Uścińska: Ponad 160 tys. osób z emeryturą poniżej minimalnej, a będzie ich więcej

autor: Grzegorz Osiecki21.02.2018, 07:26; Aktualizacja: 28.02.2018, 11:20
Gertruda Uścińska / fot. Wojtek Górski

Gertruda Uścińska. Fot. Wojtek Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rośnie liczba osób o krótkich karierach zawodowych lub zatrudnianych w ramach umów, od których nie są odprowadzane składki lub odprowadza się je w minimalnej wysokości. Takich osób jest o wiele za dużo, najwięcej w całej Unii Europejskiej - mówi w wywiadzie dla DGP Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (59)

  • Fan(2018-02-21 09:28) Zgłoś naruszenie 357

    Ciekawe ile lat ktos pracowal napewno nie 40 lat to nie placzcie

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2018-02-21 09:43) Zgłoś naruszenie 2712

    I bardzo dobrze-- powinno sie wprowadzić zasade składki socjalnej czyli obowiazek odprowadzania tylko składki minimum na socjalne starcze zabezpieczenie. Reszte niech sobie Każdy nawet w browarze inwestuje. Nie bedzie potem taki Tusk (ktory powinien garować w kamieniołomach za to) mówić "udowodnijcie Mi że te pieniądze są Wasze " i ciach je na przeciwPOwodziowy stadion narodowy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • FORKLIFT Revolution Jacobins Ole!(2018-02-21 10:04) Zgłoś naruszenie 313

    Prawo według którego działa i rozlicza swą działalność ZUS i inne podobne instytucje opieki i pomocy społecznej musi iść precz. Światowy system polityczno ekonomiczno społeczny według którego to wszystko działa musi iść precz. Jak nie, to Ziemia i Świat jaki mamy dziś pójdzie precz. Zobaczycie już niedługo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kasia P.(2018-02-21 12:19) Zgłoś naruszenie 124

    Ja mam dziś 43 lata pracy składkowe + 3 lata nieskładkowe (ur. wychowawczy) = 46 lat. Prognoza w ZUS-ie mojej em. była o 150,- zł większa niż po przeliczeniu jej formalne. Czyli idąc teraz na emeryturę nie dostaję całej, bo to emerytura wcześniejsza. Nie mówi głośno. Gdy dotrwam do 67 r. życia dostanę pełną emeryturę. Reasumując lata pracy nie grają roli. Jeden pracuje 20, inny 25 itd.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • I(2018-02-21 12:51) Zgłoś naruszenie 249

    a z jakiej racij emerytury ,z pięcioletnim lub do 20 lat pracy ma miec emeryture ,to chyba przekret ,staz wymagany aby wyplacic emeryture powinien byc z najmniej 20 lat skladek ,a reszta po jalomuzne do MOPR ,ZASILKI ,A NIE ZUS ,BO TRACA NA TYM INNI KTORZY MAJA NAWET ,30 LAT 40 LAT SKŁADEK ,NIE MAJĄ WLICZANEJ WYSŁUGI LAT STAZU PRACY I JESZCZE PODATKI PŁACĄ TO PRAWIE NA ROWNI WYCHODZĄ CO CI KTORZY W WIEKU PRODUKCYJNYM OBIJALI SIE LICZĄC NA INNYCH

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • taxi(2018-02-21 13:17) Zgłoś naruszenie 206

    szkoda że nie powiedziała o Ukraińcach, bo im pełna emerytura należy się po kilku miesiącach pracy w Polsce

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kolo(2018-02-21 13:19) Zgłoś naruszenie 408

    Znieść emerytury minimalne, płacić tyle, ile z wyliczenia, zastapić KRUS - ZUSEM. Wtedy będą pieniądze dla pracowitych a lenie i kombinatorzy dostaną tyle, na ile zasłużyli.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kasia(2018-02-21 13:20) Zgłoś naruszenie 312

    A co ze składkami emerytalnymi pracowników, którzy nie doczekali emerytury/zmarli/??????.Z mojej klasy już kilka osób zmarło.A ja do osiągnięcia emerytury mam jeszcze prawie 10 lat.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Arek(2018-02-21 14:18) Zgłoś naruszenie 201

    Mój ojciec pracował od 17 roku życia,całe życie czekał na emeryturę,snuł plany co zrobi gdzie pojedzie.Nigdy nie chorował,nie leżał w szpitalu.Zmarł 4 mce przed emerytura na zakrzep w tętnicy płucnej po banalnym złamaniu nogi.I pytam się teraz gdzie są jego składki???Ludzie nie zdają sobie sprawy jak życie jest kruche i ulotne,jak przy majestacie śmierci takie sprawy jak emerytury są bez znaczenia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 40 lat pracy (2018-02-21 14:19) Zgłoś naruszenie 176

    Powinny być wprowadzony staż pracy by przechodzić na emeryturę kobiety po 35 latach pracy a mężczyzni po 40 latach pracy to by było sprawiedliwie a nie wiek i zaraz by nie było tylu chętnych na emerytury pracowałeś tyle lat dostajesz emeryturę nie pracowałeś dostajesz tyle byś przeżył .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emerytka(2018-02-21 14:28) Zgłoś naruszenie 103

    ci co teraz odchodzą uczciwie odprowadzali składki , a emerytura nędzna. Młodzi odprowadzają składki najniższe reszta pieniędzy pod stołem i życie jest piękne. Ciekawe jaką będą mieć emeryturę. Ja wykształcenie wyższe -po 35 latach pracy 1400brutto

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zsdgsdh(2018-02-21 14:42) Zgłoś naruszenie 139

    Nie warto płacić składek.Z tego co nazbierałem nie dostanę nawet połowy.ZUS to największy przekręt po 1945 roku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ci o Krótkich Karierach .. jeszcze nie nabyli praw(2018-02-21 15:12) Zgłoś naruszenie 62

    Na razie na Emki idą Szczęśliwcy ....co 3/4 życia przepracowali z Komuny gdy był nakaz pracy. Poczekaj Waćpanna jak się zestarzeją Obecne Pokolenia pracujących na czarno, dorywczo i ciągle szukający pracy.......To dopiero będzie dramat...... A jak dojdą Emeryci z Powojennych Wyży Demograficznych - To SUPERDRAMAT. Radzę już szukać sobie kwater w Państwach które nie mają Tak Dramatycznej Demografii jak Polska !!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Do Minister(2018-02-21 17:20) Zgłoś naruszenie 137

    Dopóki nie zobaczę tuska z przebitym bokiem jegi ,z podziurawionymi dłoniami jego ,martwego lub w kamieniołomach za to wszystko co nam uczynił jak nas okradł to nie uwierze w zaden system.

    Odpowiedz
  • Janek(2018-02-21 20:00) Zgłoś naruszenie 101

    Pani Prezes niech się nie martwi o tych co maja niską emeryturę i mały staż pracy bo oni mało zarabiali i wiedzieli o tym. Nikt się nie martwi o tych, którzy przepracowali 40 i więcej lat a nie dostaną emerytury bo nie mają wieku. Nie dostaną też zasiłku bo nie maja odpowiedniego wieku. To jest problem którego poprzednia i obecna władza nie zauważa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Matka polka50+(2018-02-21 20:14) Zgłoś naruszenie 80

    PRZEZ 8 LAT RZADÓW PO-PSL W POLSCE JAK GRZYBY PO DESZCZU POWSTAWALY AGENCJE PRACY KTÓRE TO ZATRUDNIALY TYLKO NA UMOWACH ŚMIECIOWYCH MILIONY POLAKOW NIE ODROWADZAJAC PEŁNEGO OSKLADKOWANIA.BYŁY TAKIE AGENCJE CO DAWALY 4 UMOWY SMIECIOWE W MIESIACU OD PONIEDZIALKU DO PIATKU A TAKŻE BYŁO PRZYZWOLENIE NA PRACĘ W SZAREJ STREFIE BO BIZNES MUSIAŁ SIĘ ROZWIJAĆ. A PIP MALA BIZNESMENOM NIE PRZESZKADZAC WIEC ZABRALI IM POLITYCY SYSTEM KAR DLA NIEUCZCIWYCH PRACODAWCOW.ZRESZTĄ STAWKI PLAC PRZEZ 8 LAT BYŁY NA POZIOMIE 5-6ZL NA GODZINĘ WIEC TO WSZYSTKO BYŁO ZA PRZYZWOLENIEM RZADZACYCH KTÓRZY SAMI MÓWILI ŻE ZA KILKA LAT JUŻ ZUSU NIE BĘDZIE W POLSCE .A TERAZ PRETENSJA DO TYCH LUDZI ZE PELNYCH SKŁADEK NA KONTACH NIE MAJĄ ALBO MAJĄ MAŁE! !!!ALE TO NIE ZNACZY ZE CI LUDZIE NIE PRACOWALI???NAWET JAK PRACOWAL NA CAŁY ETAT TO PRYWACIARZ ODPROWADZAL W HANDLU ,USŁUGACH SKŁADKI OD POŁOWY ZAROBKOW ZRESZTĄ TERAZ TEZ TAK ROBIĄ NADAL PRYWACIARZE.A TEN NIEPELNY ETATA CZY CZEŚĆ ETATU CZY ZLECENIE NIE LICZY SIĘ JAKO PEŁNY OKRES SKLADKOWY KOBIETOM. TO POPRZEDNI POLITYCY I LOBBING W SEJMIE I SENACIE AGENCJI PRACY DOPROWADZIŁO DO TEGO ZE LUDZIE NIE MAJĄ SKŁADEK ZUS NA KONTACH CHOĆ UCZCIWIE LATAMI PRACOWALI JAKO" NAJEMNIK" AGENCYJNY CZY "POCIERAK " U PRYWACIARZA.TAKI STAN BYŁ DO PRZEWIDZENIA I TO POLITYCY ZA TO PONOSZĄ ODPOWIEDZIALNOŚC ORAZ TO ZE CAŁY SYSTEM EMERYTALNY ZOSTAL ROZMONTOWANY ABY BUDZET RATOWAC NASZYMI SKŁADKAMI. TO TRYBUNAŁ POWINIEN SIĘ TEMU PRZYJRZEĆ ZE ZOSTALIŚMY OSZUKANI KILKA RAZY PRZEZ POLITYKÓW. MAŁE EMERYTURY TO NIE WINA LUDZI CO PRACOWALI TYLKO OSZUSTWA AGENCJI I PRYWACIARZY I KORPORACJI.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • RAK(2018-02-21 21:36) Zgłoś naruszenie 30

    czy POLSKA JEST POLSKA ? CZY POLSKA JEST DLA POLAKOW ? ZABAWA KOLEJNYCH ELIT RZADZACYCH W POLSCE POLAKAMI NIETRZEBA LUDZIOM ROBIC SIECZKI Z MUZGU NIETRZEBA BYLO WPROWADZAC DEWALORYZACJI REWALORYZACJI NIETRZEBA BYLO WYMIENIAC PIENIEDZY I TRACIC ICH NA WYMIANE TABLIC ZE ZMIANA ROKU CZY NAZW ULIC NA WYMIANE DOWODOW OSOBISTYCH NIETRZEBA BYLO WYMAZYWAC TEJ HISTORI NASZYCH DZIADOW BO PRAWO POLSKIE TO BEZPRAWIE I UPADLANIE LUDZI CIEZKO PRACUJACYCH

    Odpowiedz
  • miki(2018-02-21 21:59) Zgłoś naruszenie 51

    Jeśli liczba rencistów tak drastycznie spadła to ja się pytam. Dlaczego obowiązkowa składka rentowa jest dalej na tak wysokim poziomie. Co się dzieje z naszymi pieniędzmi? Część pieniędzy ze składki rentowej można przesunąć do składki emerytalnej, wtedy kapitał emerytalny będzie większy a to się wiąże z wyższymi emeryturami. Rząd woli położyć łapę na naszej kasie i sobie przyznawać wysokie premie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Emeryt ren(2018-02-21 22:03) Zgłoś naruszenie 21

    Jedyny pożytek z wystąpień Pani Prof. Prezes z ZUS był taki ,że jak położyłem gazete ze zdjęciem i wywiadem ( wspólnedziałanie działanie na rzecz seniora z Min.Pracy) w kuchni był taki „ ze pozbyłem sję mrówek Faraona“ a walczyłem z nimi kilka miesiecy“...

    Odpowiedz
  • Warsz1417(2018-02-21 23:07) Zgłoś naruszenie 39

    ciamajda, a ja też przechodząc obok nekrologów widzę 90-95 lat! Pojedynczych przypadków śmierci 50-latków jak i 95-latków NIE WOLNO uogólniać i twierdzić, że NIKT nie dożywa emerytury! Najwięcej i najgłośniej krzyczą największe NIEROBY! Należało się uczyć, a nie rzucać w szkołę kamieniami! Pozdrowienia dla qwerty!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz