Rok 2016 stanie pod znakiem narodowej debaty o edukacji. Choć los gimnazjów przesądzony zostanie dopiero w kolejnych latach, przyszły rok przyniesie nie mniej znaczące zmiany w edukacji. Prezentujemy najważniejsze z nich.
.
1
Ponad 150 mln zł dofinansowania do placówek opieki nad dziećmi
Rusza rządowy program MALUCH 2016. O dofinansowanie mogą ubiegać się nie tylko gminy, ale również osoby fizyczne, przedsiębiorcy, a także organizacje nieposiadające osobowości prawnej oraz uczelnie. Z miejsc opieki prowadzonych przez uczelnie będą mogły korzystać dzieci studentów, doktorantów oraz pracowników danej uczelni.
MALUCH 2016 >>
ShutterStock
2
Nauczyciel wspomagający od 2016 roku
Od nowego roku nauczyciel wspomagający będzie musiał obowiązkowo uczestniczyć w lekcjach. Chodzi o sytuację, gdy dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, realizują obowiązek szkolny w placówce ogólnodostępnej. Wówczas szkoła ma obowiązek zatrudnić nauczyciela wspomagającego.
Nauczyciel wspomagający od 2016 roku >>
ShutterStock
3
Jak oceniać uczniów?
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadziła znaczne zmiany w sposobie oceniania uczniów. Obowiązują one już od tego roku stanowiąc kanon praktyk, do których nauczyciele muszą się przystosować. W myśl obowiązujących od września przepisów religia wliczana będzie do średniej ocen, oceny będą miały formę opisową a problem zwolnień z wychowania fizycznego przestanie być bagatelizowany.
Zmiany w sposobie oceniania uczniów >>
ShutterStock
4
Likwidacja godzin karcianych dla nauczycieli
Wg. Deklaracji MEN od września przyszłego roku znikną tzw. „godziny karciane”. Są to dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami- za darmo.
Likwidacja godzin karcianych dla nauczycieli >>
ShutterStock
5
Więcej nagród dla naukowców
Do końca 2015 roku w życie ma wejść nowelizacja rozporządzenia w sprawie nagród dla naukowców. Premier chce zwiększyć liczbę nagrodzonych. Nagrody przyznawane są za rozprawy doktorskie, osiągnięcia związane z nadaniem stopnia naukowego doktora habilitowanego, osiągnięcia naukowe, naukowo-techniczne i artystyczne.
Premier chce większego wpływu na nagrody dla naukowców >>
ShutterStock
6
Gimnazja pod znakiem zapytania
MEN zapowiada likwidację gimnazjów i jednoczesny stopniowy powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum. Proponowane zmiany- w ocenie ministerstwa- mogłyby nastąpić w roku szkolnym 2017-2018. Samorządowcy w obliczu nowych obowiązków i nauczyciele, którym wówczas mogłoby grozić zwolnienie - już teraz wyrażają swoje wątpliwości.
Likwidacja gimnazjów nie rozwiąże problemów >>
Koniec gimnazjum jest pewny>>
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję