Nowe limity dorabiania 2018: Zobacz, kiedy ZUS zmniejszy lub zawiesi emeryturę

autor: Agnieszka Brzostek21.02.2018, 09:47; Aktualizacja: 12.09.2018, 12:21
Zmniejszenie emerytury lub renty następuje w przypadku przekroczenia o co najmniej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Zmniejszenie emerytury lub renty następuje w przypadku przekroczenia o co najmniej 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia.źródło: ShutterStock

Od 1 marca 2018 r. zmienia się kwota, do której emeryci lub renciści mogą dorobić bez ryzyka zmniejszenia świadczenia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • noja(2018-02-21 21:38) Zgłoś naruszenie 81

    Pani Agnieszka Brzostek, proszę sprawdzić jak liczy się limity, a potem pisać. Bo na razie to wyszły bzdury.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • noja(2018-02-21 22:02) Zgłoś naruszenie 43

    Bez ograniczeń mogą dorabiać także osoby, które osiągają przychód z tytułu pracy nie podlegającej ubezpieczeniom społecznym, czyli na przykład na umowie zlecenia czy o dzieło ... no to kolejna bzdura, a nawet dwie. Od umów zlecenia płaci się składki na FUS, a mając umowę o dzieło rencista w razie przekroczenia progu musi o tym poinformować ZUS np. rencista socjalny.

    Odpowiedz
  • noja(2018-02-22 16:30) Zgłoś naruszenie 43

    Komunikat Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 lutego 2018 r. w sprawie kwot przychodu odpowiadających 70% i 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2017 r. stosowanych przy zmniejszaniu albo zawieszaniu emerytur i rent -Monitor Polski 2018 poz. 211 1) 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2017 r. wynosi 3161,70 zł; 2) 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2017 r. wynosi 5871,70 zł. ... a nie jakieś do 3 161,68 zł brutto - bez zmniejszenia świadczenia, od 3 161,68 zł do 5871,697 zł Kto zarabia 5871,697 zł lub 5871,786 zł itp.?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • asan(2018-10-01 17:30) Zgłoś naruszenie 30

    Przychody średniomiesięczne w roku podatkowym? Przychody sumaryczne w roku podatkowym, czy może przychód jednorazowy w danym miesiącu? O jaki zarobek dodatkowy chodzi? Załóżmy, że rencista na umowę zlecenie w dwa tygodnie października zarobi 10 tyś Pln i do końca roku 0. Co z tego wynika. Jeśli zarobi 10tyś w grudniu , a później nic to co?

    Odpowiedz
  • polak1(2018-10-07 14:36) Zgłoś naruszenie 00

    tysiace polakow pracuje na czarno i zus nic z tym nie robi a na wozkutrzea zyc za 900 zloty

    Odpowiedz
  • MK (2018-10-21 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    Zakłamany Kraj co innego pisane a co innego robione

    Odpowiedz
  • Annaroguska@21com(2018-12-01 01:13) Zgłoś naruszenie 11

    Jeżeli państwo placiłoby emeryturę chociaż 1800zl na rękę po przepracowaniu 40 lat to emeryci siedzieliby w domku i nie zajmowali miejsca pracy młodym a przy jałmużnie jaką płaci państwo emeryt jest po prostu zmuszony do pracy a powinien już odpoczywać bo już się napracował zajmijcie się tym ¡!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • radicz889@op.pl(2018-12-07 02:26) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz pytanie dorobić tyle na rencie można z rentą czy nie wliczając renty i czy jak przekroczę 200 zł to czy rzeczywiście coś się stanie czy to bujda na resorach proszę o odpowiedź na email. z góry dziękuje

    Odpowiedz