statystyki

Uciekła od męża i straciła emeryturę z KRUS

autor: Michał Culepa13.09.2018, 07:58; Aktualizacja: 13.09.2018, 08:23
Sąd Najwyższy podkreślił, że wnioskodawczyni od 10 lat nie prowadziła gospodarstwa

Sąd Najwyższy podkreślił, że wnioskodawczyni od 10 lat nie prowadziła gospodarstwaźródło: ShutterStock

Opuszczenie gospodarstwa rolnego i niepoinformowanie o tym KRUS powoduje utratę tytułu do ubezpieczenia i co za tym idzie – niemożność uzyskania emerytury rolniczej stwierdził Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy był wniosek o przyznanie emerytury rolniczej, który w maju 2015 r. złożyła Stanisława H. KRUS odmówił jego uwzględnienia, a dodatkowo wydał decyzję w sprawie ustania tytułu do ubezpieczeń rolniczych z końcem roku 2005, czyli 10 lat wstecz.

Stanisława H. prowadziła od 1981 r. wspólnie z mężem gospodarstwo rolne. Około 2001 r. wyprowadziła się jednak wraz z szóstką dzieci do miejscowości odległej o 32 km od wsi, w której położone było gospodarstwo. Powodem było nałogowe pijaństwo męża pani H. Niedługo potem wydzierżawił on grunty rolne i wyprowadził się z domu. Umowę zawarto notarialnie na pięć lat, a po jej wygaśnięciu dzierżawca nadal użytkował pole, płacąc podatki i inne należności. Stanisława H. zerwała kontakty z mężem alkoholikiem, ale co pewien czas przyjeżdżała do dawnego domu, gdzie uprawiała ogródek warzywny i zbierała drewno na opał.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane