statystyki

Na jakich zasadach przyznaje się nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne

autor: Urszula Mirowska-Łoskot22.03.2016, 11:31; Aktualizacja: 22.03.2016, 11:55
student, licealista

Często laureatami nagród ministra nauki zostają osoby, które specjalizują się w naukach ścisłych i technicznychźródło: ShutterStock

Do końca marca uczelnie, instytuty badawcze lub Polskiej Akademii Nauk mogą zgłaszać kandydatów do nagród za osiągnięcia naukowe albo naukowo-dydaktyczne. Od tego roku nie będą lepiej punktowane wnioski w sprawie profesorów np. nauk ścisłych.

Czy każdy może otrzymać nagrodę ministra

Pracuję w szkole wyższej i mam sukcesy zawodowe. Czy sam mogę zgłosić wniosek o nagrodę z wykazem moich osiągnięć do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego?

NIE

Wyróżnienia są przyznawane w dwóch kategoriach – za osiągnięcia naukowe oraz osiągnięcia w opiece naukowo-dydaktycznej. Do składania wniosków w tej sprawie są uprawnione jedynie wskazane jednostki, m.in. uczelnie, instytuty badawcze lub placówki Polskiej Akademii Nauk. W przypadku nagród za osiągnięcia naukowe taką możliwość mają również wydziały lub komisje Polskiej Akademii Umiejętności oraz stowarzyszenia naukowe i naukowo-techniczne. Nie dostaje ich jednak każdy kandydat, którego zgłosi odpowiednia placówka. Nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe przyznaje się za mające światowe znaczenie osiągnięcia uwzględnione w postępowaniu o nadanie tytułu naukowego profesora. Natomiast nagrodę za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej przyznaje się za aktywność w dziedzinie kształcenia kadr naukowych, związaną z pełnieniem funkcji promotora przełomowych prac doktorskich, a także za wkład w rozwój i poprawę jakości nauczania.

Podstawa prawna

Par. 2, par. 9 rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 15 stycznia 2013 r. w sprawie nagród za wybitne osiągnięcia naukowe oraz za osiągnięcia w opiece naukowej i dydaktycznej (Dz.U. z 2013 r. poz. 101 ze zm.).

Czy nauki ścisłe są uprzywilejowane

Często laureatami nagród ministra nauki zostają osoby, które specjalizują się w naukach ścisłych i technicznych. Czy resort nauki, wyłaniając zwycięzców, jest zobowiązany do lepszej oceny wniosków, które dotyczą konkretnych obszarów?

NIE

A raczej już nie. Ostatnia nowelizacja rozporządzenia zniosła preferencje. Jeszcze w ubiegłym roku nagrody naukowe przyznawane były za mające światowe znaczenie osiągnięcia prowadzące do nadania tytułu profesora, uzyskane w szczególności w obszarach wiedzy obejmujących nauki ścisłe, techniczne, społeczne i humanistyczne. Ta preferencja budziła jednak sprzeciw części środowiska naukowego i akademickiego. Dlatego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zrezygnowało z niej. Zatem od tego roku równe szanse będą miały osoby, które zajmują się również takimi obszarami jak nauki m.in. przyrodnicze lub rolnicze.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane