statystyki

Uciekła od męża i straciła emeryturę z KRUS

autor: Michał Culepa13.09.2018, 07:58; Aktualizacja: 13.09.2018, 08:23
Sąd Najwyższy podkreślił, że wnioskodawczyni od 10 lat nie prowadziła gospodarstwa

Sąd Najwyższy podkreślił, że wnioskodawczyni od 10 lat nie prowadziła gospodarstwaźródło: ShutterStock

Opuszczenie gospodarstwa rolnego i niepoinformowanie o tym KRUS powoduje utratę tytułu do ubezpieczenia i co za tym idzie – niemożność uzyskania emerytury rolniczej stwierdził Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy był wniosek o przyznanie emerytury rolniczej, który w maju 2015 r. złożyła Stanisława H. KRUS odmówił jego uwzględnienia, a dodatkowo wydał decyzję w sprawie ustania tytułu do ubezpieczeń rolniczych z końcem roku 2005, czyli 10 lat wstecz.

Stanisława H. prowadziła od 1981 r. wspólnie z mężem gospodarstwo rolne. Około 2001 r. wyprowadziła się jednak wraz z szóstką dzieci do miejscowości odległej o 32 km od wsi, w której położone było gospodarstwo. Powodem było nałogowe pijaństwo męża pani H. Niedługo potem wydzierżawił on grunty rolne i wyprowadził się z domu. Umowę zawarto notarialnie na pięć lat, a po jej wygaśnięciu dzierżawca nadal użytkował pole, płacąc podatki i inne należności. Stanisława H. zerwała kontakty z mężem alkoholikiem, ale co pewien czas przyjeżdżała do dawnego domu, gdzie uprawiała ogródek warzywny i zbierała drewno na opał.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane