statystyki

Obniżony wiek emerytalny: Warto złożyć wniosek o przeliczenie już pobieranego świadczenie

autor: Marek Opolski01.12.2017, 07:00
emeryt, emerytura

Przy ustalaniu wysokości emerytury ZUS stosuje się co do zasady tablicę średniego dalszego trwania życia obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie tego świadczenia.źródło: ShutterStock

Mogą się o to zwrócić osoby, którym przyznano ją przed 1 października 2017 r. ZUS zastosuje tablice średniego dalszego trwania życia obowiązujące w dniu ukończenia obniżonego wieku emerytalnego, o ile będzie to korzystniejsze.

Zmiany, które weszły w życie 1 października 2017 r., nie tylko pozwalają przejść wcześniej na emeryturę, lecz także mają wiele innych konsekwencji dla ubezpieczonych.

Obniżenie powszechnego wieku emerytalnego od 1 października 2017 r. wpływa nie tylko na to, od kiedy ZUS może przyznać emeryturę, ale również na samo obliczenie tego świadczenia. Po zmianie przepisów ZUS uwzględnia przy ustalaniu wysokości nowej emerytury tablicę średniego dalszego trwania życia obowiązującą w dniu ukończenia wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Mogą na tym skorzystać również te osoby, którym ZUS przyznał świadczenie emerytalne jeszcze przed październikiem 2017 r.

Im później, tym lepiej

Przypomnijmy: emerytura ustalana według nowych zasad jest obliczana przez podzielenie podstawy jej obliczenia (sumy składek emerytalnych i kapitału początkowego z uwzględnieniem ich waloryzacji) przez średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku przejścia na emeryturę. Im późniejszy to wiek, tym niższa jest wartość średniego dalszego trwania życia i tym wyższa jest wysokość emerytury.

Zasadą jest, że obliczając wysokość emerytury, ZUS ustala średnie dalsze trwanie życia (w ukończonych latach i miesiącach) dla wieku emerytalnego przewidzianego dla wnioskodawcy, o ile wniosek o emeryturę został zgłoszony w miesiącu osiągnięcia tego wieku lub przed tym miesiącem. W razie późniejszego zgłoszenia wniosku o emeryturę uwzględniane jest średnie dalsze trwanie życia właściwe dla wieku, jaki wnioskodawca osiągnął na dzień zgłoszenia tego wniosku.

Średnie dalsze trwanie życia dla konkretnego wieku wnioskodawcy jest ustalane na podstawie tablicy ogłaszanej corocznie przez prezesa GUS. Tablica ta obowiązuje od 1 kwietnia do 31 marca następnego roku. Obecnie (od 1 kwietnia 2017 r. do 31 marca 2018 r.) obowiązuje tablica ogłoszona komunikatem prezesa GUS z 24 marca 2017 r.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Emerytka(2017-12-01 16:00) Zgłoś naruszenie 130

  W tym roku W kwietniu Przeszłam na emeryturę na podwyższonym wieku tzn61 lat i 1 miesiąc Może ktoś z. Państwa orientuje się czy to ma sens na przeliczenie mojej emerytury teraz???

  Odpowiedz
 • Kaska(2017-12-03 17:35) Zgłoś naruszenie 70

  Przeszlam 2008r majac 55 lat na wczesniejsza z tytulu pracy w szczegolnych warunkach czy tez moge przeliczyc .Prosze o odpowiedz

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emerytka h(2017-12-01 10:32) Zgłoś naruszenie 60

  ja przeszłam na emeryture 2015 po podwyższeniu wieku do 67roku złożyłam wniosek o przeliczenie w listopadzie i dostałam odmowe więc komu się należy w internecie piszą że się należy a zus ma swoje zasady więc już nic z tego nie rozumie czy nie chce im się po prostu liczyć lepiej dać odmowe

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Wiola(2017-12-01 09:46) Zgłoś naruszenie 50

  Na emeryture przeszłam w 2007 r. w wieku 55 lat,czy jest szansa na przeliczenie mojej emerytury/

  Odpowiedz
 • emerytka(2017-12-05 09:23) Zgłoś naruszenie 30

  Po przejściu na emeryturę w podwyższonym wieku emerytalnym jest mniejsza średnia długość życia,więc nie ma to chyba sensu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane