statystyki

Rencista nie podniesie sobie świadczenia

autor: Bożena Wiktorowska28.09.2017, 07:29; Aktualizacja: 28.09.2017, 09:58
Tym samym brak jest podstaw do zakwalifikowania tej sprawy do kategorii spraw o przyznanie renty. A to zaś powoduje, że skoro roszczenie było mniejsze niż 10 tys. zł, to nie kwalifikuje się do rozpatrzenia.

Tym samym brak jest podstaw do zakwalifikowania tej sprawy do kategorii spraw o przyznanie renty. A to zaś powoduje, że skoro roszczenie było mniejsze niż 10 tys. zł, to nie kwalifikuje się do rozpatrzenia.źródło: ShutterStock

Tylko w sprawach dotyczących przyznania prawa do renty lub emerytury nie obowiązuje zasada, że przedmiot sporu musi wynosić więcej niż 10 tys. zł. Tak uznał Sąd Najwyższy, oddalając kasację.

Ubezpieczony złożył wniosek o przyznanie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. ZUS po sprawdzeniu przedstawionej dokumentacji uznał, że zainteresowany ma prawo, ale tylko do świadczenia z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Taką też decyzję wydano 28 września 2012 r. Ubezpieczony miał pobierać wypłatę z tego tytułu do 11 października 2015 r. Mężczyzna nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem. Twierdził, że powinna być u niego orzeczona całkowita niezdolność do pracy, a z tego tytułu należy mu się wyższe świadczenie. Sprawa trafiła do sądu I instancji, który jednak oddalił odwołanie.

Mężczyzna złożył apelację do sądu II instancji. Ten zaś zmienił decyzję organu rentowego, przedłużając prawo do świadczenia do 11 października 2016 r. Nie zmienił zaś rodzaju renty. Mężczyzna podtrzymywał, że utrzymanie dotychczasowej wysokości świadczenia jest dla niego krzywdzące. Domagał się od organu rentowego wypłaty kwoty ponad 3 tys. zł, która stanowiła różnicę pomiędzy świadczeniem rentowym z tytułu całkowitej niezdolności do pracy a tym już przyznanym. Okazało się jednak, że takich pieniędzy nie dostanie. Sędziowie sądu apelacyjnego uznali bowiem, że spór dotyczy już nie prawa do świadczenia, ale wysokości wypłaty.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane