statystyki

Wirus nie zatrzyma globalnego ocieplenia

autor: Marceli Sommer27.04.2020, 10:38; Aktualizacja: 27.04.2020, 10:38
– Koronawirus to największe wyzwanie stojące przed światem od czasu II wojny światowej, ale postępujący kryzys środowiskowy to nawet poważniejsze zagrożenie. Zaburzenia zbliżają się do punktu, z którego nie ma odwrotu.

– Koronawirus to największe wyzwanie stojące przed światem od czasu II wojny światowej, ale postępujący kryzys środowiskowy to nawet poważniejsze zagrożenie. Zaburzenia zbliżają się do punktu, z którego nie ma odwrotu.źródło: ShutterStock

Nawet potężne wyhamowanie gospodarki na skutek pandemii nie zmniejszy szkodliwych emisji na tyle, ile według naukowców byłoby trzeba, żeby chronić klimat.

– Koronawirus to największe wyzwanie stojące przed światem od czasu II wojny światowej, ale postępujący kryzys środowiskowy to nawet poważniejsze zagrożenie. Zaburzenia zbliżają się do punktu, z którego nie ma odwrotu. Musimy działać stanowczo, by ochronić naszą planetę zarówno przed koronawirusem, jak i egzystencjalnym zagrożeniem związanym ze zmianami klimatu – przekonywał podczas środowych 50. obchodów Dnia Ziemi sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, domagając się zazielenienia antykryzysowych pakietów stymulacyjnych.

Podobny przekaz płynął w ostatnich tygodniach z wielu międzynarodowych gremiów. Uczynienia Europejskiego Zielonego Ładu podstawą odrodzenia unijnych gospodarek chce 17 państw UE, których ministrowie podpisali list otwarty w tej sprawie. O tym, że każde euro inwestowane w ramach programów ratunkowych musi być skierowane do „nowej gospodarki, a nie do starych struktur”, mówił też w Parlamencie Europejskim wiceszef KE Frans Timmermans. W czwartek o postawienie na inwestycje w czystą energię jako antykryzysową dźwignię zaapelowali wspólnie szef Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol oraz minister klimatu i energii Danii – kraju będącego jednym ze światowych liderów zielonej transformacji – Dan Jørgensen.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie