statystyki

Walka ze smogiem też na cyfrowym froncie. Ruszy centralny rejestr pieców i kotłów

autor: Jakub Pawłowski25.09.2018, 07:35; Aktualizacja: 25.09.2018, 08:13
Rejestr miałby też pomóc monitorować postępy we wdrażaniu sztandarowego programu termomodernizacyjnego „Czyste powietrze”, który ruszył 19 września

Rejestr miałby też pomóc monitorować postępy we wdrażaniu sztandarowego programu termomodernizacyjnego „Czyste powietrze”, który ruszył 19 wrześniaźródło: ShutterStock

Najdalej za półtora roku ma zacząć w pełni działać centralny rejestr pieców i kotłów – zapowiada pełnomocnik premiera ds. czystego powietrza Piotr Woźny. Cel jest ambitny: w bazie danych miałyby się znaleźć informacje m.in. o tym, jak ocieplone są jednorodzinne budynki mieszkalne, których w Polsce jest ponad 5,5 mln.

– Wiele samorządów podejmowało incydentalne próby inwentaryzacji źródeł ciepła i np. robiło ankiety wśród mieszkańców. Ale to za mało. Potrzebna jest kompletna baza danych, wyposażona w format cyklicznej aktualizacji – przekonuje Woźny.

Rejestr miałby też pomóc monitorować postępy we wdrażaniu sztandarowego programu termomodernizacyjnego „Czyste powietrze”, który ruszył 19 września. Rządzący planują dzięki zebranym w nim funduszom (ponad 103 mld zł zaplanowane na 10 lat) ocieplenie od 3 do 4 mln domów, co ma bezpośrednio ograniczyć zużycie energii, a także wymienić urządzenia grzewcze.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • sos(2018-09-25 19:04) Zgłoś naruszenie 190

  Centralny rejestr pieców i kotłów?????Czy to będzie zgodne z Konstytucja R.P,prawem UE i prawem międzynarodowym. Oby nie okazało się ,że jest to kolejny BUBEL?????

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Czas powołać Urząd Centralne Piece(2018-09-26 13:20) Zgłoś naruszenie 30

  Najlepiej jako formację mundurową z uprawnieniami i bronią. Oraz wprowadzić obowiązkowy rejestr zasileń pieca paliwem z opisem co i kiedy do pieca załadowano, czas palenia, temperatura, ilość wsadu i ilość pozostałego popiołu. Załadunek komisyjny może być 4 klasowa ewentualnie obywatelska. Oczywiście księga kontroli i inspekcji pieca i zaświadczenia z czyszczenia komina i próbki sadzy z okresu 3 miesięcy do okazania do okazania Inspektorowi Urzędu.

  Odpowiedz
 • Sezam(2018-09-26 12:02) Zgłoś naruszenie 20

  Należałoby rozważyć jakieś bonifikaty, dla ogrzewających domy prądem lub gazem i naturalne drzewo do ogrzewania powinno być dopuszczone.

  Odpowiedz
 • Karolina(2018-09-26 11:58) Zgłoś naruszenie 10

  Bez położenia nacisku na jakość paliwa, żadnej poprawy nie będzie. Dopóki będzie się produkować piece i opalać miałem / pyłem polewanym wodą, mułem /, z komina leci gęsta sadza i trucizna niczym z krematorium, dopóty będziemy się dusić i umierać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane