statystyki

Posypią się skargi na programy ochrony powietrza?

autor: Zofia Jóźwiak24.06.2020, 08:20; Aktualizacja: 24.06.2020, 08:27
Do tej pory, przynajmniej jak wynika z dostępnego orzecznictwa, gminy nie skarżyły programów ochrony powietrza. Czy mają do tego prawo?

Do tej pory, przynajmniej jak wynika z dostępnego orzecznictwa, gminy nie skarżyły programów ochrony powietrza. Czy mają do tego prawo?źródło: ShutterStock

Bardziej skonkretyzowane wymagania wobec gmin oraz unijne naciski mogą spowodować, że do sądów wpłynie znacznie więcej pozwów na te dokumenty niż do tej pory.

Programy ochrony powietrza mogą co do zasady zaskarżyć do sądu zarówno przedsiębiorcy, samorządy, jak i mieszkańcy, są one bowiem aktami prawa miejscowego uchwalanymi m.in. na podstawie art. 89 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 512; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 310). – Wobec tego można je zaskarżyć zgodnie z art. 90 tej ustawy. Przepis ten wskazuje, że każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone przepisem aktu prawa miejscowego, wydanym w sprawie z zakresu administracji publicznej, może zaskarżyć przepis do sądu administracyjnego – mówi Janusz Bodziacki, dyrektor departamentu środowiska i zasobów naturalnych w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Zwraca także uwagę, że skarżący, chcąc skutecznie kwestionować program, musi wykazać, że narusza on jego interes prawny lub uprawnienie i że taki interes czy uprawnienie istnieje.

To, że ktoś oddycha zanieczyszczonym powietrzem, w tym przypadku nie wystarczy. Program ochrony powietrza jest bowiem prawem lokalnym. – A ono musi być proporcjonalne. Czyli ma rozwiązywać systemowy problem, a przejęte rozstrzygnięcia muszą brać pod uwagę korzyści i koszty – tłumaczy Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim. I nie ma wątpliwości, że niezadowoleni będą – zarówno po stronie tych, którzy chcieliby, żeby ochrona powietrza była jak największa, jak i tych, dla których obciążenia mogą się okazać nadmierne.

Osoby fizyczne na razie nieskuteczne


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie