statystyki

Jeśli wystąpiły nowe okoliczności, wniosek o rentę można złożyć ponownie

autor: Bożena Wiktorowska05.10.2017, 19:00
Prawomocny wyrok rozstrzygający o braku prawa do świadczenia rentowego nie jest przeszkodą do wystąpienia z ponownym wnioskiem o to samo świadczenie.

Prawomocny wyrok rozstrzygający o braku prawa do świadczenia rentowego nie jest przeszkodą do wystąpienia z ponownym wnioskiem o to samo świadczenie.źródło: ShutterStock

Ubezpieczony ma prawo ponownie ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do niej także wówczas, jeśli w jego sprawie wcześniej zapadły prawomocne wyroki. Tak uznał Sąd Najwyższy.

W 1995 r. mężczyzna uległ wypadkowi w drodze do pracy, doznając poważnego urazu głowy. Pierwszy wniosek o rentę złożył w 1997 r., kolejny w 2006 r. W obu przypadkach zapadły prawomocne wyroki, odmawiające mu prawa do świadczenia. Ubezpieczony nie dawał za wygraną i kolejny wniosek złożył w 2016 r. Powołał się na opinię sądowopsychiatryczną z 2000 r., sporządzoną na potrzeby prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego. Dokument ten wcześniej nie był znany ZUS. Mężczyzna wskazywał, że przedstawiona opinia biegłych potwierdza, że stan jego zdrowia ma związek z urazem głowy.

ZUS konsekwentnie odmówił przyznania świadczenia. Powodem było to, że zainteresowany wraz z wnioskiem nie złożył aktualnego zaświadczenia o stanie zdrowia. W ten sposób niemożliwe stało się skierowanie go na badanie do lekarza orzecznika ZUS, a w dalszej kolejności – do komisji lekarskiej. Mężczyzna odwołał się do sądu I instancji, który jednak oddalił jego odwołanie. Sędziowie ustalili, że w 2006 r. nie udało mu się uzyskać renty, miał jednak prawo do zasiłku pielęgnacyjnego za okres od października 2003 r. do czerwca 2004 r. I właśnie z tego powodu uznali, że prawo ubezpieczonego do świadczenia nie może ulec ponownemu ustaleniu na jego wniosek. Argumentowali, że po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczenia nie ujawnił okoliczności istniejących przed jej wydaniem, które mają wpływ na prawo do uzyskania wsparcia. Nie przedłożył też nowych dowodów. Zdaniem sądu nie jest nim opinia sądowopsychiatryczna, wydana w sprawie karnej.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane