ZUS nie bank, składek nie odda. Rząd nie zwróci pieniędzy wpłacanych na emerytury

autor: Bożena Wiktorowska13.02.2017, 07:19; Aktualizacja: 13.02.2017, 10:19
emeryt, emerytura

Eksperci nie mają wątpliwości, że propozycja zmian jest wyjątkowo niebezpieczna.źródło: ShutterStock

Prawo do emerytury z ZUS będą mieć tylko osoby, które udowodnią 15 lat opłacania składek. Jeśli zabraknie im choćby kilku dni, nie dostaną nic. To najnowszy pomysł rządu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (103)

  • zz(2017-02-13 10:00) Zgłoś naruszenie 11

    Piotr Duda, mam pytanie - czy Pan jeszcze pracujesz ? znowu chcą zrobić skok na nasze emerytury. Dla pozostałych przypomnę że za chwilę będą wybory - będziecie mogli wyrazić swoją opinię, ja wielu, którzy przepracowali ponad 40 lat wiemy na kogo będziemy głosowali, ja osobiście nie zgadzam się aby z moich składek opłacać emerytury uprzywilejowane, sędziowie i inne karaluchy....

    Odpowiedz
  • Myślący emeryt (2017-02-13 10:01) Zgłoś naruszenie 01

    Wyliczenie emerytury powinno być od uskładanych składek , ale rewaloryzacja powinna być już od lat , od dawna jednakowa dla wszystkich i ten co ma tysiąc zł. i ten co ma 5 tys. czy więcej powinien otrzymać tą samą kwotę rewaloryzacji , a to dlatego , że tych uskładanych składek dawno już nie ma , nie pracują , nie procentują , dlatego nie może być procentowej rewaloryzacji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • Kreatywny(2017-02-13 10:02) Zgłoś naruszenie 1014

    Moze faktycznie, jak twierdza niektorzy eksperci, nalezy wprowadzic emeryture obywatelska, ale wyplacana z budzetu panstwa na poziomie minimum egzystencji / ok. 600 zl netto/ lub poziomie ubostwa dochodowego /ok. 1100 zl netto/ dla seniora ale w zaleznosci od dochodu. ------- Natomiast dodatkowo ludzie pracujacy powinni miec mozliwosc ubezpieczenia sie w emerytalnych funduszach wlasnych grup zawodowych. Np. nauczyciele posiadaliby Nauczycielski Fundusz Emerytalny, gornicy - Gorniczy Fundusz Emerytalny, prawnicy- Prawniczy System Emerytalny, sprzataczki - Emerytalny Fundusz Pracownikow Domowych i Zakladowych,itd. ----- Takiego ujecia systemu emerytalnego jeszcze nie przerabialismy. Sprobowac mozna. W takim ujeciu wystepuja elementy francuskiego i greckiego systemu emerytalnego.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • rochel57(2017-02-13 10:02) Zgłoś naruszenie 12

    Byłby to powód by obalić rząd nawet zbrojnie.

    Odpowiedz
  • łowczy 54(2017-02-13 10:11) Zgłoś naruszenie 12

    Pani Premier,dla czego nie ustalicie górnej granicy poboru 500+???przecież bogaty tej jałmużny nie potrzebuje.Czy to sprawia Wam taką trudność??? ustalić np:3000 brutto na jedną osobę,jak przekracza nie należy się i finał,to takie proste,a nie okradać emerytów i rencistów z tego co przez lata sobie wypracowali,bo Wy ciągle myślicie komu tu jeszcze zabrać aby na to przedsięwzięcie wystarczyło.Dojdzie do tego,że wszyscy emeryci co pracowali i otrzymali emerytury za komuny będą musieli połowę oddać o to Wam chodzi???Zastanówcie się co robicie,bo czas ucieka nie ubłagalnie i do wyborów coraz bliżej,a na sondaże nie patrzcie bo Pan Komorowski już miał okazję się przekonać jaka to prawda.

    Odpowiedz
  • Marcin uk (2017-02-13 10:25) Zgłoś naruszenie 50

    Powie mi ktoś, skąd to oburzenie i straszenie ze młodzi wyjadą? Przeciez w innych krajach to już funkcjonuje, np w Wielkiej Brytanii musisz płacić National Insurance przez min 10 lat aby dostać minimalną emeryturę, a aby dostać pełną musisz płacić przez 30 lat. Ktoś kto płacił przez mniej niż 10 lat nie otrzyma nic, można powiedzieć że składki przepadają.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • M(2017-02-13 11:28) Zgłoś naruszenie 12

    Co to jest 15 lat? Dosyć nierobów i obiboków. Wszyscy, którzy chcą mieć prawo do emerytury powinni przepracować co najmniej 30 lat. Wszyscy bez względu na zarobki powinni odprowadzać takie same składki emerytalne. A jeśli ktoś chce mieć więcej niech ubezpieczy się w funduszach albo zainwestuje w coś (jeżeli go stać). Oczywiście tak powinni zaczynać młodzi ludzie. A tych co pracowali do tej pory nie powinno wkładać się do jednego worka tylko konsekwentnie wypłacać emerytury zgodnie ze składkami które odprowadzili. Pracujesz masz, nie pracujesz nie masz. Koniec i kropka. Oczywiście jest wiele kwestii do przemyślenia.... Ale co tu pisać i tak zrobią to co im się w głowach ulęgnie.

    Odpowiedz
  • Tom(2017-02-13 11:34) Zgłoś naruszenie 01

    Robią "mętną wodę" z systemu emerytalnego. Mijają lata i pomysły coraz gorsze dla przyszłych emerytów. Wreszcie ktoś powinien odważnie powiedzieć społeczeństwu, że system obowiązkowy jest nieudolny i niewydolny. Odważnie wprowadzić emeryturę obywatelską i powiedzieć obywatelom, że aby mieć z czego żyć na starość muszą sami odkładać pieniądze lub zabezpieczać się w inny sposób. Wprowadzić też możliwość odliczania dobrowolnych składek emerytalnych od podstawy opodatkowania, nawet do wysokości osiąganych dochodów, jeśli ktoś będzie miał "kaprys" przelewania całości dochodu do prywatnego systemu emerytalnego. Nie ograniczać wpłat tak jak zrobiono to w IKZE. Pytanie tylko, czy znajdzie się wśród polityków odważny...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Banita(2017-02-13 11:36) Zgłoś naruszenie 20

    Witam mnie okradli już dawno jak powstawały Wintertury i inne złodziejskie instytucje do okradania społeczeństwa wpłacałem na emeryturę 4 lata a na koniec pokazali w telewizji że ich firma zarobiła tyle i tyle miliardów zmienili nazwę i tyle ich widzieli .Straciłem zaufanie do tego co się w naszym kraju wyrabia i jak nie zaczniemy o swoje pieniążki sami dbać a nie powierzać je złodziejom to tak będzie bez końca ?Rządy też co 4 lata za swoje kradzieże i błędy są czyści ale długi spłaca społeczeństwo my jesteśmy potrzebni tylko przy wyborach a jeśli chodzi o nas to jesteśmy do roboty i wyzysku przez bandę cwaniaków ,żal mi tych co płacili 14 lat i braknie parę miesięcy wszystko przepada mi wmawiali wtedy podobne bajeczki do przejęcia miliardów .Jak pamiętam Donald Tusk za swojej kadencji wszystkie pieniądze z OFE wpłacił na ratowanie Grecji ?Gdzie one są teraz ?Czy to nie nasze emerytury ?

    Odpowiedz
  • Ptacownik (2017-02-13 11:38) Zgłoś naruszenie 30

    Dobry sposób na kretaczy którzy większość życia się mijają od płacenia składek

    Odpowiedz
  • Krzysztof Kornatowicz(2017-02-13 11:39) Zgłoś naruszenie 21

    Bierni, leniwi umysłowo obywatele jak byli, tak są głupi ! Już dawno zindoktrynowane mózgi Polaków zrobiły z nich nijakie społeczeństwo, a nie , jak było dawniej, naród . Tylko i wyłącznie wprowadzenie powszechnych emerytur społecznych da najbardziej racjonalną i sprawiedliwą ochronę bytu i zabezpieczenia osobom w wieku poprodukcyjnym ! Dlaczego ? Ano dlatego, że emerytura jest to danina od państwa , wypłacana na godne życie ludziom w wieku poprodukcyjnym , kiedy nie są , z uwagi na swój wiek , zdolni zarobić na swój byt . Tymczasem emerytura stała się dla bardzo wielu osób , które zgotowały nam nasz nędzny los , w tej pożal się Boże „wolności” , sposobem na dożywotnie bogacenie się . Pytam – czy wieloletni ordynator szpitala , który dziesiątki lat obrastał w bogactwo na swojej posadzie , czy sędzia , wysoki rangą urzędnik , czy inny ” dożywotni ” polityk , którzy w czasie swojej pracy zgromadzili ogromne bogactwa , muszą dożywotnio otrzymywać dodatkowo wysokie emerytury ?! . PO CO IM DOŻYWOTNIO NAPYCHAĆ JUŻ DOSTATECZNIE NAPCHANE BANKNOTAMI KIESZENIE ?! Przecież wielu z nich to ludzie z układu , który doprowadził wielu z nas do nędznego bytu . Wielu z nich rabowało Polskę , przy każdej okazji . Są na to liczne dowody . Dlaczego ludziom z układu , z mafijnej polityczno-finansowej ośmiornicy wypłaca się fortunę na emeryturze , a człowiekowi , który z przyczyn losowych , bo musiał opiekować się rodzeństwem , po przedwczesnej stracie rodziców , czy kalectwie , czy bankructwie , spowodowanym monopolizacją obcymi marketami polskiego handlu i wyrugowaniem całej klasy średniej Polaków z obrotu gospodarczego , dlaczego tym zacnym ludziom proponuje się głodowe emerytury , aby się na starość , z rozpaczy , powiesili ?!!! To jest moralne , że tworzymy 35 -letnich emerytów , z resortów mundurowych ?!!! Że łajdak sędzia , czy inny prokurator , który służył PRL-owskiemu systemowi nękać ludzi , otrzymuje bardzo wysokie emerytury , a matka trójki dzieci ,która nie mogła z tego powodu wypracować lat stażu dostaje od zarozumiałego państwa emerytalny ochłap ?!!! Emerytury z wielu powodów , w tym społecznych i ekonomicznych , powinny być powszechne i prawie równe Nieco wyższe dla jednostek wybitnych i specjalnie zasłużonych dla ojczyzny , którym należy się jakieś społeczne uznanie .Niższe być może dla degeneratów , którzy żadną pracą się nigdy nie parali . Ale i im należy się danina wystarczająca na godny byt . System musi być tak przemyślany , żeby nie prowokował społeczeństwa do nieróbstwa .Tak też osobnikom zdegenerowanym , którzy przez całe życie pracy się nie imali , może powinno wypłacać się świadczenia w postaci bonów , z wyszczególnieniem na czynsz , prąd , kiełbasę , aby wszystkiego nie byli w stanie przepić ? Tu trzeba pomyśleć . EMERYTURA TO ŚWIADCZENIE NA STAROŚĆ DO ZABEZPIECZENIA BYTU OSOBOM STARSZYM , A NIE SPOSÓB NA BOGACENIE SIĘ ŁAJDAKÓW ! Dziś średnia emerytura w Polsce oscyluje w wysokości około 2200 zł miesięcznie . Gdyby każdemu Polakowi wypłacić po 2150 zł , a z pozostałych od każdego 50 zł dołożyć jednostkom wybitnym , mielibyśmy w Polsce kraj szczęśliwych , uśmiechniętych , bogatych emerytów . Komu to przeszkadza ?! Krzysztof Kornatowicz

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • przyszły emeryt rewolucjonista(2017-02-13 11:54) Zgłoś naruszenie 11

    Nie ma dobrego rozwiązania systemu emerytalnego. Rząd krok po kroku przygotowuje się do wprowadzenia emerytury obywatelskiej. Otrzymując emeryturę czy jakiekolwiek świadczenie, a które nie wystarczy na opłacenie bieżących opłat . Spowoduje, że ludzie się zorganizują i wyjdą na ulice. Dojdzie do wielkich protestów, i przestaną istnieć obecne partie polityczne ! Populiści doprowadzą do krwawych rozliczeń nomenklatury okrągłostołowej, która doprowadziła do biedy i bankructwa itd.

    Odpowiedz
  • edrfa(2017-02-13 12:16) Zgłoś naruszenie 03

    Nie da sie zabrać czegoś czego już dawno NIE MA te składki przejedli dzisiejsi emeryci !!! Jeżeli Z PAństwa ktoś wierzy że cos dostanie ze składek które teoretycznie uzbierał to jest w błedzie. Wiec jesli mozna liczyc na emeryture obywatelska to super bo cokolwiek bezie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Zawieszona(2017-02-13 13:25) Zgłoś naruszenie 21

    A kobiety urodzone w 1953 dalej dyskryminowane i oszukane. Przepracowałyśmy uczciwie często ponad 35 lat i mamy wymagany wiek a nasze powszechne emerytury są zawieszone. W 2008 r przechodząc na wcześniejszą emeryturę należałyśmy wyłącznie do ZUS nie wchodziłyśmy w żaden II czy III filar płaciliśmy uczciwie składki - a teraz jesteśmy dyskryminowane jak jedyny rocznik. Zapewniamy że w 2008 r to nie był żadnej przywilej dla kobiet53 takie było prawo również dla kobiet wcześniej urodzonych. My w 2012 r nie mogłyśmy się wyzbyć wycofać czy zrezygnować z nabytej w dobrej wierze emerytury, nas w 2008 r urzędnicy ZUSu zapewniali że po uzyskaniu wieku 60 lat przejdziemy na wyższe powszechne emerytury. KIEDY PIS NAPRAWI ART. 25 UST1B NIE CHCEMY BYĆ DŁUŻEJ DYSKRYMINOWANE ???? CZY W POLSCE USTAWA MOŻE ZOSTAĆ WPROWADZONA BEZ OKRESU PRZEJŚCIOWEGO DLA NAJSŁABSZYCH KOBIET53 (mundurowi dostali okres przejściowy 12 lat) I CZY MOŻE DZIAŁAĆ WSTECZ DO 2008 R I TAK BARDZO DYSKRYMINOWAĆ KOBIETY53 ZE WZGLĘDU NA ROK URODZENIA????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • asdf (2017-02-13 13:27) Zgłoś naruszenie 10

    Porównywanie do Wielkiej Brytanii nie ma sensu. W Wielkiej Brytanii osoba samozatrudniona mająca małe dochody płaci national insurance jedynie £2.80 / tydzień czyli ok £156 rocznie. Przy rocznych dochodach £10000 składki wyniosą około 1.6% dochodów. I mając niskie dochody ludzi stać na płacenie tych składek. A w Polsce? Ludzie kombinują i nie płacą, bo przy niskich dochodach większość czasu pracuje się na ZUS. Zmiana najbardziej potrzebna to uzależnienie składek od dochodow, dopiero potem można liczyć na to ze samozatrudnieni będą płacić przez 15 lat.

    Odpowiedz
  • :)(2017-02-13 13:49) Zgłoś naruszenie 12

    Tak jest! I wypad do roboty wszystkie niepracujące baby zajmujące się dziećmi i domem! Obniży się koszt 500+, bo zaczną zarabiać. I bezrobocie się zmniejszy bo trzeba będzie przedszkolanki i opiekunki do dzieci zatrudniać i przedszkola nowe budować. I budowlańce będą miały prace. I Polska będzie silniejsza i wspanialsza! BRAWO PIS!!!!

    Odpowiedz
  • JTy(2017-02-13 14:11) Zgłoś naruszenie 20

    Jestem ciekaw jak bedzie potraktowana sytuacja sporej grupy Polakow ktorzy wyjechali do pracy w innych krajach Unii i mysle ze w tej grupie w wiekszosci beda ososby ktore przepracowaly w Polsce mniej niz 15 lat. Ciekaw jestem jak bedzie ustalana emerytura jak to zadziala dla Polaka ktory np odprowadza skladki w Irlandii a wczesniej odprowadzal w Polsce przez np 10 lat i powiedzmy bedzie mial za jakis czas wiek emerytalny. jak to bezie naliczane - czy w irlandii dodadza te lata w Pl ? Mylse ze to bezie dotyczyc calkiem sporej grupy osob.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Wywieźć na taczkach ten rząd!(2017-02-13 15:14) Zgłoś naruszenie 40

    PIS to zwykli kryminaliści sięgający coraz głębiej do kieszeni zwykłych ludzi.

    Odpowiedz
  • System zdefiniowanej skladki....(2017-02-13 16:20) Zgłoś naruszenie 50

    System zdefiniowanej skladki mowi wyraznie: ile odlozysz tyle masz. I kasa ubezpieczonemu nalezy sie jak psu zupa. ZUS to nie Osrodek Pomocy Socjalnej - jak wczesniej powiedzial na tutejszym forum qwerty - i zadna minimalna emerytura nie powinna obowiazywac. A ja dodam, ze rowniez nie mozna wprowadzac ograniczenia w postaci ilosci lat pozwalajacej na wyplate zgromadzonych pieniedzy w ZUS przy systemie skladki zdefiniowanej. ----- Jesli rzad chce poprawic dole biednych powinien wprowadzic emeryture socjalna oplacana z budzetu panstwa i wyplacana zaleznie od dochodu seniora.

    Odpowiedz
  • autor wpisu(2017-02-13 19:53) Zgłoś naruszenie 21

    Jak to: udowodni? Przecież ZUS corocznie przesyłą informację o hipotetycznej emeryturze i wysokości zgroadzonych na moim koncie składek. Tak więc instytucja posiada potzebne informacje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz