statystyki

Ciągle jeszcze można przejść na emeryturę częściową

autor: Marek Opolski16.11.2017, 16:00
Osoby pobierające emeryturę częściową, mimo że nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, mogą dorabiać bez ograniczeń. Bez względu na przychód ZUS nie zawiesi im świadczeń.

Osoby pobierające emeryturę częściową, mimo że nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, mogą dorabiać bez ograniczeń. Bez względu na przychód ZUS nie zawiesi im świadczeń.źródło: ShutterStock

Osoby, które do końca września tego roku spełniły warunki wymagane do przyznania tego świadczenia, mogą jeszcze je uzyskać. Prawo do niego zachowają także ci, którym już jest wypłacane.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 16 listopada 2016 r., która od 1 października 2017 r. obniżyła wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, usunęła z polskiego systemu emerytalnego emeryturę częściową. Na mocy przepisów przejściowych zawartych w tej ustawie prawo do tego świadczenia zachowały jednak te osoby, które nabyły je pod rządami dotychczasowych przepisów.

Dla kogo i na jakich zasadach

Emerytura częściowa została wprowadzona wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego od 1 stycznia 2013 r. Miała ona na celu umożliwienie wcześniejszego przejścia na emeryturę osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., które:


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • 57+ i zupełnie nic z ZUS.(2017-11-18 12:32) Zgłoś naruszenie 111

    Na emerytury PEŁNE przechodzą w wieku 43 lat górnicy i mundurowi. Bo to my robić mamy na nich do wieku 65 lat , czyli aż o 22 lata dłużej. Możemy też wcześniej uderzyć w kalendarz - na co liczy ZUS.

    Odpowiedz
  • cd(2017-11-17 15:14) Zgłoś naruszenie 100

    …....Na to wszystko Tusk usprawiedliwiając się oznajmił w TV, że musi tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Tyle że i On nie zostawił kasy na kompensaty o których mowa powyżej czym nie był lepszy od Tych co krytykował. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy jeszcze dwa lata do wieku emerytalnego chociaż na odmianę też ogłosił, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tych szkodliwych. Stwierdził tez ,że jak "będą się Sądzić o to to podniesie koszty sądowe" Były Minister Budka co oznajmił w Sejmie obecny minister Ziobro wziął sobie te słowa zapewne do serca i to uczynił podnosząc te stawki nawet 300krotnie..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane