statystyki

Przyroda vs. rozwój. O co chodzi w sporze o przekop Mierzei Wiślanej? [REPORTAŻ]

autor: Paulina Nowosielska07.08.2020, 09:15; Aktualizacja: 07.08.2020, 09:26
Ze swojego okna widzi, jak mozolnie powstaje na zalewie wyspa z urobku budowlanego. Nazwał ją Utopia ze względu na utopione tam ciężkie pieniądze.

Ze swojego okna widzi, jak mozolnie powstaje na zalewie wyspa z urobku budowlanego. Nazwał ją Utopia ze względu na utopione tam ciężkie pieniądze.źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Michal Ryniak Agencja Gazeta

Przekop Mierzei Wiślanej idzie pełną parą. Wprost proporcjonalnie do postępów prac rosną emocje wokół tej inwestycji.

N ajpierw przekonywano nas, że to dla rozwoju regionu. Gdy jako mieszkańcy zaczęliśmy wyśmiewać ten argument, padł inny: o obronności kraju. Teraz mówią, że inwestycja jest dla żeglarzy i turystyki. Jak dla mnie, dzieje się tragedia – wylicza Leszek Zawadzki. Prowadzi w Krynicy Morskiej na Mierzei Wiślanej muzeum przyrodnicze. Przeniósł się tu ponad 20 lat temu z Warszawy. Uciekał od zgiełku, zanieczyszczeń i braku poszanowania natury. Teraz stare demony go doganiają. – Sam przekop nie jest może najgorszy, ale kopanie toru po dnie Zalewu Wiślanego w kierunku Elbląga spowoduje uwolnienie się do wody zalegających tam od lat niebezpiecznych substancji.

Skąd się wzięły? Jak podkreśla, wystarczy poznać nieco tutejszą historię i topografię terenu. Do zalewu spływają od dekad wszystkie środki chemiczne z okolicznych pól. Poza tym od czasów wojny zatonęło tu sporo jednostek, część w wyniku ostrzałów i bombardowania. Tkwią na dnie. Na trasie przyszłego toru wodnego są tarliska. Ryb nawet teraz jest mało, a wkrótce ich nie będzie. – Rybacy już się zmywają. Mówią: patrzcie na kormorany, to mądre ptaki. Na Mierzei jest ich rezerwat. Kiedyś żerowały na Bałtyku i zalewie. Na morzu już nie ma ryb, bo Zatoka Pucka i Gdańska są stopniowo zasalane. Mamy tu teorię, że to przez znajdujące się niedaleko podziemne magazyny gazu. Szczytny cel, ale… Gaz jest przechowywany w kawernach, czyli podziemnych komorach, które powstają w głębokich pokładach soli. Solanka trafia stamtąd do zatoki. Nie ma na to twardych dowodów, ale kiedyś, patrząc w niebo o świcie czy wieczorem, można było zobaczyć klucze kormoranów latających to w jedną, to w drugą stronę. Teraz na morze już nie latają, tylko nad zalew, Nogat. Bez ryb nie założą gniazd, zniknie największe ich skupisko w Europie. Nawet wyspa sypana z przekopowego urobiska, która ma się stać ptasim rezerwatem, nic tu nie pomoże – podkreśla Leszek Zawadzki.

Odłóżmy chwilowo na bok ekologię. Zwolennicy przekopu mówią o kontenerowcach, które będą wpływać do Elbląga. – Nie potrzebujemy nowej drogi wodnej. W Rybinie, na Mierzei, jest most zwodzony. Pod nim prowadzi droga wodna łącząca Gdańsk z Elblągiem. Nie uszczęśliwiajcie nas na siłę! – mówi stanowczo Leszek Zawadzki.

Wtóruje mu Tomasz, od prawie 10 lat pracuje w Krynicy, administrując apartamentami dla letników przy tutejszej ul. Teleexpressu. Pochodzi z Elbląga. – To ma być dla nas, tubylców? To dlaczego Andrzej Duda przegrał w ostatnich wyborach w Elblągu? Ja wiem: nikt nie wierzy w opowieści o cudownej inwestycji – odpowiada sobie sam. Mówi, że w ludziach był tu najpierw wielki optymizm: nareszcie coś się zrobi dla miasta, o którym po reformie administracyjnej stopniowo zapominano. Ale potem przyszła refleksja. – W Warszawie można snuć różne opowieści, ale na miejscu nic się nie ukryje. Słyszymy o wielkich kontenerowcach przeładowywanych w Gdańsku na mniejsze, które z kolei będą wpływały do Elbląga. Ktoś mi powie, co można transportować wodą z Gdańska do Elbląga, czego do tej pory się nie dawało wozić lądem?

Przelewu nie było


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Reklama

Komentarze (11)

 • Expert(2020-08-09 02:38) Zgłoś naruszenie 437

  Po budownie (czy wogle skoncza) kanal m 4m glebokosci. Port w Elblagu jest jeszcze plytszy. Ciekawe kto bedzie placil setki mln na utrzymanie tego turystcznego szlaku dla kutrow i kajakow. Barki z weglem z Rosji i tak przyplywaly do tego morskiego portu bez problemu. Nic poza weglem do Elblaga nikt nie wysle.

  Odpowiedz
 • Norbert(2020-08-07 17:35) Zgłoś naruszenie 4050

  Gdyby autorka tego artykulu zaznaczyla wyraznie, ze jest to artykul sponsorowany- wszystko bylo by ok.Ale poza tym wydaje mi sie , ze artykuly w ruski Sputniku byl bardziej wywazony. No coz co niemiecka marka (czytaj GP ) - to niemiecka propaganda!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • q(2020-08-08 19:48) Zgłoś naruszenie 166

  Arytkul ciekawy. Czekamy na kanal do Radomia i stworzenie portu morskiego w centralnym mielscu,

  Odpowiedz
 • Krono(2020-08-09 01:00) Zgłoś naruszenie 1211

  Wrogowie Polski mają interes w blokowaniu naszego rozwoju. Obsiedli nasz Kraj po 1989r i tak do 2015r. Odtąd nie mają na szczęście już władzy ale nieustannie jątrzą w co wpisuje się też ten artykuł

  Odpowiedz
 • jz(2020-08-08 23:25) Zgłoś naruszenie 78

  Ten Tomasz z Telekspresu to nawet wojtem chial byc w Krynicy facio co sie na wszystkim zna miejscowy znawca żab

  Odpowiedz
 • Józef(2020-08-08 19:46) Zgłoś naruszenie 619

  Logicznym jest, że protesty finansuje lobby gdańskie, w tym polskie i obcojęzyczne, ma w tym interesy. Rusofoby z PIS-u p......., że to ruscy !!! Ta nieudolna taktyka im oczywiście szkodzi, a ruskim ten przekop zwisa, będą mieli w wyniku ruchu wód na wschodzie czyściejszy port.

  Odpowiedz
 • Andrzej(2020-08-09 09:47) Zgłoś naruszenie 42

  Dziwne bo tym niby ekologom nie przeszkadza 5G no ale wiadomo dwa główne koncerny należą do Niemców i Francuzów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Majster Klepka(2020-08-09 10:23) Zgłoś naruszenie 32

  Artykuł z d... wzięty! Naukowcy zastanawiają sie nad spadkiem zasolenia Bałtyku a tutaj rozmówca stwierdza, że zasolenie rośnie bo mu się kawerny otwierają i kormoranów ubyło.

  Odpowiedz
 • Andrzej G....(2020-08-09 08:12) Zgłoś naruszenie 17

  PiS niszczy Polską przyrodę.....w celu jakichś interesów......a Ruskie i Niemcy nasz Bałtyk.......Bałtyk stanie się śmietnikiem czyiś interesów nie jasnych....

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie