Obniżenie wieku emerytalnego: Przeciętnie emerytury męskie są wyższe o 67 proc. od kobiecych i wynoszą 2699 zł

autor: Grzegorz Osiecki04.01.2018, 11:52; Aktualizacja: 04.01.2018, 12:00
Aż 88 tysięcy osób, czyli 29 proc. z tych, którym świadczenie jest wypłacane, pobierało wcześniej inne świadczenia, na przykład przedemerytalne.

Aż 88 tysięcy osób, czyli 29 proc. z tych, którym świadczenie jest wypłacane, pobierało wcześniej inne świadczenia, na przykład przedemerytalne.źródło: ShutterStock

Do końca roku ZUS rozpatrzył 395 tysięcy wniosków z ustawy obniżającej wiek emerytalny, ale wypłaca emerytury niespełna 313 tysiącom emerytów. To mniej niż zakładał w prognozach do ustawy obniżającej wiek, szacował wtedy, że emerytury będzie pobierało 331 tysięcy osób.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • To jest nieprawda----Inspektor Pracy--(2018-01-04 19:09) Zgłoś naruszenie 293

    ..........To jest nieprawda że wszystkim ponownie obniżono wiek emerytalny . W najgorszej i najPOdlejszej sytuacji zostały osoby zatrudniane za komuny i później od 15r zycia ,także w szkodliwych i nieb warunkach pracy ,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych --ludzi Tych wręcz Okradziono cynicznie i bezczelne ze złamaniem wszystkich zasad i praw zawartych w Konstytucji RP --a oto pełne w odpowiedzi uzasadnienie: Zastanawiające jest jak szybko i dokładnie zapomniano wstecznie działającej bo z 2008r na 1998r Ustawie o Emeryturach POmostowych okradającej aż w 13 punktach bezprawnie (niekonstytucyjnie) robotników z pracy w niebezpiecznych i szkodliwych warunkach lecz dającej Im zamiennie rekompensaty za tą krzywdę jednak pod warunkiem: że dożyją nowego wieku emerytalnego.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ela(2018-01-04 13:18) Zgłoś naruszenie 177

    Emerytury męskie są wyższe,bo wiadomo nie od dziś ,że mężczyzni przede wszystkim więcej zarabiali i zarabiają.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Paweł (2018-01-04 13:27) Zgłoś naruszenie 109

    Ile 2699 zł ha ha przeciętna emerytura kowalskiego to ledwo 1000 zł a czasami mniej ha ha skąd te kwoty? Z kapelusza?

    Odpowiedz
  • Voxveritas(2018-01-04 20:49) Zgłoś naruszenie 102

    Dopóki system emerytalny oparty będzie o publicznie głoszone kłamstwa, łamiące zasady konstytucyjnej równości Polaków po przez milionowe grupy niepłacące do systemu składek, chorych przywilejów emerytalnych dla następnych setek tysięcy lepszych towarzyszy i podobnych absurdów, dopóty nie będzie narzędziem zapewnienia Polakom godnych emerytur ani racjonalnego finansowania służby zdrowia. Tylko całkowita zmiana tego systemu na jeden sprawiedliwy wyrwany z łap politycznego koniunkturalizmu. Proponuję autorski program reformy ZUS dostosowany do współczesnych warunków społeczno-gospodarczych w Polsce , który może zmienić dzisiejszą patologie. Tylko Podstawowa Bazowa Emerytura dałaby szanse godnego życia nawet słabo zarabiającym. Wszyscy bez wyjątku musieliby oczywiście płacić jedną równą składkę przez okres np.40 lat. Po tym okresie składkowym nazbierałoby się prawa do emerytury obywatelskiej, równej dla wszystkich. Składka płacona przez 40 lat składkowych mogłaby wyglądać tak: - 500 zł na emeryturę + państwo dodawałoby 5% co rok za korzystanie z tych pieniędzy na emerytury aktualne - 300 zł na służbę zdrowia, która zostawała by do dyspozycji wojewódzkich samorządów dzielona za zakłady med. - 100 zł na świadczenie chorobowe, każdy może zachorować i potrzebować świadczenia w czasie choroby -- 80 zł na ubezpieczenie rentowe, każdy może ulec wypadkowi zatem dostanie rentę jak będzie niezdolny do pracy - 10 zł na aktywacje bezrobotnych, każdy może stracić pracę, trzeba mu pomóc - 10 zł na koszt administracji systemu, żeby wiadomo było ile wydają i mogą wydać na utrzymanie takiego systemu razem 1000 zł, specyficznego podatku celowego, oraz likwidacja przywilejów emerytalnych wszystkich ale wszystkich, zagwarantuje obywatelską emeryturę w wysokości ok. 2000 zł. Lub więcej w zależności od ilości wpływających środków. W tym systemie kobietom będącym na urlopie macierzyńskim i wychowawczym wliczano by ten czas do okresów składkowych. Ten system nadal pozostanie repartycyjny czyli dzisiejsi pracujący wpłacają na aktualne świadczenia emerytalne. Plus oczywiście solidna kwota wolna od podatków minimum 24 tys. w roku, jako standard cywilizowanego państwa, uzdrowi system emerytur, zatrudnienia i wysokości płac, zdejmując z pracodawców kaganiec pozapłacowych kosztów zatrudnienia oraz zmniejszając koszt utrzymania administracji i tworząc system przejrzystym.

    Odpowiedz
  • Ostatnie 5 lat pracy...A 1000zł różnicy ?????(2018-01-04 15:04) Zgłoś naruszenie 97

    To chore. Czy te ostatnie 5 lat jest aż tak ważne by wyceniać je aż na 1tys zł. Chyba to SuperPremia dla Mężczyzn za pracę do Śmierci.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lika(2018-01-06 18:22) Zgłoś naruszenie 71

    Połowa wnioskodawców o emeryturę w ostatnim okresie nie pracowała.Byli na utrzymaniu rodziny i korzystali z pomocy społecznej.Nikt starych zatrudnić nie chciał,a szczególnie tych,których obejmowałaby ochrona przedemerytalna.Emeryturę mają liczoną w/g kapitału początkowego i wpłaconych składek ,najczęściej od najniższej płacy.Stąd emerytura jest niewysoka.Ale mają choć jakiś grosz ,to lepsze niż nic.Choćby pracowali i 5 lat dłużej/pod warunkiem,że ktoś by ich zechciał/,to i tak składki od najniższej pensji nigdy nie spowodują znaczącego wzrostu emerytury.

    Odpowiedz
  • ANTYKACZORR(2018-01-06 16:36) Zgłoś naruszenie 63

    GŁUPIE PiS,ROZWALI SYSTEM EMERYTALNY I ZRUJNUJE TEN CHORY KRAJ!!!

    Odpowiedz
  • Piwonia(2018-01-06 01:02) Zgłoś naruszenie 40

    To absurd, zeby e,emeryt, który całe życie pracował na Państwo jeszcze podatki płacił! Niepelnosprawni i renciści płacą podatek. To chore! To grabierz! renta socjalna 724zł netto a nie 840 jak piszą.

    Odpowiedz
  • Alicja(2018-01-08 20:30) Zgłoś naruszenie 21

    MRPiPS: Kobiety w Polsce zarabiają średnio o 700 zł mniej niż mężczyźni »//oto jest główny powód niskich emerytur. Nie zmienia tego nawet fakt, że są kobiety, które nie rodziły, nie brały urlopów macierzyńskich i wychowawczych, nie chodzą na zwolnienia lekarskie ani na siebie, ani na dzieci. Wniosek: trzeba zmienić płeć???Gorzkie.

    Odpowiedz
  • *******(2018-01-05 08:40) Zgłoś naruszenie 16

    Ta kwota to brutt czy netto? Dlaczego dla jasności tego się nie pisze i mówi. Nigdy nie wiadomo, mi powiedzieli, że będę miała miała emeryturę w wysokości ok. 2600 zł już się rozkręciłam , że przejdę a tu masz muszę odliczyć podatek. I wyszło mi za 42 lata pracy coś mało. Proszę podawać konkretnie jakie emerytury na rękę .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz