotnikom a rozdaje nie swoje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane