statystyki

Doradcy ZUS oblegani przez przyszłych emerytów

autor: Bożena Wiktorowska27.07.2017, 07:50; Aktualizacja: 27.07.2017, 08:42
emeryt, podatki, dokumenty

Wśród zgłaszających się do doradców są osoby, które już otrzymały z ZUS list z informacją o stanie zgromadzonych składek (stan na koniec 2016 r.)źródło: ShutterStock

 Średnio 20 minut muszą poświęcić zainteresowani wysokością swojego świadczenia w obniżonym wieku na sprawdzenie tego w ZUS. Z takiej możliwości skorzystała prawie co druga osoba, która planuje zakończyć aktywność zawodową.

Od 3 lipca do 26 lipca do doradców emerytalnych ZUS zgłosiło się prawie 182 tys. osób. To efekt zbliżających się zmian. Od 1 października zacznie obowiązywać obniżony wiek emerytalny. Nie dziwi więc, że seniorzy masowo szukają informacji na ten temat. Tym bardziej że w III kwartale tego roku prawo do świadczenia w obniżonym wieku emerytalnym zyska 331 tys. osób.

– Aby uzyskać poradę u doradcy, wystarczy dowód osobisty. Na tej podstawie sprawdzi stan konta emerytalnego. Z najnowszych danych wynika, że prawie 82 tys. osób prosiło o symulację wysokości emerytury w zależności od tego, kiedy zdecydują się zacząć pobierać to świadczenie. Natomiast ponad 45 tys. chciało uzyskać prognozę emerytury na dzień osiągnięcia wieku emerytalnego – wyjaśnia DGP Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Potrzebne dokumenty

Duża grupa klientów ZUS poszukuje również informacji o tym, jakie dokumenty należy przygotować, ubiegając się o emeryturę.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Mural(2017-07-28 11:53) Zgłoś naruszenie 30

  Ludzie słuchając doradcy słuchają tylko kwot, jakie przyszli emeryci mają dostać, gdy popracują dłużej. I wtedy urywa im się logiczne myślenie. Czy taki doradca zagwarantuje, że tak się stanie? Umie przewidzieć politykę polską i światową, ekonomię? A wreszcie zmiany w przepisach emerytalnych? W przypadku nauczycieli ostatnie lata pokazały, że co rząd to zmiany! Na krótki czas zabiera się zasady emerytalne, dodaje kilkanaście lat pracy więcej. Ci na starych zasadach po krótszej pracy odeszli z większą kasą, nadal pracują w oświacie, mają przeliczane emerytury. Czy taki doradca wie, ile ludzi pracuje ostatkiem sił, lecząc się w tzw. wolnym czasie? Że nie bierze zwolnień, urlopów na poratowanie zdrowia od przeszło 30 lat? W raportach ZUS za lata 2012-1215 wyliczono mi, że moja emerytura wzrosła o 172 zł brutto. W ciągu 3 lat!

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Krzysztof - przyszły emeryt(2017-08-01 23:31) Zgłoś naruszenie 10

  Wzrost naliczonej emerytury jest głównie skutkiem waloryzacji składek i kapitału początkowego, w połączeniu ze skróceniem przewidywanego dalszego okresu życia emeryta. Tymczasem ZUS uparcie nie stosuje waloryzacji za okres pomiędzy początkiem okresu, w jakim emerytura przysługuje, a datą faktycznego obliczenia wysokości emerytury, mimo, że Sąd Najwyższy w postanowieniu wydanym 3 listopada 2015 r. podał, że gdy wniosek był złożony w kwietniu, a decyzja wydana 9 czerwca, to należy zastosować waloryzację kwartalną, gdyż emerytura została obliczona w maju (!) 2013 r. W opisanej sprawie ZUS w kolejnej decyzji zastosował waloryzację roczną i wyliczył panu K. P. 1977,32 zł miesięcznie - przedtem było naliczone 2178,23 zł. Cóż dodać... Niestety, nie każdy emeryt pokrzywdzony przez ZUS ma wystarczająco dużo energii, aby skutecznie prowadzić trwające wiele lat postępowanie sądowe o 200 zł miesięcznie - około 10% emerytury...

  Odpowiedz
 • Krzysztof(2017-08-04 02:24) Zgłoś naruszenie 00

  W ramach darmowej pomocy tak obleganym doradcom ZUS, zamieszczam poniżej wyjaśnienie, dlaczego ZUS źle liczy emerytury czerwcowe, czyli jak powinny być stosowane art. 25 ust. 3 i art. 25a ustawy emerytalnej, a jak (błędnie) realizuje to ZUS: Zasada poprawnego procedowania art. 25 ust. 3 jest taka: jeżeli spełnione są zawarte w art. 25a warunki do przeprowadzenia waloryzacji opisanej w art. 25a, to wykonujemy waloryzację opisaną w art. 25a (kwartalną), a gdy te warunki nie są spełnione, to wykonujemy waloryzację opisaną w art. 25 ust. 3 (roczną). Błąd ZUS polega na niewłaściwym stosowaniu art. 25 ust. 3 ustawy emerytalnej, tzn. bezwarunkowym wykonywaniu waloryzacji rocznej, od dnia 1 czerwca, bez wcześniejszej ewaluacji art. 25a. Przy zaistnieniu spełnienia warunku z art. 25a, czyli podczas ustalania wysokości emerytury, zamiast waloryzacji corocznej powinien być wykonany jeden z czterech wariantów waloryzacji kwartalnej, przy czym ostatnią waloryzacją roczną jest waloryzacja przeprowadzona rok wcześniej. ZUS, po bezwarunkowym przeprowadzeniu waloryzacji rocznej, wybrnął z kłopotu twierdząc po prostu, że w czerwcu art. 25a ustawy nie obowiązuje, co można by pewnie potraktować, jako złamanie ustawy. Przy ustalaniu emerytury ZUS weryfikuje składki i przelicza kapitał początkowy, stąd właściwe stosowanie art. 25 ust. 3, i, co za tym idzie, art. 25a, jest niezbędne do prawidłowego wyliczenia wysokości emerytury. Oczywiście, w czasie, gdy nie jest ustalana wysokość emerytury, nie ma to znaczenia, gdyż, skoro nie jest spełniony warunek z art. 25a, to waloryzacja kwartalna tak, czy siak, nie jest przeprowadzana i w konsekwencji przeprowadzona jest waloryzacja roczna. Analogiczna konstrukcja przepisów występuje w tej ustawie wielokrotnie - np. w art. 24a ust. 3, czy art. 53.

  Odpowiedz
 • inka(2020-11-03 15:28) Zgłoś naruszenie 00

  po 45 latach moja emerytura 2600zl nettow 2009 r przeszedlem na wczesniejsza emeryture szkodliwe warunki emerytura przeliczona80%z art 53 a 20%z artyk26 po 5 latachobliczono ponownie ale od kapitalu poczatkowego odjeto kwote pobrana na wczesniejszej emeryturz inowa emerytura 20% z art 53 a 80z art 26 urodzilam sie 1949r

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane