statystyki

Internetowy bot powalczy ze smogiem

autor: Patryk Słowik27.11.2019, 07:32; Aktualizacja: 27.11.2019, 07:36
A kłopot jest całkiem realny, gdyż – jak wynika z badań Krakowskiego Alarmu Smogowego – ok. 20 proc. rynku to kotły niespełniające wymogów.

A kłopot jest całkiem realny, gdyż – jak wynika z badań Krakowskiego Alarmu Smogowego – ok. 20 proc. rynku to kotły niespełniające wymogów.źródło: ShutterStock

Najwyższy czas wykorzystać sztuczną inteligencję w walce o czyste powietrze. Do takich wniosków doszły Ministerstwo Rozwoju i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urzędnicy pochwalili się, że powstało już oprogramowanie, które pozwoli inspekcji handlowej na automatyczną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo w internecie. Dzięki temu uda się szybko znaleźć produkty, których sprzedawać nie wolno, tzw. kopciuchy.

Internetowy bot, którego stworzenie kosztowało 39 tys. zł, ma wyszukiwać podejrzane oferty na podstawie analizy słów, np. wątpliwości wzbudzi wskazanie w ofercie „kocioł na zamówienie” lub wpisanie niepoprawnego rodzaju paliwa, co może zwiastować, że sprzedawany jest smogotwórczy produkt. Dostęp do oprogramowania będą mieli urzędnicy UOKiK oraz wojewódzkich inspekcji handlowych. To oni będą podejmowali decyzję, czy wystąpić do danej platformy sprzedażowej (najczęściej chodzić będzie zapewne o Allegro i OLX) z żądaniem usunięcia aukcji.

– Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że sprzedawcy nadal oferują urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. To wpływa negatywnie nie tylko na jakość powietrza, a co za tym idzie – na nasze zdrowie, ale jest także elementem nieuczciwej konkurencji. Nie zgadzamy się na reklamowanie urządzeń wysokoemisyjnych jako niskoemisyjnych, posługiwanie się fałszywymi świadectwami jakości lub sprzedaż kotłów bezklasowych pod innymi nazwami – wskazała podczas wczorajszego spotkania z mediami Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie